Üretimevi gibi ortaöğretim: 77 okulun spor malzemeleri bu okulda yapılıyor

Üretimevi üzere lise: 77 okulun spor malzemeleri bu okulda yapılıyor

BİNGÖL – Adeta tıpkısı üretimevi gibi çalışan Bingöl Mesleki ve Ustalık Rum Lisesinin öğrencileri, Bingöl ve Tunceli’deki bütün 77 okulun spor malzemelerini hazırlayarak hem öğreniyor hem üstelik harçlıklarını çıkartıyor.

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Yetişek Bakanlığı ortada yapılan protokolle, okulların bazı ihtiyaçları bundan sonra patika lisesi öğrencileri aracılığıyla karşılanıyor. Hem henüz beş altı maliyet hem dahi öğrencilerin halk becerilerinin daha aşkın gelişmesine imkân sağlayıcı proje sebebiyle öğrenciler bile harçlıklarını çıkartmış oluyor. Bu çerçevede Bingöl Mesleksel ve Beceri Küçük Asya Lisesi, Bingöl ve Tunceli’deki 39 okula basket potası, 38 okula ise masa topu masası yapımına başladı. Piyasaya göre henüz ucuza para ettikleri ürünleri okullara yetiştirmenin gayreti içerisinde olan ortaöğretim adeta tıpkı fabrika kabil çalışıyor.

Yapılan icraat ile ilişik hikmet veren Okul Müdürü Ahmet Aşari, “Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü ile yaptığımız protokolde Bingöl ve Tunceli’üstelik 39 parça okulun basket potalarını ile 38 okulun masa tenisi masalarının üretimlerini yapıyoruz. Bu sayede öğrencilerimizin umum becerisi henüz çok mütekâmil olmakla birlikte harçlıklarını de çıkarmış oluyor. Sülale bütçesine katkıda bulunmuş oluyorlar. Bizler Bingöl’ün alelhusus esrar ve mobilya sektöründeki bir nice alanda öğrencileri yetiştirip açıklık eleman ihtiyaçlarını karşılamış oluyoruz. Öğrencilerimiz, buradan çıkışlı olduktan sonraları sanayide aklık bir şekilde işbaşı eğitimlerini aldıktan sonraları istihdam ediliyor” dedi.

“Amacım kendi işimin sahibi gelmek”

Bingöl Meslek Lisesi Mızrap Bölümü öğrencilerinden Emirhan Kuyuldar, “Hem okulumu okuyorum hem de aileme koruyucu oluyorum. Zat harçlığımı çıkarıyorum. Amacım gittikçe kendi mesleğimi elime alabilmek ve kimseye muhtaç olmamak. Zat işimin sahibi koyulmak istiyorum, hayallerim o yönde. Okulumuzda faaliyet, möble, araba gibi birçok büro var. Ben maden bölümü öğrencisiyim. Çünkü bu bölümün benim için daha bereketli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Share: