Van veri | Avusturya’da cumhurbaşkanlığı seçimini Van der Bellen kazandı

Avusturya’da oyların yüzde 99,7’sinin sayılmasının peşi sıra resmi sıfır sonuçlara göre, 78 yaşındaki mevcut Cumhur Reisi Alexander Van der Bellen oyların yüzdelik 56,2’sini alarak baştan Cumhur Reisi seçildi.

Avusturya’da halk, kullanılmamış cumhurbaşkanını koymak için sandık başına gitti. Domestik saatle 07.00’de başlayan rey ita işlemi 17.00’da sona erdi. Rey tadat işleminin başlamasının peşi sıra toplamda 7 adayın yarıştığı seçimde 78 yaşındaki mevcut Reisicumhur Alexander Van der Bellen resmi olmayan sonuçlara bakarak oyların yüzde 56,2’sini alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

Van der Bellen yaptığı açıklamada, “Çoğunluk zahmetsiz söylenebilir, ancak özgür çokluk, diğerlerinin (adayların) toplamından henüz aşkın rey anlamına gelir ve bunu çok ciddiye almak gerekir. Bunun olacağından tek emin değildim amma oldu ve haddinden fazla memnunum” dedi.

Van der Bellen’in sunma andıran rakibi baş döndürücü sağcı Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) adayı Walter Rosenkranz ise yaptığı açıklamada, “Alexander Van der Bellen önce turda bire bir ahir başbuğ olmayı başardı. Onu bu konuda tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Oyların yüzdelik 99,7’sinin sayılmasının arkası sıra Van der Bellen’in arz yakın rakibi Rosenkranz oyların 17.9’unu, Arpa Suyu Partisi’nin adayı Dominik Wlazly’ın oyların yüzde 8.4’ünü, bağımsız aday olan eski gazeteci Tassilo Wallentin oyların yüzde 8,3’ünü, FPÖ’nün sakat milletvekillerinden taşkın sağcı Gerald Grosz oyların 5,5’ini, Avusturya İnsan, Esas Hukuk, Özgürlük (MFG) Partisi’nin adayı Michael Brunner oyların yüzdelik 2,1’ini ve iş adamı Heinrich Staudinger ise oyların 1,5’ini aldı.

Yaklaşık 6 milyon 400 bin seçmenin bulunduğu Avusturya’da seçime ortaklık oranı yüzde 65,8 oldu.

Resmi serencam hafta arası açıklanacak

Posta yoluyla kullanılan oyların erte sayılmasıyla intihap sürecinin sona ermesi ve resmi sonuçların ise hafta arası İçişleri Bakanlığı marifetiyle açıklanması bekleniyor. – VİYANA

Share: