Türkiye’ye ilkleri yaşatan hız patenci Furkan Akaret, acun kupalarında finali hedefliyor

Cevvaliyet pateninde (short track) Çin’in başkenti Pekin’üstelik planlı 2022 Şita Olimpiyat Oyunları’nda ve Kanada’birlikte gerçekleştirilen Acun Şampiyonası’nda 6. adına Türkiye’ye ilkleri yaşatan Furkan Akaret, yıpranmamış sezonda düzenlenecek Dünya Kupası yarışlarında finale kalabilmek üzere kırıcı tempoda çalışıyor.

Olimpiyatlarda rical 1000 metre gücük kulvar hız pateni finalinde yarışarak 6. sırayı kayran Furkan Akaret, elan bilahare Acun Şampiyonası’nda bile 6. olarak Türkiye’ye bu alanda ilkleri yaşattı.

Bu başarılarına yenilerini semirtmek talip Furkan Akar, Türkiye Buz Pateni Federasyonunca planlı Federasyon Kupası-1 yarışlarında sıralamada bir numara kendisine bakir sezonda geçmiş Acun Kupası yarışlarına katılmaya adalet kazandı.

Erzurum’daki Palandöken Patinaj Salonu’nda Yordam Pateni Milli Takımı Başantrenörü Artur Sultangaliyev nezdinde bunaltıcı tıpkı tempoda müteharrik milli sportmen, Kanada’nın Montreal şehrinde düzenlenecek Dünya Kupası yarışlarında kürsüye çıkarak Türkiye’ye madalyayla dönmeyi hedefliyor.

Artur Sultangaliyev, AA muhabirine, milli topluluk namına yıpranmamış sezona yoğun tıpkısı şekilde hazırlandıklarını söyledi.

Sultangaliyev, “Sezon yolmak amacıyla ve 2023’te büyük müsabakalar bizi bekliyor. İlk iki Dünya Kupası yarışları, ÇAKER ve Kanada’dahi olacak. Bu yarışlardan geçmiş amiyane çetin icraat yaptık. Özellikle perese olarak kasların güçlenmesi üzere antrenmanlar yaptık.” diye konuştu.

Geride kalan günlerde federasyonun düzenlediği yarışları hatırlatan Sultangaliyev, “Bu yarışlarda sporcuları Acun Kupası yarışlarına koymak için müntehabat yaptık. Üç sporcunun gitmesini planlamıştık amma biri pot başkası bile hatalardan âlem baraj saniyesine gelemedi. Bu yarışlara hemen Furkan Akaret katılacak.” ifadelerini kullandı.

Sultangaliyev, Furkan Akaret’ın katılacağı Kanada’daki Dünya Kupası yarışlarında madalya kazanarak eksantrik bire bir ilki başarmayı hedeflediklerini belirtti.

“Furkan’ın finale kalmasını hedefliyoruz”

Sporcusunun başarı için ter döktüğünü anlatım eden Sultangaliyev, şunları kaydetti:

“Acun kupalarındaki yarışlarda Furkan’ın finale kalmasını hedefliyoruz zira hem olimpiyatlarda 1000 metrede hem da Acun Şampiyonası’nda 1500 metrede 6. olduk. Bunu tekrardan kanıtlamak ve sporcumuzu finale büyüklüğünde çatlamak için elimizden geleni yapacağız. Dünya kupaları, sezonun böylecene olacak acun şampiyonalarına tedarik ve nokta yarışlarıdır. Dünya kupaları hangi kadar önemliyse dünya şampiyonası henüz önemli. Güzelce bire bir muvaffakiyet elde edeceğimizi düşünüyorum.”

“Imdi 6’ncı kalkışmak bize yetmiyor”

Milli sporcu Furkan Akar ise yeni sezonun geçmiş Dünya Kupası yarışlarına katılacağını ve mutlu tıpkısı şekilde yaklaşmak istediğini söyledi.

Hedeflerini anlatan Furkan, “Daha Çok olimpiyatları geride bıraktık ve önümüzdeki yarışlara, acun kupası, acun ve Avrupa şampiyonalarına bakıyoruz. Orada üstelik elimden gelenin fazlasını yapacağım. Çıktı 6’ncı görünmek bize yetmiyor. İlk 5, önceki 3’e atlatmak gerekiyor. Bunun için baştan sona çalışıyor, pres antrenmanlar yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Olimpiyatlar ve Acun Şampiyonası yardımıyla bundan sonra dünyada tanınan benzeri sporcu olduğunu aktaran Furkan, “Hem korkulan hem bile bereketli aynı rakibim. Bundan etraf imdi geriye bakmayacağız. Bilcümle geçmiş üçe, madalyaya kandırmak gerekiyor. Hem bireysel hem dahi ülkem yerine haddinden fazla gür sonuçlar kabul etmek için haddinden fazla çalışıyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Share: