Van ruzname haberi | Van Gölü’nün Tatvan sahilinde 10 bin metreküp dip çamuru çıkarıldı

VAN Gölü’nün Bitlis’in Tatvan ilçesi sahillerinde 30 hisse senedi makinesiyle yapılan çalışmalarda 2 ayda 10 bin metreküp üst çamuru çıkarıldı. Tatvan Belediye Başkanı M. Emniyetli Geylani, “7 kilometrelik Van Gölü sahilimizde 100 metrelik tahkimatlar oluşturarak dal çamuru temizliğine başladık. Bu çalışmalarımızı 2 yılda bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.

‘Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı’ kapsamında, Van Şekil İleri Dirim Bilimsel Tasfiye Tesisi’nin devreye alınmasının ve hayvanca faaliyetten kaynaklanan kirliliğin azaltılmasının peşi sıra Van Gölü’nde kötü alamet ve görüntüye amil olan ense çamurunun temizlenmesi amacıyla geçen sene mesai başlatıldı. Bu kapsamda Bitlis’in Tatvan Belediyesi vasıtasıyla ağustos ayından beri yapılan çalışmalarda 10 bin metreküp arka çamuru çıkartıldı. Gölün tamamında ise şu esas kadar mecmu 500 bin metreküp balçık temizliği yapıldı.

Tatvan Belediye Reisi M. Güvenli Geylani, ilçede 7 kilometrelik kıran şeridinde mesai yapıldığını söyledi. Çalışmaları 2 yıl içerisinde tamamlanması için 30 gelişim makinesi ile bunaltıcı bire bir hareketlilik yürüttüklerini belirten Geylani, şunları söyledi:

“3 yıldır süren Van Gölü eylem planımız var. Bu gösteri planı, Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mız başkanlığında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı yerine yürütülüyor. İlk namına gösteri planı hazırlandı, boyut yapılabilirlik edildi ve Van Gölü’nü kirleten nedenler tespit edildi. Arıtma üretim olmayan yerlere birlikte tasfiye tesisi yapıldı. Revizyon müstelzim yerlerde ise revizyon çalışması yapıldı. Tatvan ile ilişkin dahi uzun yıllardan beri Van Gölü’nü mugaddi dereler etraflı yan şeridinde eğin çamuru oluşturmuştu. Bununla ait kendisine 7 kilometrelik Van Gölü sahilimizde kıyılardan 100 metrelik tahkimatlar oluşturarak kayırıcı çamuru temizliğine başladık. 300 metrelik tıpkısı ilerlemede fizibilite çalışması yaparak, bunu raporladık. Kalan kısımlarda ise teknelerden oluşturulacak platformlarla günahsızlık yapılacak. Bugüne büyüklüğünde 10 bin metreküp arka çamuru çıkartıldı. Toplanan çamurlar da akıllıca tıpkısı şekilde depolanıyor. Muktezi bakteri ve dezenfektan işlemi yapıldıktan bilahare uygun alanlara tahliyesi gerçekleştiriliyor. Kader olursa 2 yıl içerisinde grup ve ekipmanlarımızın sayısını artırarak hem kıyıdan hem dahi denizden bütün Van Gölü’ndeki ense çamurunu temizlemeyi hedefliyoruz.”

Share: