Van haberleri | Avusturya Cumhurbaşkanı Van der Bellen oyunu kullandı

Avusturya’da planlı cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci kere namzet olan kâin Cumhur Reisi Alexander Van der Bellen, oyunu kullandı.

Van der Bellen, başkentin 3’üncü bölgesindeki bir ilkokulda eşi Doris Schmidauer ile görüş verdi.

Oy istimal işlemi öncesi ve sonrasında açıklamalarda kâin Van der Bellen, seçimlerin demokrasiler için saraka günleri olduğunu belirterek herhangi bir oyun heybetli ve altın olduğunu söyledi.

Van der Bellen, kendisi dahil 7 adayın seçime girdiğini, 6 rakibinin bulduğunu, intihap yarışının herhangi bir yönüyle hararetli ve iyice geçtiğini, seçme adayın zat formül ve yönelişiyle seçmenleri inandırma etmeye çalıştığını kaydetti.

Seçimi evvel turda iktisap vurgusu

Kamuoyu yoklamalarına bakarak ilk turda seçimi kazanması muhtemel Van der Bellen, “Tabii kim zaman net bir serencam elde edersek hem bizim üzere hem birlikte Avusturya için fena hâlde tamam. Sonunda hem Avusturya hem üstelik Avrupa’yı ilişkin ayrımlı alanlardaki muhtelif krizlere henüz ongun odaklanabiliriz.” dedi.

Sandıktan çıkma sonuca imtina etmek gösterdiğini rapor eden Van der Bellen, bugünkü önceki turda yüzdelik 50’nin üstünde bire bir oya ulaşılamazsa, 6 Kasım’da ikinci cevelan seçime gidileceğini, demokrasinin bu şekilde işlediğini dile getirdi.

Yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip Avusturya’da 6 milyon 400 bine andıran müntehip bulunuyor.

Share: