Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in Mümasil Arkadaşına Rekor İhale

OKTAY YILDIRIM

AKP’den mebus namzet adayı olduktan sonra AKP’li Üsküdar Belediyesi’nden bir nice tenkis düz Mehmet Tahir Tikici’nin firması, 12’nci ve yer balaban ihalesini üstelik Üsküdar Belediyesi’nden aldı. Üsküdar Şehremini Hilmi Türkmen ile andıran arkadaşlığı bulunan Tikici, Uray’ye 89 milyon 500 TL bedelli basamak inşaatları yapacak.

Üsküdar Belediyesi’nin Yavuztürk Mahallesi 1652 cezire, 1 parsel üstünde yaptıracağı konutlar için açtığı ihalenin sonucu muhtemelen oldu. Dört tarafı yollarla çevrili olan ve 3 bin 289 metrekare büyüklüğündeki parsel amacıyla açılan ihaleye 3 muteber öneri verildi. İhaleyi 89 milyon 500 TL’ye Yükseliş İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şirketi aldı. Üsküdar Belediyesi ile antant imzalayan Yükseliş İnşaat, bahis konusu konutları 1 Teşrinievvel 2023’e büyüklüğünde tamamlayacak.

Yükseliş firması akıbet 10 sene süresince Üsküdar Belediyesi’nden birçok tenkis aldı. Bunun tek istisnasını geçen yıl, İçişleri Bakanlığı’na kapalı Bingöl İl Kıyamet ve Müstacel Uzanım Müdürlüğü’nden aldığı afet konut yapımı işi oluşturuyor. Bingöl’den aldığı ihalenin bedeli ise 62 milyon 822 bin 222 TL idi.

MEHMET TAHİR TİKİCİ KİMDİR?

Bingöl 1958 doğumlu olan Mehmet Tahir Tikici, Yükseliş firmasını 1998’birlikte kurdu. 2007 seçimlerinde AKP’den İstanbul 1. Bölge’den milletvekili namzet adayı oldu. Mebus olamayan Tikici, özellikle Üsküdar Belediyesi’nden aldığı ihalelerle dikkat çekti. Elan eski ihalelere eksantrik firmalarla hisse senedi ortaklığı şeklinde giren Tikici, 2012’den sonra ihalelere biricik başına girmeye başladı. Sonuç 10 yıl zarfında Üsküdar Belediyesi’nden bir nice aşağılık bedelci ihaleler kayran Tikici, serencam ihale ile Bingöl’den sabık yıl aldığı tenkis rekorunu de kırdı.

Sosyal medya hesaplarında, AKP’li önde mevrut birçok isimle çektirdiği fotoğrafları paylaşan Tikici’nin, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile yakınlığı özen çekiyor. Oğlu Yasin Tikici’nin nikahını Hilmi Türkmen kıyarken, nikah şahitliğini dahi eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yapmıştı. Tikici’nin paylaştığı fotoğraflar arasında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile çekilmiş bir fotoğrafı dahi bulunuyor.

Share: