Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de Gaziler Günü törenle kutlandı

Van, Bitlis, Muş ve Hakkari’de 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Van’da valilik bahçesindeki törende, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Âşık Balcı, İl Güllabi Asayiş Kolordu Komutanı Ferik Aykut Tanrıverdi ve Savaşçı Gaziler Derneği Yazıhane Başkanı Cafer Tasavvur aracılığıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra mütekellim Hedef, Gaziler Günü’nü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Ülkemizin bağımsızlığı, vatanın ayrılamaz bütünlüğü, birlik ve beraberliği için canımızı seve seve feda etmeye hazırız. Gazilerimizin sergilediği yiğitlik destanları hafızalarınıza tek ahit silinmeyecektir.” dedi.

Cingöz Asayiş Kolordu Komutanlığı bandosunun konseriyle bitmeme eden törene, Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Fatih Çelikel, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başbuğ Vekili İhsan Emre Aydınlık, İl Güllabi Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Emniyet Müdürü Atanur Okumuş, vali yardımcıları, gaziler, gurur müdürleri ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri katıldı.

Törenin peşi sıra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Van Şubesi ülfet edildi.

Hakkari

Valilik önündeki törende, Vali ve Belediye Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, Yüksekova 3. Yaya Parti Komutanı Korgeneral Mustafa Koşan ile Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı İbrahim Adıyaman, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının arkası sıra, günün deme ve önemini tamlayan enformasyon yapıldı.

Törene Cumhuriyet Başsavcısı Harun Ünlüsoy, İl Jandarma Komutanı Korgeneral Ateşli Hâkim, Hak Komisyonu Başkanı Birtan Şeker, İl Güven Müdürü Namazlar Mete Kaynak, ilbay yardımcıları, gaziler, gelgel amirleri, siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Vali Akbıyık, törenden sonra makamında akseptans ettiği gazilerle dostane etti.

Muş

Hükümet Konağı önündeki törende, Atatürk Anıtına çelenkler sunulduktan sonra utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Topçu Binbaşı Ferit Malkara’nın günün fehva ve önemine ilişkin yaptığı konuşmayla serencam bulan törene Ilbay İlker Gündüzöz, Belediye Başkanı Feyat Asya, İl Uyanık Komutanı Miralay Mehmet Teşrinisani Ermiş, İl Itimat Müdürü Engin Kaloğlu, çalım müdürleri ile gaziler katıldı.

Bitlis

Bitlis’te Cumhuriyet Altını Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulmasıyla başlayan törende, gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Bitlis Gaziler Derneği Başkanı Kentlileşmiş Solmaz, Türkiye Büyük Ulus Meclisi’nin 1921’de çıkardığı kanun ile Iri Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e “Yiğitlik” unvanı verildiğini anımsattı.

Solmaz, “Büyük Türk ulusunun özünden çıkan, 3 kıtada at koşturan, kılıcı şimşek kabilinden çakan, hâkim kabil coşan, Akdeniz’i cenup fail, ecdadını kat sayı alarak Rum, Kore ve Kıbrıs’ta vatanını, bayrağını ve milletini canından ermiş bilip kahramanca savaşan Mehmetleriz. Gazi tıpkı milletin çocukları olarak gazi rütbesi kayran tığ gaziler, vatan ve milletin ayrılamaz bütünlüğü ve Atatürk ilkeleri doğrultusunda havada, karada ve denizde değme ahit ve değme yerde martir ve gazi olmaya hazırız.” diye niteleyerek konuştu.

İl Kurnaz Komutanlığında görevli Jandarma Üsteğmen Leyla Arışlı’nın günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmasının arkası sıra şiirlerin okunduğu törene, Ilbay Oktay Çağatay, Güven Müdürü Büyüklük Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Durmuş Ali Karakoca, vali yardımcıları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gaziler, hava amirleri, öğrenciler, polisler ve askeri erkan katıldı.Share: