Türkiye’nin ikinci arz büyük tarıma dair OSB’si Kozaklı’ya kuruluyor

Nevşehir’in Kozaklı ilçesine kurulacak olan Türkiye’nin 2. arz nazik jeotermal kaynaklı camekân tevhit sanayi bölgesinin bünye müjdesini Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Birim Kirişci Twitter hesabından duyurdu.

Bakan Kirişci yayınladığı mesajında; “1.5 milyar liralık envestisman ve devlet ekonomisine almanak 750 milyon liralık katkısıyla bin 500 vatandaşımıza istihdam sağlayacak ayrımsız proje. Türkiye’nin ikinci arz şişman Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dair İhtisas (Ser) Organize Uran Bölgemiz Nevşehir Kozaklı’ya ve ülkemize görklü olsun” ifadelerini kullandı. Nevşehir Tecim ve Sanayi Odası Umumi Heyet Başkanı M. Arif Parmaksız bile Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Ünite Kirişci’nin yapı müjdesi ile ilişkin yerine yazılmış matbuat açıklaması yaptı.

Parmaksız açıklamasında, “Türkiye’nin 2. yer balaban jeotermal kaynaklı tavhane tarıma dair ruh OSB’si özelliğine topluluk Nevşehir Kozaklı Tarıma Dayalı İhtisas OSB’si ile 1.352.000 metrekare alan üstünde 40 adet camekân parseli, 16 skor sanayi parseli kalkmak amacıyla bütün 56 parselde, bin 500 can istihdam edilmesi, yıllık 750 milyon TL. ekonomiye ulama sağlanması, 40 bin titrem sebze ve ürün üretimi hedeflenmekte. Türkiye ve Nevşehir sevdamız ile bitmeme ettiğimiz bu yolda Nevşehir Ticaret ve Uran Odası yerine bu nazik proje içerisinde meydan ahzetmek ve kuruluşuna katkı sağlamaktan duyduğumuz haz ile çalışmalarına devam edeceğiz. Nevşehir Kozaklı Tarıma Dair İhtisas (Jeotermal Kaynaklı Camekân) Organize Uran Bölgesi ülkemize ve Nevşehir’imize yalabık olsun” dedi.

Nevşehir Kozaklı Jeotermal Kaynaklı Limonluk Tarıma Dayalı İhtisas OSB (TDİOSB) Projesi ile birlikte; bölgedeki jeotermal erke potansiyelinin değerlendirilmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının korunarak sürdürülebilirliğinin sağlanması, eklenmiş değeri yüksek yaş sonuç sebze üretiminde sağlanacak çoğalma ile gelişigüzel zirai dış satım değerinin artırılması, domestik ve ecnebi yatırımcılara envestisman ortamı sağlanması, civar halkına sosyo-konuşu ulama sağlayacak çağdaş ekincilik uygulamalarının yaygınlaştırılması ve lehçe istihdam olanaklarının arttırılması amaçlanıyor. – NEVŞEHİR

Share: