Vali kantin denetiminde tostun fiyatını faziletli içindeki peynir dilimlerini birlikte teferruatlı buldu

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, tıpkısı okulun kantin denetiminde tostun fiyatını faziletkâr, ekmeğin içine konulan kaşar dilimlerini ise ince buldu.

Dağlı, beraberindeki ekiple, yeni yetişek öğretim döneminde geçmiş denetimi Atakum Rum Lisesinin kantininde gerçekleştirdi.

Denetim sırasında, tost ekmeklerinin içine konulan kaşar peyniri dilemlerini mufassal bulan Görgüsüz, kantini işletenlere, “Sen kişi çocuklarına bunu yedirir misin?” diye sordu.

Öğrencilerin sağlıklı ve doyurucu gıdalar yiyebilmesi gerektiğini ifade eden Ilbay Görgüsüz, kaşar peynirinin daha güçlük dilimlenmesini atlaya zıplaya fiyatların da makul seviyelerde olması gerektiğini vurguladı.

Denetim sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Görgüsüz, öğrencilerin zinde gıdaya ulaşması amacıyla mülk genelinde denetimlerin başladığını söyledi.

Denetimlerin 10 ekiple devlet merkezinde sürdüğünü vurgulayan Dağlı, “İlçelerimizin tamamında de tıpkısı denetimler bitmeme edecek. Ekol gıdası anlamında satılan tam gıdalara bakılıyor. Okullarımızın kantinlerinde değme ürünün satılmaması gerekiyor, buna bakılıyor. Satılan mahsulat hijyene akla yatkın mu, dimdik mı? Buna bakılıyor.” dedi.

Denetimler bilgisiz yapılıyor

Kantinlerde fiyatların da denetlendiğini dile getiren Vali Dağlı, şunları kaydetti:

“Fiyatları objektif mi yoksa akıllıcasına, lojik fiyatlar mı? Bunların tamamına bakıyoruz ve 10 kadro oluşturduk. Milli Yetişek Müdürümüzün başkanlığında Afiyet Müdürlüğümüz, Tarım Müdürlüğü ve Ticaret Müdürlüğümüzden 10 ekibimiz bugün bakımından çalışmalara başladılar. her an rastgele okulda olabilirler. Çünkü bu bihaber tıpkı denetleme. İlçelerimizde bile bu denetimler devam edecek. Çocuklarımızın sağlığı temas şeyin üzerinde. Hem sağlığı, hem üstelik akilane fiyattan gıdaya, ekol kantinlerinde satılan ürünlere ulaşması bizim için yetişkin. Bu manada zaman bu çalışmaya başladık.”

Veli ve öğrencilerin fahiş fiyatlar üstüne şikayette bulunabileceklerini bile hatırlatan Dağlı, “Özlük çocuğumuza yedirmediğimiz ister gramaj kendisine gerek hijyen yerine tek şeyi okullardaki çocuklarımıza yedirmeyeceğiz ve bunu kantincilerimize dikte edeceğiz. Bunu alelhusus yayımlamak istiyorum. Bütün denetimler bihaber benzeri şekilde bitmeme edecek.” diyerek konuştu.

Denetimlere, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Murat Ağar, İl Sağlık Müdürü Muhammed Ulvi Oruç, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Akva ve Samsun Tecim İl Müdürü Kürşat Turpçu ve ekipler katıldı.Share: