Van hars danışma haberi | Vanlı kadınların Van Gölü için başlattıkları üslup bitmeme ediyor

Vangölü Aktivistleri Derneği üyeleri ile doğasever kadınların, Van Gölü’hangi dikkati sarmak üzere 8 Mayıs’ta başlattıkları yürüyüş sürüyor.

Van Gölü’nün gelecek nesillere elan bozulmamış bırakılmasını uydurmak ve kirliliğin önlenmesi konusunda farkındalık inşa etmek amacıyla “Van Gölü için kadınlar öncülüğünde yürüyoruz” etkinliğinin 13. etabı tamamlandı.

Yüzüncü Sene Üniversitesi’nde ayrımsız araya mevrut cemiyet üyeleri ve gönüllüler, Beşyol Meydanı’na büyüklüğünde yürüdü.

Vangölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Hususi, gazetecilere, 8 Mayıs’ta başlattıkları yürüyüş kapsamında 400 kilometrelik parkuru tamamladıklarını söyledi.

Etkinliği yarın yapacakları 30 kilometrelik yürüyüşle bitireceklerini rapor eden Hususi, şöyle konuştu:

“Van Gölü bölgemizin nazirsiz aynı güzelliği. Etrafında dinç insanlarız, iklimle ilişik mesail var. Bu değerimizin korunması ve gelecek nesillere elan temiz bırakılması üzere farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Van Gölü çevresinde saffet yapıyoruz. Halkımızı bilinçlendirmek üzere bu nazirsiz güzelliğe bütün birlikte topluluk çıkmak istiyoruz. Bunun amacıyla bile etkinlikler düzenleyerek insanların ilgisini çekmeye çalışıyoruz.”

Dernek gönüllüsü Leyla Helvacı dahi mayıs ayından bu yana etaplar halinde tutum yaptıklarını rapor ederek, şunları söyledi:

“400 kilometre nöbet dayanıklı oldu amma bugüne geldik. Van Gölü bizim bildirme yüce değerimiz. İklim değişiklikleri, küresel ısınma var. Bunun için Van Gölü’nü korumamız gerekiyor. Van Gölü üzere hangi yapabiliriz diye niteleyerek düşündük ve bu projeyi başlattık. Yürüyüşümüzün curcunalı getirmesini istiyoruz.”

Share: