Van bili: Hakverdi: “İstibdat Dönemini Ifade Etmek İstiyorsunuz; Saray Padişahınız, İletişim Başkanlığı Fetvacınız Olmuş”

CHP Ankara Mebus Ali Haydar Hakverdi, TBMM’da görüşülen “sıkı denetim yasası” ilişik, “Siz dezenformasyonun bizzat kaynağı oldunuz. 1887’birlikte sedir kapatıldığında örfi idare nizamnamesi ile Abdülhamid’in ‘despotluk döneminde’ bir sansürler uygulandı. O dönemde; iş bırakımı, sosyalizm, hürriyet üzere kelimelerin kullanılması yasaklanmıştı. 150 çuval betik Abdülhamid’in emri, Şeyhülislam’ın fetvası ile hamamlarda yakıldı. Zaman baştan despotluk dönemini haberdar etmek istiyorsunuz. Saray padişahınız, İletişim Başkanlığı fetvacınız ergin. Tığ o zamanlar dahi ‘Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet’ diyorduk, bugün bile tarafımız bellidir” dedi.

Kamuoyunda “Sıkı Denetim Yasası” olarak aşina, internet medyası ve toplumsal medyaya bakir yaptırımlar ve dam cezaları öngören yasa teklifinin TBMM Umumi Kurulu’ndaki görüşmeleri bitmeme ediyor.

Teklif üstüne kortej düz CHP’li Mehabetli Haydar Hakverdi, şunları söyledi:

“Yazılmış ve görsel medyanın yüzde 95’ini Tarım Bankası’ndan aldığınız caba yüreklilik ile yani vatandaşın parasıyla yandaşınıza peşkeş çekip havuza bağladınız. Demincek bire bir, birbirinin tıpkı manşetlerle muhalefete yöntemince kalay yağdırıyorlar. Eloğlu icra vekili ricat ettiğinde dahi iki dönem süresince bu şanlı olayı fen yapamadı bu paçavralar. ‘Yaz bunu köşende, gereğini yap’ dediğiniz mafya babasının ‘düşkün’ diye niteleyerek hitap ettiği gazeteciler ürettiniz. Iletişim Araçları üzerinde kurduğunuz yumruk yetmedi, bire bir üstelik icra ve yasamayı bir tane adama bağladınız. Herkesin cumhurbaşkanı olmasını reddedip bire bir kısmın başkanı olmayı yeğleme fail saraya bağladınız. Yetmedi, yargıyı toprak ve kaza başkanlarınız ile doldurdunuz. Adaleti katledip biricik adamın emrine verdiniz.”

“ÜLKEMİZDE DEZENFORMASYONUN KAYNAĞI BİZZAT İKTİDARIN KENDİSİDİR”

“Ülkemizde dezenformasyonun kaynağı bizzat iktidarın kendisidir. İstanbul Metrosu’nu biz yaptık deyip logoyu kapatıyorsunuz. İstanbul seçimlerinde devletin resmi ajansı AKP’yi kazandı diye niteleyerek gösteriyor. 1982’de kurulan ‘Van Yüzüncü Sene Üniversitesi’ni biz yaptık’, 1955’te hizmete açılan ‘Esenboğa’yı tığ hizmete açtık.’ ‘Benim başörtülü bacıma saldırdılar’, ‘Camide bade içtiler’, yetmedi ‘Camiyi yaktılar’ dediniz. Bu yalanı günlerce havuz medyası ağzında ciklet yaptı. Geçmişte bu yalanlar üzerinden Çorum’dahi, Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta alçakça eylemler, katliamlar yapıldı, haddinden fazla canımız yandı.”

“SARAY PADİŞAHINIZ, İLETİŞİM BAŞKANI FETVACINIZ REŞIT”

“Teklifin 29.maddesinde amme düzeni dediğiniz gerçekte kast ettiğiniz sizin çürümüş saray düzeniniz. Siz dezenformasyonun bizzat kaynağı oldunuz. 1887’dahi sedir kapatıldığında sıkıyönetim nizamnamesi ile Abdülhamid’in ‘despotizm döneminde’ aynı sansürler uygulandı. O dönemde; iş bırakımı, toplumculuk, özgürlük kabil kelimelerin kullanılması yasaklanmıştı. 150 çuval tezkere Abdülhamid’in emri, Şeyhülislam’ın fetvası ile hamamlarda yakıldı. Bugün yeniden despotizm dönemini değirmek istiyorsunuz. Saray padişahınız, İletişim Başkanlığı fetvacınız reşit. Biz o zamanlar de ‘Kahrolsun istibdat, yaşasın özgürlük’ diyorduk, bugün dahi tarafımız bellidir. Tümce sussun, yemeden içmeden iktidar sahipleri konuşsun istiyorsunuz.”

CHP Okumuş Milletvekili Süleyman Bülbül de teklifle ait yerine şu konuşmayı yaptı:

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ BİR KENARA İTİP SARAYA BAĞLAYAN BİR YASA TEKLİFİ”

“Bu yasa teklifi degaje ve kesin olarak seçime tedbir kanun teklifi, bu kanun teklifi sansür yasası teklifi, açıkça otosansür yasa teklifi. Şöyle bakıyorum 40 maddelik tıpkı kanun teklifi, 18 yasada ve 30 maddede değişiklik sunma ediyor. İçeriğine baktığımızda aranjör ve denetleyici kurumlar olan ve yürütmeye kapalı olan BTK, Matbuat İlan Kurumu ve İletişim Başkanlığı’na birçok mezuniyet veren kanun teklifi. Bu kanun teklifi bundan sonra nötr sıfır cumhurbaşkanına tutkun olan cepheli propaganda ara bulucu haline gelen İletişim Başkanlığı’na matbuat kartı verme yetkisi veren tıpkısı kanun teklifi. Basını üstelik matbuat kuvvetini bile basın özgürlüğünü bir kenara itip saraya bağlayan bir yasa teklifi.

“AÇIKÇA KANUNLA DÜZENLENMESİ GEREKEN HUSULARI YÖNETMELİKLE SARAYA BAĞLIYORSUNUZ”

Ben 10 maddede Anayasa’ya tehalüf çıkardım. Özellik 9: Hâkimiyet yetkisi. Mahkemelere ilgili olan hüküm yetkisini BTK’ya veriyorsunuz. Muvasala engellenmesini ve içerik çıkarma yetkisini mahkemeden ilk lacerem bire bir yönetimsel alım olan BTK’ya verebilirsiniz? Kuşkusuz İletişim Başkanlığı’na matbuat kartıyla ilişik aranjman yönetmeliği çıkartma yetkisi verirsiniz? Siz kuşkusuz Basın İlan Kurumu’na Umumi Kurul’dan evvel sayısal mecradaki talimatname yetkisini verirsiniz? Degaje kanunla düzenlenmesi müstelzim hususları yönetmelikle, yürütmeye saraya bağlıyorsunuz.”

Share: