Van haberi! Van Gölü İlkokulu kentin ilk bellik tescilli okulu oldu

Van Gölü İlkokulu kentin önce bellik tescilli okulu oldu

BİTLİS – Bitlis’in Tatvan ilçesinde eğitim bilimi veren Van Gölü İlkokulu, kentin önce bellik tescilli okul unvanını kazandı.

Bitlis’te eğitim bilimi veren Van Gölü İlkokulu, yaptığı bir nice kat sayı proje ve çalışmayla Türk Patent ve Bellik Kurumu eliyle kentin evvel marka tescilli okulu oldu. Konuyla ait açıklamalarda mevcut Van Gölü İlkokulu Müdürü Delimsirek Ballıkaya, Bitlis’in geçmiş bellik tescilli okulu olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Türk Berat ve Işaret Kurumu’na müfit menent ve berat için çokça sayıda proje sunarak uzun tıpkısı sürecin olumlu sonuçlandığını dile getiren Ballıkaya, “Kısaca 5 yıl önceki bu okulda göreve başladığım zaman öğretmenlerimle yaptığım geçmiş toplantımda tığ bu okulda benzeri sükse hikayesi yazacağız. Ego burada benzeri muvaffakiyet hikayesi için geldim demiştim. Bu okulun A’dan Z’ye değme çeşit gelişimi amacıyla akademik, fiziki, kültürel, içtimai gelişimi noktasında müstelzim hangi varsa hepsini beraber tıpkısı hikaye çerçevesinde yapacağımızı rapor etmiştim. Akabinde tığ adım adım çalışmaya başladık. Çalışmaya başladıktan sonra ortaya benzeri sav söz attık. Aynı diziden etkilenerek ‘Bir Van Gölü Masalı Başlıyor’ demiştik. Filhakika biz beş yıl önceki aynı masal başlattık. Bu masalın birçok kahramanı oldu. Ortaya haddinden fazla sakil başarı hikayeleri koyduk. Bunu defaatle tığ kamuoyunda esasen ettik” dedi.

“Ülkemiz ve dünya çapında yankılanan projelere imza attık”

Ulusal açıdan yetişkin çalışmalara imza attıklarını belirten Ballıkaya, ” Herhangi Bir alanda ibdai icraat yapan okulumuzun bellik namına birlikte tescil edilmesi üzere çalışmalarımıza başladık. Vacip araştırmalarımızı yaptıktan sonraları Türk Patent ve Ayraç Kurumuna müracaatlarımızı yaptık. Galiba kadem, proses ve tetkikat ile yasal prosedürlerden geçtikten sonra tahminî 7-8 mahiye bir süreç geçiyor. Bununla beraber tığ tamamen hep prosedürleri de hesabına getirdikten sonraları tıpkı celal kurumu yerine Türk Patent ve Marka Kurumu vasıtasıyla Van Gölü İlkokulu yerine bellik tescil edildik. O kadar özgün hisse senedi, o büyüklüğünde himmet, o büyüklüğünde emek, o kadar sükse hikayelerinin yanı sıra bizim için bu hikaye tamamen benzeri taçlanma oldu. Markasıyla beraber daha çok ülkemizin seçme aynı işaret kurumu haline mevrut oldu” ifadelerini kullandı.

“Bakanlığımız bu konuda bizleri heveslendirme ediyor”

Okulun tescil edildiği süreci anlatan Başmuallim Ballıkaya, “Öncelikle bunun tıpkı tabiatıyla yasal prosedürü var. Türk Nişancı ve Marka Kurumu’na siz müracaatınızı yapıyorsunuz. Cüzi benzeri ödemesi var, ödemesini gerçekleştiriyorsunuz. Başvurunuz kabul edildikten sonraları devlet çapında uzman birlik araştırması dediğimiz tıpkısı araştırı çıkıyor. Sizin özgün olmanız gerekiyor. Eksantrik herhangi bir kurumun logosuna, ismine kabil paralellik addetmemesi gerekiyor. Hep şartları hesabına getirdikten sonraları siz tescil ediliyorsunuz, onaylanıyorsunuz ve kamu tebliğinde siz tebliğ ediliyorsunuz. Yani birlik ülkeye duyuruluyorsunuz. Akabinde bile tescil belgesini alıp markalaşıyorsunuz” diyerek konuştu.

“İlimizde da ilk olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz”

Bitlis’te ilk defa ayrımsız okulun ismiyle marka tescil belgesini aldığına dikkat çekici Ballıkaya, “Bitlis’te Türk Nişancı ve Ayraç Kurumu’ndan ismiyle tescil edilen ilkokul olma özelliğini üstelik taşıyoruz. Belki birlikte Doğu Rum Bölgesinde da önceki olma özelliğini de taşıyordur. Ama haddinden fazla az sayıda çekicilik ve okul ismiyle Türk Patent ve Bellik Kurumu vasıtasıyla tescil edilmiştir. İlimizde da ilk kez bunu alan meslek olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: