Uludere Barajı’na ala kafesi kuruldu

Şırnak’ta Uludere Barajı’na kurulan alabalık kafesleriyle yıllık 29 ton alabalık üretimi hedefleniyor.

Şırnak Üniversitesi (ŞÜ), Şırnak Tarım ve Orman Müdürlüğü teşrikimesai Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından desteklenen “Sürdürülebilir Ala Yetiştiriciliği Geliştirilmesi Projesi” kapsamında 16 metre çapında 3 ala kafesi Uludere Barajı’na kuruldu.

Barajlarda kurulan kafeslerden yıllık 29 ton alabalık üretimi amaçlanıyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Selman Demirel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Uludere ilçesinde kurulan 5 baraj ve Ilısu Barajı’nda balıkçılığı kamçılamak için projenin darülfünun ortaklığında yapıldığını söyledi.

Uludere’de kurulan 3 kafesle yılda 29 titrem alabalık üretimi hedeflendiğini nâkil Demirel, şunları kaydetti:

“Balıkçılıkla ilgili ilimizde tıpkı tesisin ve ilişik balık yetiştiricilerin olmaması dolayısıyla asıl amacımız burada tor balıkçılık yapıp suları batırmak yerine, bire bir terbiye merkezi kurup, yetiştiricilerimize, çiftçilerimize uzaman personellerimiz ile bire bir düzlük uydurmak. Balıkçılığı bölgeye kullanılmamış tıpkısı avantaj, bakir alternatif bir im yerine hedefliyoruz”

Akarsu Ürünleri Mühendisi Rıdvan Hüsem birlikte barajların su ürünlerine açılması üzere yöre muayene çalışmaların 1 yıldır yapıldığını su numunelerin Atatürk Üniversitesi Akarsu Ürünleri Fakültesi laboratuvarında incelenmesi sonucunda barajın balık yetiştiriciliğine uygunluğunun onaylandığını belirtti.

Projenin onaylanması ile birlikte 3 offshore dipdam, 2 boylama nakil kafesi, cezaevi ağları, tekne ve yemleme deposu ile gelişigüzel platformlarının kurulduğunu anlatan Hüsem, “Kasım ayın ortalarında, Uludere Gülyazı ala tesislerinde hazır muntazır 20 gramlık 75 bin yavru ala oradan alınarak tesisimize bırakılacaktır. Projenin rüçhan amacı, bölgede istihdamı tedarik etmek, bölgenin akarsu kaynakları potansiyelini değerlendirmek. Topluma nitelikli hayvani protein ihtiyacını durdurmak. Projenin genişlik şanlı çıktısı, yerli kalkınmaya ulama sunmaktır” dedi.

Share: