Uzuv bağışıyla ikinci baharlarını yaşıyorlar

ORGAN NAKLI bekleyen binlerce hasta ortada yer kayran Zeynep Aydemir ve Ruhsal Engin, bağışçılardan yapılan akıllıca nakille sağlıklarına kavuştu.

Kırklareli’nde zihayat 59 yaşındaki Zeynep Akdemir, 2007’de halsizlik ve bulantı şikayetiyle gittiği doktor kontrolünde böbrek yetmezliği olduğunu öğrendi.

Böbrek yetmezliği sonucu bazen gıdalardan mahrum mütezayit Akdemir, doktorlarının tavsiyesi üzerine İstanbul’daki hususi ayrımsız hastaneye böbrek nakli almak amacıyla başvurma etti.

Nakil beklediği 10 sene boyunca evde periton diyalizi yaparak yaşamını sürdüren Akdemir, 2017’birlikte böbrek nakliyle hayata yeniden “selam” dedi.

65 yaşındaki Ruh Bilimsel Engin da 2002’deki hekim muayenesinde siroz olduğunu öğrendi.

Geçirdiği sayrılık nedeniyle karaciğer yetmezliği oluşan Engin, 2006’da gidiş geliş kazasında hayatını kaybeden bir gencin yakınlarının aza bağışında bulunmasıyla karaciğer nakli oldu.

“Böbrek bana baht oldu”

Aydemir, AA muhabirine, 15 sene önceki böbreklerinin haddinden fazla acı durumda olduğunu öğrendiğini, 10 sene süresince diyalize sınırlı bir dirim sürdüğünü, rastgele kamer kontrolden geçtiğini anlattı.

Bu süreçte böbrek nakli için hastaneye başvurma ettiğini belirten Aydemir, hastaneden iki öğün çağrıldığını fakat doku uyumsuzluğu zımnında aktarım olamadığını kaydetti.

Her ant kendisinden daha taze insanlara nakil çıkması için yakarış ettiğini dile getiren Aydemir, “Ayrımsız şeb saat 2’da telefon sesi beni uyandırdı. Hastaneden biri aradı ‘Zeynep Hanım hastanemize gelebilirseniz mebzul evet, haris karnına, böbrek çıktı’ dedi bana. Acilen ambulansla götürdüler bizi.” diye konuştu.

Ameliyat öncesi tahlil ve tetkiklerin yapıldığını anlatan Aydemir, şöyle konuştu:

“Tahlillerim yapılıp işlemlerim başladı. Benimle gelişigüzel bir hatun daha çağırmışlar. Böbrek hangimize uyarsa ona nakil yapılacaktı. Akşam Ezanı üst değişik bayanla ben birlikte girdik doktorun yanına. Böbrek bana uygunmuş. Böbrek bana kısmet oldu. 5 yıl oldu ben bu böbreği taşıyorum. Tanrı herkesten razı olsun. Organlarınız sizinle arazi olmasın, apayrı hayatlarda yaşa, apayrı insanları yaşatsın. 7 yıllık süreçte bittabi kim isterdim aktarım olup şen benzeri sahn yaşayayım, suyumu abat içeyim. Bu süreçte gâh gıdalardan yoksun oldum. Ameliyata girerken gözlerimi kapadım, uyandığımda ciddi bakımda açtım gözlerimi hiçbir şey hissetmedim. Demincek mutluyum.”

“Bunun üstünde tıpkı sağlık görmüyorum”

Ruh Bilimsel Açık Deniz ise aktarım olana büyüklüğünde çok zahmet çektiğini söyledi.

4 almanak sürecin iri bölümünün hekim kontrolü ve mütenevvi tedaviler ile geçtiğini dile getiren Açık Deniz, doktorun tavsiyesiyle İzmir’deki Veli Üniversitesi’ne organ nakli girmek için başvurma ettiğini anlattı.

Nakil için umudunu hiç yitirmediğini tamlayan Engin, “Üste tıpkı el yakınımızın karaciğerinden bire bir çıngı verecek beklentisiyle gittik. Fakat onun tahlilleri yapıldı karaciğerinin zaten bir zamanlar çor geçirdiği ve alelade olduğu nakle akıllıca bire bir uykuluk olmadığını söylediler. Antrparantez biz aktarım için dolaşma bile almıştık. Geldiler şiddetli durumu bize anlattılar o dakika üzere ne söylenir, nasıl düşünülür on paralık bilmiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

ORGAN AKTARIMI üzere marifet beklemenin çok tahakküm olduğunu tabir eden Açık Deniz, şunları kaydetti:

“Çünkü boşlukta yoklamak haddinden fazla el ayrımsız özdek. Beklentimiz var ama olacak benzeri husus değil. Ayrımsız uzuv çıkma, uyacak, uymayacak aynı sürü problemleri var. Neyse kim o güzelce dakika geldi. Cuma akşamıydı, saat akşam 10 civarı telefon çaldı dediler kim ‘Sana karaciğer artık, seni alacağız, buraya gelebilir misiniz?’ diyerek. Çanakkale’dahi bire bir motosiklet kazası olmuş, genç tıpkısı kardeşimizin düşünce ölümü gerçekleşmiş. O an karaciğer bana çıktığı için haddinden fazla sevindim. Sabahleyin bizim beklediğimiz helikopter geliyordu Çanakkale yoluyla. O anki sevincimiz daha çok daha arttı. O büyüklüğünde heyecanlıyım kim sedyeye binmeden gideceğim yalınayak ameliyathaneye, çokça istiyordum. Bayağı işlemlerden sonraları tedarik yapıldı ve girdik. Doktorum beni uyandırdığında ‘ikinci dünyana şiddetli geldin’ dedi. Bu hastalığı yaşamış biri kendisine herkese tavsiyem örgen bağışında bulunmaları. Bu, âdemiyet namına, yararlı adına, iyilikler namına haddinden fazla şişman benzeri esaslı. Bunun üzerinde aynı sıhhat görmüyorum.”

Share: