Van yerel haberleri | 5. Edremit Tezkere Fuarı Son Gününde

Sekiz gündür bitmeme fail 5. Edremit Tezkere Fuarı’nda akıbet güne girildi. Pusula fuarı, evvel yazar ve siyasetçileri ağırladı.

40’a mümasil görüşme düzenlenen ve 200’ün üstünde yazarın sekiz gündür kitaplarını imzaladığı fuara güzeşte Işıl Işık katıldı. Güç Muhik Demirağ, Murtaza Çipo, Gürsel Tekin, Ulvi Ekber Sebep, Şair Bingöl, Prof. Dr. Büyük Demirsoy, Mürtefi Usta Başarır, Ahmet Hazır ve Timur Soykan ise fuarda kitaplarını imzaladı, söyleşiler yaptı.

Edremit Tezkere Fuarı’nın sekizinci gününde gazeteci ve edip Zor Düz Demirağ, “İmamların Kuyu Anası” ünlü söyleşisinde, “Devir herkesin fotoğrafını çekecek. Özen edin, gözünüz vabeste çıkmayın. Bizim yolumuz Murat Mumcuların, Abdi İpekçilerin yoludur. Tığ, Atatürk’ün izindeyiz” dedi. Prof. Dr. Demir Özbaşar ile sahneyi paylaşan Demirağ’a plaketlerini edip ve hisse senedi insanı Mehmet Öngen sunma etti.

Domuzuna Şehriyâr Abdal Derneği Kurucu Başkanı ve edip Murtaza Demir, 5. Edremit Pusula Fuarı’nda okurlarıyla benzeri araya gelerek, ‘Türkiye’de Alevi Gerçeği’ni anlattı. Çipo’e plaketini, Edremit Pir Şehriyâr Abdal Derneği Müessis Başkanı Zeynel Meral arz etti.

CHP İstanbul Saylav Gürsel Tekin’in katıldığı “Türkiye Siyasetinde Kirlenme Gerçeği” antetli söyleşide Uğurlu, seçme sistemini ve seçilme yöntemlerini anlatırken mevcut sistemi, dayatılmak istenilenleri, ara sıra özeleştiride üstelik bulunarak masaya yatırdı. Uğurlu’e plaketini, CHP Edremit İlçe Başkanı Deniz Öz Saygı Özcan ikram etti.

Ekincilik yazarı Mürtefi Ekber Sebep ve kazanç uzmanı Şair Bingöl, “Tarım, Ekonomi ve Idrak” üçlüsünü konuştu. “Yerin üstü, yerin altından değerlidir” diyen Yıldırım, “Ati kuşaklara yaşanabilir ayrımsız dünya bırakabilmek için rehavet bizlere düşüyor. Hiçbir antlaşma umudumuzu kaybetmeden savaşım etmeye devam edeceğiz” dedi. Konuklara plaketlerini, erdemli kültür mühendisi Bülent Coşar verdi.

“Dünyanın canlılar bakımından arz varlıklı üç ülkesinden biriyiz. Bu kadar güzel bir ülkeyi perakende edemeyiz. Onu bildirme gani şekilde kullanmalı ve korumalıyız” diyen dirim bilimci Prof. Dr. Mualla Demirsoy, “Biyolojinin Gizemi ve Evrim” antetli söyleşide kitapseverlerle buluştu. “Bilim insanları, geleceği düzenleyen insanlardır” diyen Demirsoy, “Tekâmül, A yerine geldiğimiz yerden B yerine çıkmanın adıdır. Burada beni dinlemeye mevrut ‘siz’le, giderkenki ‘siz’ farklı olmalıdır. Değişime harmoni sağlayabilenler ayakta kalır, diğerleri yok evet” dedi. Demirsoy’a plaketini, Edremit Belediye Reisi Selman Hasan Aslan ikram etti.

CHP Mersin Ağacı Saylav Uca Becerikli Başarır ise yazdığı “Beşli Çete” kitabından hareketle “Bizlerden çalınan geleceğimizi çevrim gelecek yeniden alacağız. Umudunuzu kaybetmeyin, buna pespaye inanın. Evire Çevire günler mümasil” dedi. Başarır’a plaketini, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan ikram etti.

Günün son söyleşisi olan “Cidar ve Çekilemeyen Tuğlalar” antetli söyleşide bozuk gazeteci ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Mebus Ahmet Hazır, “İnsan, umutsuzluktan umut yaratandır” vurgusu yaparken gazeteci Timur Soykan da “Çocuklarımıza, torunlarımıza bozulmamış tıpkısı mevki borçluyuz. O görgülü yarınlar çokça mail. Tığ, haddinden fazla güçlüyüz. Bunun bilincinde olalım yeter” diye konuştu. Söyleşinin ardından Derli Toplu ve Soykan’a plaketlerini, Fuar Genel Koordinatörü ve gazeteci Necdet Saraç sunma etti.

Share: