Van haberleri: Kadınlar, Van Gölü için 430 kilometre yürüdü

Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri ile doğasever kadınlar yoluyla Van Gölü’ne dikkati gidermek için 8 Mayıs’ta başlatılan üslup tamamlandı.

Van Gölü üzerine farkındalık inşa etmek ve gelecek nesillere daha temiz bırakılmasını seçmek üzere göl çevresindeki 430 kilometrelik yolda yapılan “Van Gölü için kadınlar öncülüğünde yürüyoruz” etkinliği 14. etapla sona erdi.

Beşyol Meydanı’nda benzeri araya gelen toplum örgütü üyeleri ve doğasever kadınlardan oluşan ekip, etkinliğin 30 kilometrelik bitiş etabında Edremit ilçesindeki Kent Meydanı’na yürüdü.

Yürüyüşe katılanlar “Van Gölü’ne ses verin”, “Van Gölü kirlenmesin, gökçe kalsın”, “Van Gölü mirasımız”, “Van Gölü’ne zaman ol” ve “Başka Van Gölü yok” mukayyet dövizler taşıdı.

Etkinliğe katılarak kadınlarla ayrımsız müddet revan Ilbay ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Âşık Balcı, Van Gölü’nün güzelliği ve potansiyeliyle hem Türkiye’nin hem birlikte dünyanın kebir tıpkı değeri olduğunu söyledi.

Balcı, gölün kentin turizmine ve ekonomisine yardım sunduğunu belirterek, “Kasaba bilincinin oluşması, Van Gölü’nün korunması üstüne güzelce bir etkinlik yapıldı. 8 Mayıs’ta başladığınız etkinliği yayan tamamladınız. Sunturlu bir çabalama. Hepinizi canı içten kutluyorum. Yurt sevgisini ortaya koymuş oldunuz.” dedi.

Van Gölü’nün korunması ve kirliliğin önlenmesi gerektiğini vurgulayan Balcı, şunları kaydetti:

“Gölü müzaheret etmek görevimizdir. Bu mirası atalarımızdan aldık, gelecek kuşaklara en iyice şekilde devretmek boynumuzun borcudur. Gölü korumak için Il ve Büyükşehir Belediyesi adına devletimizin tamam imkan, kabiliyet ve potansiyelini kullanıyoruz. Kayırıcı mil temizliği yapıyoruz. Çalışmalar 100 kamyonla devam edecek. Göldeki kayırıcı temizliği çalışmalarını aynı yıl süresince bitirmeyi planlıyoruz. Erciş ilçesinde birlikte kayırıcı temizliği yapacağız. Altı ilçemizde arıtma tesisleri kuruyoruz. Aşağı ırmaklar ve dereler Van Gölü’ne akıyor. Kirliliği oradan bile keseceğiz. İleri Dirim Bilimsel Tasfiye Tesisimiz çalışıyor. Van Gölü’nü kirletmeyeceğiz. Göl bizim amacıyla önemlidir. Dulda üzerine mukteza hassasiyeti göstermemiz gerekiyor.”

Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel ise Van Gölü’ne dikkati çalmak amacıyla 8 Mayıs’ta başlattıkları yürüyüşü sorunsuz şekilde tamamladıklarını anlattı.

Etkinliği destekleyen herkese teşekkür fail Hususi, “Şu an final etabı olan 14. parkuru tamamladık. 430 kilometre yürüdük. Etkinliğimiz baş noktamız olan Şehir Meydanı’nda sonlandı. Gölü gelecek kuşaklar gökçe ve temiz tasarruf etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: