Türkiye’nin lazer silahının gücü katlanıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde Albeni Defans Lazer Sistemi ihya çalışmalarında kullanılmak amacıyla geliştirilen lazer yoğun kaynağının gücü 5 kilovata ulaştı.

Türk makina sanayisinin önde gelen şirketlerinden ERMAKSAN, DÜZLÜK EXPO Defans, Havacılık ve Feza Endüstri Fuarı’nda yenilikçi teknolojilerde geliştirdiği çözümleri sergiledi.

ERMAKSAN Umumi Heyet Üyesi ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, makina sanayisinde 60 yıldır canlılık gösteren firmanın, haddinden fazla nazik tecrübelere ehil olduğunu ve 120 ülkeye dış satım gerçekleştirdiğini söyledi.

Son 15 yılda teknolojiye yatırım yapmaya başladıklarını, optoelektronik birimi kurduklarını anlatan Özkayan, bu birimde lazer sistemleri ürettiklerini ifade etti. Özkayan, lazer yonga, lazer diyot, lazer parça ile erdemli etkili lazer rezonatörleri sıfırdan üretebildiklerini bildirdi.

Özkayan, şöyle konuştu:

“Lazer korkulu kaynakları hem endüstride hem savunma sanayisinde kullanılabiliyor. Erdemli dinamik bir tane mod lazer kaynakları üretiyoruz ve bu fuara bunları getirdik. Özellikle lazer güç kaynağı adına dronesavarlarda kullanılmakta. 3 kilometreye kadar tehlikeli iletilebilmekte. Değişik kendisine lazer enformasyon sistemimiz var. Kesintiye uğratılamıyor, karartma ve tahvil yapılamıyor. 15 kilometreden birbiriyle kuleden kuleye haberleşebilen lazer iletişim sistemimiz var. Çokça gündeş, teknolojik tıpkı sistem. Telsiz yahut farklı irtibatlarda bunlar karartılabiliyor, dinlenebiliyor. Lazer sistemde bu yok, dinlenemez karartılamaz, bağlanak bitmeme ayar. Hem kaynak alışverişi, hem kayıtlı, sesli bildirişim sağlanıyor. Bahçeşehir Üniversitesiyle gelişigüzel yapıyoruz.”

Defans ve havacılık sanayisinde kullanılabilen parçaların üretildiği 3 boyutlu esrar yazıcılar üzerinde çalıştıklarını dile getiren Özkayan, gine cemaat oldukları teknolojilerle haddinden fazla hassas sensörler üretebildiklerini bildirdi. Özkayan, AR-GE’ye raci çalışmaları ticarileşmiş ürünlere çevirdiklerini kaydetti.

Bahir bütünü geliştirme üzerine üstelik kocaman aleniyet aldıklarını vurgulayan Özkayan, ortaya koydukları ürünü gelişmemiş müddet içerisinde gemilerde görmeyi amaçladıklarını söyledi.

Son denemeler yapılıyor, envantere girmeye hazırlanıyor

Ahmet Özkayan, tıpkısı geçmiş MEYDAN EXPO’birlikte 2,5 kilovatlık askeri fiber lazer korkulu kaynağını sergilediklerini kaydederek, şu bilgileri paylaştı:

“Bizden daha faziletli güçler istendi. Faziletli kısık olmasının sebebi henüz tez imha etmesi. Hem yordam hem bile korkulu namına haddinden fazla çok fayda ediyor. 5 kilovatları geliştirip getirdik. Önümüze 10 kilovat hedefi koyduk. 10 kilovat, 20 kilovat diyerek gidecek. Envantere henüz girmedi, girecek amma çalışanlar var. Bir Nice alanda deneniyor, çalışıyor diyelim. Envantere girmesine 6 kamer var, son denemeler yapılacak. 5 kilovatlar bekleniyor denemeler üzere. Onları konfirmasyon edeceğiz. Sahada denemeleri yapılanlar 2,5 kilovatlıklar, 5 kilovatlıklar üstelik sahaya çıkacak.”

Birçok tehdide karşı canlı olacak

Dünyada lazer sistemlerine müteveccih çalışmalar 3 kategoride yürütülüyor. Mühimmat, mayın ve umum yapımı patlayıcı başta kalkmak amacıyla temas türlü patlayıcı ve sakil madde imha sistemlerine müteveccih namına zırhlı insanlı çevirgeç yahut insansız yağız aracı konusunda entegre 1-3 kilovatlık gücünde çalışmalar bulunuyor.

Dron imha sistemleri amacıyla kıpırdak yahut çakılı platformlara entegre 2-5 kilovatlık gücünde analizör geliştiriliyor.

Gelgel defans sistemleri kapsamında ise alelumum insansız C-RAM/tümden, havan ve roketlere alın, çakılı yahut oynak sistemlere bütünleşmiş, 20-100 kilovat gücünde çözümler üstünde çalışılıyor.

ERMAKSAN’ın karışma olduğu proje kapsamında, sefine ve karaca platformlarına herkes olarak adapte edilecek ve heyetiyle, havan roket ve güdülebilen füzelere karşı etken olacak Çekicilik Defans Lazer Sistemi geliştirilmesi hedefleniyor.

Gelgel Savunma Lazer Sistemi, füze ve namlulu çekicilik sistemlerinin maliyet çalışkan veya aktif olmadığı tehditlere alın erdemli cıvıl cıvıl lazer rezonatörü (20-60 kilovat), faziletkâr lazer gücünü odaklayabilecek adaptif lazer teleskopu, tasavvur izlem sistemi, kumanda taharri sistemi ve alt sistemler üzere bileşenlerden oluşacak. Dizge, bulunan kişmiri ve bahir platformlarına bütünleşmiş şekilde çalışacak.

Tümce, alarga yere atılmış cephane ile tümden, havan topu ve roket tehdidine alın hedefe lazım hassasiyette yönlenecek, takip edecek ve makul menzilde (erek 3 kilometre) bağlanmış yerine hedefi imha edecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki albeni defans birlikleri ve savaşçı gemiler için ortaya konulacak çözümler, MİLGEM ve envanterdeki muharip gemiler, Karaca, Deniz ve Hava kuvvetlerinin nazik yapılış, temel ve limanları, sivil yapılış ve nazik yapılar ile tahril bölgelerinde kullanılacak.

Share: