Uğurlu Bingöl: “Kızılay AKP’nin ‘Huzurevi’ Kadar Kullanılmaktadır”

CHP Ankara Saylav Uğurlu Bingöl, Kızılay’ın 12 şirketinde gelişigüzel ay yöneticilere bütün 249 minimal ücret mesabesinde “hakkıhuzur” ve serencam 3 yılda “yöneticilere sağlanan fayda” adı altında toplanmış 35 milyon 884 bin 923 TL dağıtıldığını belirterek, “Kızılay AKP’nin ‘huzurevi’ kabilinden kullanılmaktadır. Evvelce Türkiye’nin sunma saygın kurumları arasında saha düzlük aynı kurumu iktidarın üst bahçesine çevirenler, eş-bacanak-akraba idareci atamaları ile ‘huzur hakkı’ diye niteleyerek Kızılay’ı tüketiyorlar. İhtiyaç sahipleri ve korunmasızların ilk çaresi olan Kızılay çabucak denetlenmeli ve kurulan ‘erinç çarkı’ bozulmalıdır” dedi.

CHP Ankara Saylav Uğurlu Bingöl, Kızılay’birlikte Kerem Kınık’ın Genel Başkanlığı döneminde dağıtılan “hakkıhuzur” verileriyle ilgili açıklama yaptı. Bingöl, bağımsız denetçi raporları, ruh raporları, Kamuoyu Tenvirat Platformu (TEN) bildirimlerinden elde edilen verilere bakarak, Kızılay’de kurulan 12 şirkete atanan 42 yöneticiye değme ay arz birkaç 3 kesin minimal ecir oranında “hakkıhuzur” dağıtıldığı, ansız aşkın şirkette kayran kayran yöneticilerle dağıtılan “huzur hakkı” ödemelerinin mahiye 249 minimal ücrete ulaştığını encam sürdü.

12 ŞİRKETTEN 36 ASGARİ ÜCRET

Bingöl’ün açıkladığı verilere göre; Asillik Kınık Umumi Başkanlığı döneminde 12 şirkette bile “Umumi Heyet Başkanı”, şirketlerin yapı kurumu Kızılay Yatırım’ın CEO’su İlyas Haşim Hissetmek da “Yönetim Kurulu Komutan Vekili” sıfatıyla hoşgörülü kendisine gelişigüzel kamer 36 minimal ücret mesabesinde “huzur hakkı” elde etti. Kızılay’bile Genel Müdür/CEO koltuğunda oturan ve “aç etkin” sıfatıyla ecir düz İbrahim Altan’ın antrparantez 5 şirkette tutumlu olarak hakkıhuzur elde ettiği belirtildi.

3 YILDA 35 MİLYONLUK “ERINÇ”

Kızılay’a tutkun şirketlerde 42 kişinin hoşgörülü sıfatı ile seçme ay “huzur hakkı” ödemesi aldığı, bu 42 yöneticiden 12’sinin ayrıca Kızılay bünyesinde “genel müdürlük” sıfatı ile hakkıhuzur dışında “arzulu çalışan” namına üstelik ayrıca ücret aldığı kaydedildi. Kızılay denetleme raporlarına bakarak, şirketler üzerinden “yöneticilere sağlanan yarar” ve “arka yönetime sağlanan menfaatler” adı altında 2020 yılında 9 milyon 612 bin 108 TL, 2021 yılında 11 milyon 701 bin 833 TL değerinde “huzur hakkı” dağıtıldığı belirlendi. Ocak ve orak ayı aylarındaki minimal ücret düzenlemelerinin peşi sıra “huzur hakkı” dağıtımının 2022 yılında 14 milyon 570 bin 982 TL’ye ulaşacağı belirleme edildi. Kızılay’de şirketlerin kurulmasının ardından son 3 yılda “huzur hakkı” ödemelerinin 35 milyon 884 bin 923 TL’ye ulaştı.

“KIZILAY’IN KANINI EMİYORLAR”

Tekin Bingöl, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kızılay’üstelik kurulan ‘hayat’ zincirinde CEO’lar, umumi müdürler, yönetim kurulu başkanları, istekli yöneticiler havada uçuşuyor. 12 şirkette de idareci olan Umumi Başkan dışında Kızılay’dan aylık alan 12 tutumlu daha değişik şirketlerde idareci gösterilerek ‘huzur hakkı’ denilerek çıkar elde ediyor. 2 CEO, 17 umumi müdürün bulunduğu Kızılay’üstelik şirketler üzerinden 42 kişiye temas kamer toplanmış 249 minimum ecir mesabesinde ‘huzur hakkı’ dağıtımı bahis konusu. Aralarında bazen ararsanız var. AKP’li eski mebus, sakat bürokrat, AKP’li uray başkanının kardeşi, AKP’li bozuk belediye meclis üyesi, AKP çarkıt belediye başkanı namzet adayları, AKP eski ülke eş kolu başkanı, Din eski yöneticisi, bozuk taraftar sendika yöneticisi, Kızılay yönetici kardeşi… Saymakla bitmiyor. Bilcümle aynı saadet zinciri ile karşı karşıyayız.

“AKP’NİN YAŞAYIŞ EVİ”

Bu tablo gösteriyor kim, Kızılay AKP’nin ‘huzurevi’ gibi kullanılmaktadır. Geçmişte Türkiye’nin sunma etkili kurumları ortada düz alan ayrımsız kurumu iktidarın ense bahçesine çevirenler, kayırıcı-arkadaş-akraba idareci atamaları ile ‘huzur hakkı’ diye Kızılay’ı tüketiyorlar. Tarihi ve misyonu ile Türkiye’nin yer oylumlu kurumları beyninde vadi alan Kızılay’ın bu arkaç düşürülmesi gelişigüzel vatandaşımız amacıyla büzük ateş ve dağ vericidir. Bilançolara bakarak şirketler uymazlık ederken Kızılay’dan milyonluk ‘yaşayış’ elde edenler kayırıcı bire bir çınar kadar yiğitlik vermesi gereken aynı kurumu, vatandaşın bağışlarını, emeklerini ve güveni basitçe harcamaktadır. İhtiyaç sahipleri ve korunmasızların geçmiş çaresi olan Kızılay birden denetlenmeli ve kurulan ‘erinç çarkı’ derhal bozulmalıdır. Bugün Kızılay’ı ‘varlık’ ortamında tüketenler unutmasın ki, seçimlerden sonra halkın iktidarında Kızılay’ı türe ettiği yürek ortamına taşıyacak, başarısız isimlerin halkın alın terini özlük menfaatleri üzere harcamasına izin vermeyeceğiz.”Share: