Türkiye’nin Esad ile görüşmesini istemeyen Suriyeliler,

Mazi 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı zımnında açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye ile ilişkiler karşı majör açıklamalarda bulundu. Belgrad’da Suriyeli mevkidaşıyla ayaküstü arkadaşça ettiğini tamlayan Çavuşoğlu, “Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’bile ayaküzeri Suriye Dışişleri Bakanı ile dahi bodur benzeri sohbetim oldu, o güruh marjında. Orada da bu ülkenin bir tane kazanç yolunun siyasal uzlaşı olduğunu söyledim. Teröristlerin temizlenmesi lazım, kim olursa olsun. Amma başka taraftan ters olan Suriyelilerle kefaret arasında barışın olması gerektiğini, Türkiye yerine birlikte hakeza bire bir durumda bindi olabileceğimizi söyledik. Suriye’nin yer bütünlüğünü destekliyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ESAD’LA GÖRÜŞECEK Mİ?

Cumhur Reisi Erdoğan’ın Suriye Ululuk Başkanı Beşar Esad ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişik soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, “Şu anda böyle bir bağlanak bulunmayan. Ayrıntılı zamandır Putin ve Zalim yetkililer, Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız de istihbaratların görüşmesinin faydalı olacağını söylemişlerdi. Bire Bir uzaklık istihbaratlar beyninde görüşmeler olmuştu. Daha sonraları yetersizlik oldu. Demincek yine başladı.” ifadelerini kullandı

SURİYELİLER AYAKLANDI

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile Ilk Teşrin 2021’de ayaküstü görüşüldüğünün açıklanmasının peşi sıra Gaziantep’e mecbur Karkamış ilçesinin karşısında meydan kayran Suriye’nin Cerablus ilçesinde zinde Suriyeliler, “rejimi devireceğiz” sloganları attı. Esad ile görüşmelerin başlaması ihtimaline cebin çıkan Suriyeliler, Suriye bayrağı ile Karkamış Gümrük Kapısı’na yürüdü. Gümrük kapısında geçişler durduruldu.

VALİ GÜL: 200 KİŞİLİK PROTESTO GÖSTERİSİ

Yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapan Gaziantep Valisi Davut Gül, tahril kapısına rastgele hücum girişimi olmadığını ve TSK’nın olaya engelleme etmediğini söyledi. Suriyeliler marifetiyle protesto gösterisi yapıldığını ve SMO marifetiyle sonlandırıldığını belirten Gül, “Cerablus’ta 200 kişinin katıldığı protesto gösterilerine Türk Silahlı Kuvvetleri’nin temas müdahalesi olmamıştır. Suriye Milli Ordusu karargahına yaklaşıldığı için kişi unsurları yoluyla havaya ızdırap edilerek gösteri sonlandırılmıştır” ifadelerini kullandı.



Share: