Uluslararası Gailesiz Üdeba Akademisi kapanış programı Maltepe’de gerçekleşti

– Arsıulusal Tendürüst Üdeba Akademisi kapanış programı Maltepe’dahi gerçekleşti

İSTANBUL – Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, “Türkçe düşünüm, düşle, yaz” mottosuyla, Uluslararası Gailesiz Yazarlar Akademisi düzenledi. Akademiye katılan katılımcılara sertifikaları ikram edildi. Programa, Prof.Dr. Nabi Avcı, YTB Başkanı Abdullah Eren katıldı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, “Türkçe düşünüm, düşle, yaz” mottosuyla 18-25 Ağustos tarihleri arasında Maltepe’üstelik Uluslararası Tüvana Yazarlar Akademisi düzenledi. İtalya, Almanya, Fransa, Avusturya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Kosova, Şimal Makedonya, Arnavutluk, Yunanistan, Azerbaycan ve Afganistan’dan mevrut 65 canlı edip ve yazar adayının bire bir araya geldiği akademide, sürdürülebilir okur-yazarlığa dayalı değişik dersler verildi. Türk edebiyatının hikâye, deneme, roman ve türkü gibi asıl türlerine dair nazari ve pratik derslerden oluşan yüksekokul yazar adaylarına, Türk diasporanın zihayat kalemleriyle tanışma ve onlardan evvel eserlerine dayalı tecrübelerini dinleme imkanı üstelik sunmakta. Akademinin kapanış törenine, Prof.Dr. Nabi Orion ve YTB Başkanı Abdullah Muazzez üstelik katıldı. Prof.Dr. Nabi Orion’nın verdiği eğitimden sonraları akademiye katılan katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

YTB(Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı) Başkanı Abdullah Eren,”Uluslararası Genç Üdeba Akademisi programı yedi dönem boyunca 25 eğitimcinin, şairin, yazarın, edebiyatçının, akademisyenin ve sinemacının 12 ülkeden mevrut gençle, Türkçe düşünen, Türki düşleyen, Türki yazan ve Türkçe asar üreten gençlerle bir araya gelmesiyle oluşan ayrımsız yüksekokul programıydı. Biz henüz geçmiş Avrupa’daki Türklerle üç öğün muharrirlik akademisi yaptık. Balkanlar’daki soydaşlarımızı iki kat yazarak akademisi yaptık ve şu an bu iki grubu Uluslarası Tendürüst Yazarlar Akademisi’nde İstanbul’de aynı araya getirdik. Avrupalı Türk edebiyatının kopuntu edebiyatının gelişmesi ve ortaya çıkması için yapılan bu çalışmayı haddinden fazla önemsiyorum ve haddinden fazla bereketli eğitimcilerimiz buradaydı. Bu arkadaşlarımız koşa dilli arkadaşlar. Bu ihvan içerişinde koşuk kitabı olan, öykü kitabı olan, denemeleri olan rüfeka var. dolayısıyla onları Balkanlarda kendileri üzere Türkçe yazan arkadaşlarla ayrımsız araya değirmek istedik. Yazarlarımız var, daha elan yazarlık aşamasında olanlar var, deneyimli kalemlerimiz var. Dolayısıyla çok iyice benzeri izlence oldu. Bugün birlikte kapanışındayız birazdan sertifikalarını ikram edeceğiz.”şeklinde konuştu.Share: