Van malumat! Avusturya’da cumhurbaşkanlığı seçimini Van der Bellen kazandı

– Avusturya’da cumhurbaşkanlığı seçimini Van der Bellen kazandı

VİYANA – Avusturya’da oyların yüzdelik 99,7’sinin sayılmasının arkası sıra resmi sıfır sonuçlara göre, 78 yaşındaki bulunan Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen oyların yüzdelik 56,2’sini alarak baştan Cumhurbaşkanı seçildi.

Avusturya’da halk, bakir cumhurbaşkanını tahsis etmek üzere sandık başına gitti. Domestik saatle 07.00’de başlayan rey verme işlemi 17.00’da sona erdi. Düşünce tadat işleminin başlamasının peşi sıra toplamda 7 adayın yarıştığı seçimde 78 yaşındaki kâin Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 56,2’sini alarak baştan Reisicumhur seçildi.

Van der Bellen yaptığı açıklamada, “Çoğunluk palas söylenebilir, ancak hür çokluk, diğerlerinin (adayların) toplamından daha aşkın rey anlamına dirimsel ve bunu çok ciddiye kabul etmek gerekir. Bunun olacağından tek emniyetli değildim ama oldu ve haddinden fazla memnunum” dedi.

Van der Bellen’in bildirme andıran rakibi ekstrem sağcı Hürriyet Partisi’nin adayı Walter Rosenkranz ise yaptığı açıklamada, “Alexander Van der Bellen önceki turda aynı ahir başbuğ olmayı başardı. Onu bu konuda tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Oyların yüzde 99,7’sinin sayılmasının arkası sıra Van der Bellen’in yeryüzü mail rakibi Rosenkranz oyların 17.9’unu, Bira Partisi’nin adayı Dominik Wlazly’ın oyların yüzdelik 8.4’ünü, bağımsız milletvekili namzet olan sakat gazeteci Tassilo Wallentin oyların yüzde 8,3’ünü, FPÖ’nün sakat milletvekillerinden sivri sağcı Gerald Grosz oyların 5,5’ini, Avusturya İnsan, Ana Hukuk, Özgürlük Partisi’nin adayı Michael Brunner oyların yüzdelik 2,1’ini ve iş kadını Heinrich Staudinger ise oyların 1,5’ini aldı.

Yaklaşık 6 milyon 400 bin seçmenin bulunduğu Avusturya’da seçime paydaşlık oranı yüzdelik 65,8 oldu.

Resmi sonuç hafta arası açıklanacak

Posta yoluyla mergup oyların yarın sayılmasıyla intihap sürecinin sona ermesi ve resmi sonuçların ise hafta arası İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla açıklanması bekleniyor.

Share: