Uzmanı uyardı: “Günde 2 fincandan fazla nebat çayı tüketilmemeli”

Uzmanı uyardı: “Günde 2 fincandan çok bitki çayı tüketilmemeli”

CIVIL CIVIL – Kalaba Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Eş Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mutlak Enginyurt, “Vatandaşlarımız sık sık nebat çayları ve nebati ürünler tüketmekte. Bunları haddinden fazla fazla tüketmenin bir faydası bulunmayan ayrıca zararı var. Günde 2 fincandan aşkın bitki çayı ve bitkisel eser tüketmeyi banko önermiyorum” dedi.

Türkiye’de mevsim geçişleri ile gelişigüzel düşen gelgel sıcaklıkları, enflüanza hastalıklarının sayısını arttırdı. Uzmanlar, alelhusus ekim ile mayıs ayları arasında gribal enfeksiyonların çoğalma gösterdiğini belirterek, insanların Kovid-19 pandemisinde olduğu kadar kurallara uyması gerektiğini, hele kovid-19 hastalığı tedavisi tüketici kişilerin ‘kronik hasta’ kendisine adlandırıldığından grip aşılarını yaptırmaları uyarısında bulundu.

Grip olan insanların faydalı olacağını fikren çok aşkın bitki çayı ve bitkisel mahsulat tükettiğini söyleyen uzmanların, bunun vücutta zarara yol açabileceğine dikkat çekti.

“Pandemide aldığımız önlemler dolayısıyla gribe olan direncimiz azaldı”

Prof. Dr. Bağımsız Enginyurt, Türkiye coğrafyasının ilkgüz-mayıs ayaları ortada grip açısından riskli ayrımsız coğrafyada olduğunu belirterek, bu aylarda korunmaya dikkat gösterilmesi gerektiğini aktardı. Bu sene gribin bunaltıcı geçtiğini kaydeden Enginyurt, “Bu sene gribin korkulu olmasının sebebi şu; tığ kısaca 2 buçuk sene pandemi süreci geçirdik ve o çevrim boyunca toplum olarak kendimizi çok koruduk, sağlığımıza ve hijyene dikkat ettik. Bağımlı bu arada peçe taktığımız amacıyla enflüanza virüsü ile de karşılaşmadık. Fakat daha çok maskele imdi ve rahat aynı şekilde rastgele tarafta dolaşabiliyoruz. Bu, 2 buçuk almanak dönemde vücudumuzun grip virüsüne karşı bağışıklığı de azalmış oldu ve bulunan virüs bizde henüz ağırbaşlı seyretmeye başladı.

“Riskli alanlarda peçe kullanmaya devam etmeliyiz”

“Bu sene maskeler çıktıktan sonra kovid-19 virüsünden haddinden fazla farklı olmadan önlemlerimizi almalıyız” diyen Enginyurt, “Dolgun yerlere girerken seçkin ant maskeyi öneriyoruz. hijyen ve tagaddi ile hazır para tüketimine önem göstermeliyiz. Hele öğrenciler sabah kahvaltısını yapmadan okular gitmesinler. Beden direnci tagaddi ile haddinden fazla ilgili” şeklinde konuştu.

“Yararlı diye niteleyerek içilen nebat çayları zararlı olabilir”

Prof. Dr. Müstakil Enginyurt, enflüanza olan insanların haddinden fazla çok bitki çayı içmemesi gerektiğini, aksi halde dokuncalı olabileceğini rapor ederek, “Vatandaşlarımız sıkça bitki çayları ve nebati mahsulat tüketmekte. Bunları çok aşkın tüketmenin tıpkısı faydası namevcut hassaten zararı var. Günde 2 fincandan fazla nebat çayı ve bitkisel yayın tüketmeyi banko önermiyorum. Çünkü vitaminlerin fazlası ya vücuttan atılır, ya birlikte zararlı kalın oluşturur. Bunlarla dahi karşılaşmaktayız. Uykuluk enzimleri yükselip sebebini bulamadığımız, sonrasında yemeden içmeden nebat çayı nedeniyle uykuluk enziminin yükseldiğini gördüğümüz hastalarımız var” diye konuştu.

Enginyurt antrparantez grip virüsüne cebin yeryüzü koca tedbirin grip aşısı olduğunu de sözlerine ekledi.

Share: