Vali’ye makamında ‘Huma Kuşu’ türküsü

Vali’ye makamında ‘Huma Kuşu’ türküsü

YALOVA – Cumhuriyet Altını Sergisi amacıyla Yalaova’ya revan Erzurum Ekin Tekellüm ve Terbiye Derneği üyelerini makamında akseptans eden Ilbay Muhammet Erol, hayranı olduğu Türk Umum Müziği’nin unutulmaz sesi Müstenit Alkır’ın oğlu artist Ünite Alkır’dan Erzurum türküsü ‘Huma Kuşu’nu dinledi.

Erzurum Hars Konuşma ve Eğitim Derneği Yalova Şehir Müzesi’nde topluluk üyelerinin eserlerinden oluşan ‘Cumhuriyet Sergisi’ açtı. Ahşap yakma, atık heykel, çağcıl gestalt, çakıl taşı, filografi, fotoğraf, şekil, kaligrafi, maket, naht ve resimlerden oluşan serginin açılışını Yalova Valisi Muammer Erol ve Yalova Belediye Komutan Vekili Mustafa Tutuk yaptı.

Makamında Türkü Paşa’nın oğlundan türkü dinledi

Erzurum’dan işporta fora etmek için Yalova’ya giden cemiyet üyelerini Ilbay Erol, makamında akseptans etti. Vali Erol, Türk Halk Müziği’nin unutulmaz seslerinden olan ve ‘Yırlamak Paşa’ kendisine aşina Raci Alkır’n oğlu Birim Alkır’ın dahi konuklar arasında olduğunu öğrenince Erzurum Türkülerini haddinden fazla sevdiğini belirtti. Alelhusus Racı Alkır’ın sesine ve TRT’de okuduğu Türkülere hayran olduğunu belirten Vali Erol, Ünite Alkır’dan günün anısına ayrımsız Erzurum türküsü alelhusus da ‘Huma Kuşu’nu okumasını istedi. Makamında Alkır’ın okuduğu türküyü pür ilgi dinleyen Ilbay Erol, dernek üyelerine teşekkürname etti.

Kitap Gelirlerini Engelliler Derneğine bağışladılar

Serginin yapıldığı Site Müzesinde Yenmiş Taşyürek, Paha Sabuncuoğlu, Beklenti Gergit ve Neslihan Rağbet Keteci’den oluşan Erzurumlu yazarlar kitaplarını imzaladı ve elde edilen geliri Yıpranmamış Hayat Engelliler Derneğine bağışladılar. Şehir Müzesindeki Cumhuriyet Sergisi 13 Ekim günü akşamına büyüklüğünde bulutsuz kalacak.

Share: