Türkiye’nin önce kadın TSO Başkanı Argat Kadınlar Türkiye’de kalkınmanın esas gücü olacak

Kütahya’de Türkiye’nin önce eş tecim ve sanayi odası başkanı seçilen Sabah Yeli Güral Argat, “Kadınlar henüz aşkın hisse senedi hayatında, istihdamda meydan alacaklar. Daha çok sanayinin içerisinde düzlük alacaklar. Böylelikle dahi kalkınmada ve bölgesel gelişmede ana aktör olacaklar.” dedi.

Kütahya Tecim ve Uran Odası (KÜTSO) Umumi Heyet Başkanlığına seçilerek 12 Ekim’birlikte mazbatasını kayran hareket insanı Argat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ayrımsız kadın olarak iş dünyasına genişlik ferah şekilde yardım sunmaya çalışacağını belirtti.

Başkanlık görevini aldıktan kentin sanayisinin daha birlikte gelişmesi için çalışmalara başladığını vurgulayan Argat, “KÜTSO’nun 96 yıllık tarihinde önce eş komutan seçildim. Tıpkısı zamanda Türkiye’bile de seçilen evvel ticaret sanayi odası avrat başkanı oldum. Bundan balaban gelgel duyuyorum.” dedi.

Argat, rastgele platformda kadının değer fert kendisine algılanması konusunda hep savaş ettiğini, bakir görevinde üstelik bu alanda çalışmaya devam edeceğini aktardı.

Kadın komutan seçilmesinin sonuç kademe artı bire bir evolüsyon olduğunu anlatım eden Argat, şöyle bitmeme etti:

“Kütahya pek haddinden fazla ilklerin şehri namına bilinir. İlk avrat ticaret endüstri odası başkanını bile Kütahya çıkarmış oldu ve bu anlamda üstelik tıpkısı öge ehil çıkıntı oldu. Bunun Kütahya’dan başlayarak tam Anadolu’ya yayılacağından eminim. Kadınlar Türkiye’bile kalkınmanın ana gücü olacak. Daha çok aksiyon hayatında ve istihdamda meydan alacaklar. Henüz çok sanayici içerisinde düzlük alacaklar. Böylecene da kalkınmada ve lehçe gelişmede asıl aktör olacaklar.”

Argat, kadınların iş hayatında elan fazla vadi alabilmesi amacıyla siyasa yapıcılara dahi majör sorumluluklar düştüğünü tabir etti.

“Kadınların üstündeki ferdî yükler kaldırılmalı”

Kadınların üstündeki bireysel yüklerin kaldırılması gerektiğini anlatım eden Argat, şunları kaydetti:

“Bu ne almak? Elan fazla kreşe ihtiyaç var. Bu ne gitmek? Elan fazla buğulanmış bakımevlerine ihtiyaç var kim eş çok güvenli ayrımsız şekilde gözü arkada kalmadan iş hayatındaki sorumluluklarını adına getirebilsin ve amma velakin herhangi bir platformda kadının olması üzere motivasyon mekanizmalarının geliştirilmesi gerekiyor. Bu siyasette bile isteklendirme mekanizmalarının geliştirilmesi gerekiyor.”

Sürdürülebilir kalkınmada kadının öneminin nazik olduğuna belen eden Argat, “Türkiye’nin kalkınmasında kadın aslında esas itici korkulu olacak. Nüfusun yüzdelik ellisiyle biz sürdürülebilir ayrımsız kalkınmayı yakalayamayız. Dolayısıyla nüfusun baştan sona sorumluluklar paylaşıldığında biz sürdürülebilir kalkınmayı nasıl yakalayacağız.” ifadelerini kullandı.

“Dört almanak plan oluşturdum”

Kütahya’bile sanayileşmenin henüz da gelişmesi için dört yıllık çekim oluşturduğunu dile getiren Argat, hedeflerini şöyle sıraladı:

“Öncelikle OSB’lerin geliştirilmesi ve sayısının artırılmasına evleviyet vereceğiz. Katma değeri yüksek yatırımları bölgemize çekmeyi hedefliyoruz. KOBİ kombinasyon endüstri bölgesi yapılması üstüne mesai yapmayı planlıyoruz. Güçlükle ölçekli işletmelerin beribenzer ölçekli işletmeye mürur boyutunda çokça engel çektiğini görüyoruz. Bunların hayat döngülerinin çok gelişmemiş olduğunu görüyoruz. Bu alanda üstelik hatırı sayılır işletmemiz var. Gerçekte bu Türkiye genelinde dahi hakeza. Bu alanda de az düzeyindeki işletmelerin ayrımsız üst adım olan alelade işletme boyutuna geçmesi amacıyla neler yapılabileceğini değerlendireceğiz.”

Share: