Türkiye’nin genişlik bir iki dalan nüfusuna cemaat ilçesi Bayramören’de 476 hayat yaşıyor

Çankırı’de akman havası, doğası ve sakinliğiyle erinçli bir dirim sunan ve Türkiye’nin genişlik bir iki merkez nüfusuna topluluk ilçesi Bayramören’dahi 476 gönül yaşıyor.

Kent merkezine 117 kilometre uzaklıktaki Bayramören, 1990 yılında kaymakamlık oldu. İlçeye sınırlanmış 3 mahalle ve 27 karye bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu 2021 Yılı Adrese Dair Nüfus Vasıta Sistemi verilerine göre, Bayramören’e sınırlı köylerde 1957 dirilik, kaza merkezinde ise 476 can ikamet ediyor.

Kastamonu sınırında, etrafı dağlar ve ormanlarla kuşatılmış ilçede yaz aylarında zat artıyor. Türkiye genelinde Bayramören kütüğüne kayıtlı 24 bin 292 hayat bulunuyor.

İlçede koz üretimi civar plana çıkarken, cevizli gato bile ilçenin yetişkin lezzetleri arasında yer alıyor.

Bayramören, arsıulusal kat paraşütü şampiyonalarına aile sahipliği yapıyor.

İlçede bulunan kestirmece 250 yıllık olduğu oranlama edilen Bayramören Tarihi Ahşap Köprüsü ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Önemli güvenlik olayının yaşanmadığı kaymakamlık, sakinlerine huzurlu aynı hayat sunuyor.

Bayramören Şehremini Halil Muratoğlu, AA muhabirine, Bayramören’in Türkiye’nin yeryüzü küçük kaymakamlık merkezi olduğunu söyledi.

İlçede yaz aylarında nüfusta su yaşandığını belirten Muratoğlu, “Nüfusumuz resmi kayıtlarda 476 olarak görünüyor. Şahıs yaz aylarında gurbetteki vatandaşlarımızın ilçeye gelmesiyle üç beş merhametsiz yükseliyor. Köylerimizin nüfusuyla Türkiye’bile yer sıradan ilçe değiliz ama kaymakamlık forma nüfusunu temel alacak olursak, Türkiye’nin genişlik tezyifkâr ilçesiyiz.” dedi.

İlçe nüfusunun birkaç olması dolayısıyla belediye gelirinin üstelik bağan olduğuna dikkati çekici Muratoğlu, “Belediye katkısının bağan olması bizi yaz aylarında zorluyor. Bakım veriyoruz, bu hizmeti da 476 dirilik olan kaymakamlık nüfusumuza gelen ödenekle yapıyoruz. Bu bizi zorluyor ama esasen üstesinden geliyoruz.” diye konuştu.

Daha iyicene bakım verebilmek için kaymakamlık nüfusunun artırılmasını hedeflediklerini dile getiren Muratoğlu, hemşehrilerine ikametlerini Bayramören’e aldırmaları çağrısında bulundu.

İlçede uluslararası rahat paraşütü şampiyonası düzenlendiğine dikkati çekici Muratoğlu, “İlçemizdeki pistlerin yarışmacılar tarafından çokça beğenildiği, acun çapında, Türkiye’birlikte üstelik öncelikli, arz güzel uçuş yerlerinden olduğu söyleniyor.” ifadesini kullandı.

İlçenin daimi nüfusunu genellikle amme kurumlarındaki memurların oluşturduğunu anlatan Muratoğlu, yaşayanların çokça bir iki kısmının çiftçilik ve hayvancılıkla uğraştığını, kalanının mütekait olduğunu kaydetti.

“Burada temiz albeni alıyorum”

İlçe sakinlerinden 76 yaşındaki Bahtiyar Pamukçuoğlu birlikte Ankara’da yaşadığını, 1995 yılında mütekait olduktan bilahare yaz aylarını ilçede geçirdiğini söyledi.

İlçenin genellikle yaşlı nüfusa topluluk olduğunu tamlayan Pamukçuoğlu, “Burada saf gelgel alıyorum, seviyorum burayı. Literatür erkek artar, bizim kadar emeklilerin çoğu dirimsel, burada evine bakar, havasını alır, bahçesiyle ilgilenir.” dedi.

Havva Davut de İstanbul’de yaşadığını, yaz aylarını Bayramören’da geçirdiğini dile getirdi.

Yazları Bayramören’in çokça fena hâlde olduğunun altını çizen Davut, “Burada hanay domuzuna, evimizle, bahçemizle uğraşıyoruz. Bura sağlıklı ama büyükşehirde kışın henüz rahat oluyor, burada ısınma problemi oluyor.” diyerek konuştu.

Share: