Vakıfbank Başantrenörü Guidetti: Paola Egonu amacıyla akilane düzlük bura, sporcularını korumayı alim şişman ayrımsız takımız

Medih Bulak, Roma

İtalyan voleybol yıldızı Paola Egonu’yu alıntı fail Vakıfbank’ın başantrenörü Giovanni Guidetti, ‘’Burası onun amacıyla akla yatkın saha, sporcularını korumayı bilici büyük bire bir mızıka’’ dedi.

Memleketi İtalya’ya tatile gelen Guidetti, spor gazetesi La Gazetta dello Sport’a konuştu.

İtalya milli takımı Dünya Uçan Top Şampiyonası’nda üçüncü olduktan bilahare Paola Egonu kendisine mevrut eleştiriler ve alelhusus birlikte rasist yorumlardan şikayet ederek milli takımdan ayrılmayı istediğini söylemişti.

Guidetti, bununla ait kendisine “Paola’nın cılız ayrımsız dönemden geçmediğini biliyorum, maalesef spor hakeza. Kazandığında seni göklere çıkarırlar kaybedince ise anif şekilde eleştirirler. Onu çokça bereketli anlıyorum, Acun Kupası’ndan sonradan Türkiye’üstelik benim üstelik başıma geliyor. Bu yüzden bu tecrübenin onun için mükemmel olacağını düşünüyorum” dedi.

“Burasının Paola için akıllıca saha olduğuna inanıyorum” diyen Guidetti, şöyle devam etti:

“Burada kulübün sahipleri çok nadiren müdahalede bulunuyor. Bura, sporcularını lacerem koruyacağını dahi bilici şişman tıpkısı bando. Burada yeryüzü nazik isimler oynadı. Geçmişteki başka şampiyonlar gibi Paola’nın dahi burada kendisini bereketli hissedeceğinden eminim.”

Guidetti, Paola Egonu’yu “dünyanın bildirme iri oyuncularından biri” diyerek tanımlarken La Gazzette dello Sport üstelik Vakıfbank’ın “dünyadaki en cesim kulüpler ortada yer aldığını” belirtti.

Başbakan Draghi’den destek telefonu

23 yaşındaki Egonu, İtalya’nın sabık hafta böylelikle Acun Voleybol Şampiyonası’nda üçüncü olmasının ardından “Bu milli takımdaki serencam maçımdı” .

Feryat Figan menajeriyle konuşurken görüntülenen voleybol yıldızı, “Anlayamazsın, anlayamazsın… Bu milli takımdaki son maçımdı. Bana sebep İtalyan olduğumu sordular. Yoruldum” diyordu.

Nijeryalı bire bir ailenin çocuğu olarak İtalya’birlikte doğup büyüyen Egonu, evveli bile ırkçı yaklaşımlardan şikayet etmişti.

Egonu’nun eleştiriler ve rasist yorumlar zımnında milli takımdan ayrılmayı düşündüğü haberi ülkede balaban yankı uyandırmış ve spor ve siyaset dünyasından el birliği mesajları gelmişti.

İtalya Olimpiyat Komitesi Başkanı Giovanni Malago, Egonu’ya bütün spor dünyasının desteğini iletmiş ve “acele değişmeyen almamasını” istemişti.

Başbakan Mario Draghi birlikte Egonu’yu arayarak “tamlık tesanüt” mesajı vermişti.

Draghi, Egonu için, “Milli topluluk sporcusu, İtalyan sporu amacıyla benzeri gelgel kaynağı ve gelecekte dahi milli mızıka formasıyla apayrı kupalar iktisap fırsatına erbap olacaktır” demişti.

Share: