Van haberi | “Spor Van Projesi”yle Van’da spor seferberliği başlatılıyor

Van Valiliği marifetiyle hayata geçirilip, Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü organizasyonunda yürütülecek “Spor Van Projesi”nin açılışı törenle yapıldı.

Van Atatürk Kent Stadı’nda planlı tören, ürkmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Halk oyunları ve sporcuların gösterileriyle devam eden programda mütekellim Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Âşık Balcı, öğrencilerin geleceğin teminatı olduğunu söyledi.

Her öğrencinin benzeri spor dalıyla evet uğraşması evet da dolgunca bir izleyicisi olması gerektiğini tamlayan Balcı, “Sporu, sporcuyu seven, sportif faaliyetleri önemseyen biri namına projeyi destekliyorum. Devletimizin ve milletimizin eksiksiz imkanları ilkin kalkmak üzere valiliğimiz, Van Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğü, kaymakamlıklar, kaza belediyelerinin kabiliyet ve potansiyelini çocuklarımız için kullanmaktan şişman bahtiyarlık duyuyoruz. Projenin kudretli olacağına canı içten inanıyorum. Projeyi, Toyluk ve Spor Bakanı’mız ile Milli Eğitim Bilimi Bakanı’mız dahi destekliyor. Sizleri katiyen bekâr bırakmayacağım. Spora ilişik bilcümle adamakıllı işlerde yanınızda olacağız. Gereç tedarikini yapacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Kentteki bilcümle okullara uçan top ve basket sahaları bile yapacaklarını aktaran Balcı, şunları kaydetti:

“Merkeze 6, ilçelere 8 gelmek üzere toplam 14 butik yüzme havuzu, çocukların henüz dolgunca spor yapmaları üzere 17 mecbur spor salonu yapıyoruz. Atletizm pistini yapacağız. Hem sporu destekleyeceğiz hem dahi gereç desteği vereceğiz. Spor altyapısının gelişmesine katkı çıkarmak istiyoruz. Bunu sporu ve sporcuyu bayıla bayıla, beden terbiyesi öğretmenlerimize, antrenörlerimize güvenerek yapacağız. Projeyi ilkokul yıl devam ettirdiğimizde ilimizin çocuklarının lehçe, ulusal ve uluslararası alanda yapılacak cümle yarışmalarda madalya alacaklarına inanıyorum. Göğsümüzü kabartacak, başarıdan başarıya koşacaklar. Bu konuda öğrencilerimize güveniyorum. Kâfi kim projeye cemaat çıkalım.”

Balcı, elan bilahare futbol, basketbol, tenis, yüzme, güreş, yumruk oyunu, okçuluk, derrace üzere spor branşlarının tanıtıldığı stantları gezip, öğrencilerle sohbet etti.

Programda toprak protokolü ile haddinden fazla sayıda yetkili amade bulundu.

Share: