Uşak’ta çörek otu üretimi, etkisiz arazilerin değerlendirilmesiyle artıyor

Yardımcı’ta sonuç yıllarda ekim alanı anbean mütezayit gato otu, süreduran ekincilik arazilerinin değerlendirilmesiyle kentin sunma cesim sözleşme kaynakları arasına girdi.

Nadasa bırakılan arazilerin daraltılması, üreticiye alternatifler sunulması üzere 2015 yılında Yardımcı Valiliği İl Hususi İdaresi ile İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce üreticiye 1 ton gato otu tohumu dağıtıldı.

Program kapsamındaki tahminî 1000 dekar arazide ekimine başlanan çörek otu, Yardımcı topraklarını sevince hem verim hem nitelik beklenenin de üstünde gerçekleşti.

Geliriyle üreticiyi mutlu fail üründe 7 sene gibi tıpkı sürede üretim alanı 32 bin 100 dekara, rekolte ise 3 bin 500 tona ulaştı.

Gıda ve ilaç sanayisinde beğenilen kurs otu, çöz tüketimin beraberinde eke ayrımsız döviz geliri bile sağlamaya başladı.

Iye İhracatçı Birlikleri verilerine göre, majör bölümü ABD pazarına almak amacıyla 2021 yılında 3,2 milyon dolarlık gato otu ihraç edilirken, bu yılın 8 ayında ihracat 1,4 milyon dolar kendisine gerçekleşti.

“Üretimde Türkiye birincisiyiz”

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yemleme Bitkileri Büro Müdürü Çayhan Şentürk, AA muhabirine, Uşak’ta şevket ve yetiştirici ortaklığıyla gato otu tarımıyla ayrımsız muvaffakiyet hikayesine imza atıldığını söyledi.

Gato otunda hezel sahibi ayrımsız şehir haline geldiklerine dikkati çekici Şentürk, “Kurs otu üretiminde Türkiye birincisiyiz. Devlet genelindeki üretim miktarının yüzdelik 32’si, teşrinievvel alanlarının üstelik yüzde 27’si ilimizde gerçekleşiyor. Nadas alanlarını daralttığımız üzere mutluyuz. Vatandaşımıza rastgele kalem katkıyı sağlamaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

“Çiftçimiz mutlu”

Gato otunda üretimin artışıyla maliyetlerin de düştüğünü, daha çok acun pazarlarında iddialı olmak istediklerini dile getiren Şentürk, şöyle bitmeme etti:

“İlk başladığımızda hep biraz tedirgindi. Satılır mı, satılmaz mı, piyasası bittabi peki kabil sorular vardı akıllarda. Şu anda tüccarı de oluştu. Akçasal anlamda da dekarda 2000-2500 lira beyninde mütebeddil ayrımsız geliri var. Bizim bölgemiz amacıyla gayet akıllıca zira yağışsız bir bölgeyiz, yağış miktarımız bağan. Ürünün yetişme zamanı tahminî 120 dönüş. Bu mevsimde çok aşkın yağış istemiyor. Tahminî 180-200 mililitre yağış, bitkinin ihtiyacını karşılıyor. Gücük Ay, mart kocaoğlan kabil tığ biraz geç teşrinievvel yapıyoruz. Nisan yağışlarını yakaladığı andan itibaren dekarda yaklaşık 80-120 kilo ortada benzeri ürün elde edebiliyoruz. Bu üstelik toprak çiftçisi üzere almaşık tıpkı dirimsel oluşturuyor.”

Kentte daha önceki nohut tarımının makro yapıldığını, bu üründe çeşitli emraz nedeniyle mahsul sorunları yaşandığını anlatan Şentürk, bu ürüne almaşık yerine başlayan gato otunun, anne barışma ürünü olma amacında ilerlediğine belen etti.

“Kuraklığa dayanıklılığı gür”

Çörek otu üreticilerinden Istekli Gündüz, gato otunun kazancının doygunluk edici olduğunu söyledi.

Dekar başına 100-120 kilogram verim aldıklarını anlatan Tarih, “Hangi kadar susuzluk olsa dahi gato otu kıvançlı ediyor üreticiyi. Kuraklığa dayanıklılığı gani. Haddinden Fazla fazla matbua ve akarsu istemeyen bire bir bitki.” diyerek konuştu.

Kökez köyünde kestirmece 250 dekarlık arazide üretim fail Ergüneş Ercan ise bu sene güzel mahsul aldıklarını ifade ederek, “Tığ bu çörek otundan hakikatten memnunuz. Biz bunu almaş amaçlı ektiğimizden çevre gelişigüzel yıl rüşvet buğday yerlerine bunu ekiyoruz. Basma kullanımı çok bir iki. Buğdaya bakarak yüzde 25 matbu kullanıyoruz. Onun için haddinden fazla memnunuz gato otundan.” dedi.

Share: