Vekil Bitkisel: “Türkiye bugün akaryakıtta AKARSU ülkelerinin tamamından daha bağan idrak düz ülkedir”

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kamuoyunda devletin akaryakıtta dünya ortalamasının haddinden fazla üstünde gök bilimsel rüsum aldığına dair oluşan kanının kavisli ve tek gerçekliği olmadığını belirterek, “Oysaki tutum yönetimi olarak uyguladığımız alacak politikaları sonucunda Türkiye zaman benzin ve motorinde DENIZ ülkelerinin tamamından henüz düşük rüşvet düzlük büyüklük konumuna gelmiştir” dedi.

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, katıldığı 13. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada 1984-2001 döneminde hep 13,5 milyar dolar olan Türkiye’ye yönelik aracısız ecnebi envestisman tutarının 2002’den bu yana 20 kata yakın tıpkı artışla 244 bilyon dolara ulaştığını belirtti. Nebati, büyükelçilerin Türkiye’nin tanıtımına müteveccih yaptığı çalışmaların turizm pazarının çeşitlenmesine, mevrut gezgin sayısının artmasına ve böylelikle turizm gelirinde dahi çoğalma kaydedilmesine katkı sağladığını kaydederek, “Bu vesileyle dünyanın dört bir yanında mevki ekonomimizin güçlenmesi üzere gerçekleştirdiğiniz özveren çalışmalar üzere değme birinize biricik tek teşekkürlerimi sunmak isterim” dedi.

Nazır Bitkisel, Türkiye’nin Covid-19 pandemisi sonrasında ve Rusya- Ukrayna savaşıyla global ölçekte belirsizliklerin arttığı, ihtilafların barış ve istikrarı gözdağı ettiği bire bir dönemde gelişigüzel alanda başarıyla ilerlemeye ve bakir koşulların getirdiği fırsatları yer gani şekilde değerlendirmeye bitmeme ettiğini söyledi.

“Mega yatırımları ‘betona yapılan envestisman’ olarak değersizleştirmeye çalışanlar ülkemize kazandırdığı rekabetçi avantajı görmeyenlerdir”

Bitkisel, “Bilinmelidir ki bu mega yatırımları ‘betona yapılan envestisman’ adına değersizleştirmeye çalışanlar, global gelişmeler karşısında bu yatırımlarımızın ülkemize elbet benzeri kompetitif yarar kazandırdığını göremeyen yahut bu gerçeğin üzerini örtmeye çalışanlardır” ifadelerini kullandı.

“Bu benzeri sarih Recep Tayyip Erdoğan etkisidir”

Global diplomasinin son yıllarda sunu somut başarılarından birisinin Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortada imzalanarak amal kuzuluk getirilen tahıl sevkiyatı anlaşması olduğunu dile getiren Bitkisel, “Bu aynı açıkça Recep Tayyip Erdoğan etkisidir. Bu tarihi antant, katıldığım G-20 toplantılarında dahi yer majör ruzname maddelerinden biri olan toptan gıda en krizinin etkilerini hafifletmesi bakımından akıbet aşama stratejik tıpkı öneme sahiptir. Cumhurbaşkanımızın diplomatik girişimleri ve bakanımızın yapılanma kabiliyeti ile İstanbul’birlikte savaşçı tarafların Recep Tayyip Erdoğan etkisiyle benzeri araya getirilmesiyle imzalanan sözleşme, Ukrayna depolarında biriken 20 milyon tonun üzerindeki tahılın acun piyasalarına sunulmasına imkan sağlamıştır. Böylelikle tekmil dünyada alelhusus tahıl fiyatlarındaki yer yönlü baskıların hafiflemesiyle birlikte fiyatların gevşemesine alay malay tanık oluyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Bitkisel, hububat sevkiyatı anlaşmasının Türkiye’nin ciddi aklının ve küresel sonuçlar üreten diplomatik başarılarının yer somut örneklerinden biri olduğunu söyledi. Nebati, temmuzda ihracatın 248,4 bilyon dolara ulaşarak acun ticaretinden Türkiye’nin aldığı payın yüzde 1’i aştığını hatırlattı. Bitkisel, ihracatta rekor niteliğindeki gerçekleşmelerin, turizmdeki toparlanmanın, toptan enerji maliyetlerindeki kaba artışlar kaynaklı akan amal dengesindeki bozulmayı

sınırlandırdığını söyledi. Bankacılık sektörünün sermaye yapısını zinde adına nitelendiren Bitkisel, “Bu bina, efdal hareketli kalitesi ve karlılık oranlarıyla öne çıkıyor. Haziran kocaoğlan itibarıyla yüzdelik 18,1 olarak gerçekleşen resülmal uzluk rasyomuz yüzdelik 8 olan yasalı asgari oranın az çok üzerinde seyrediyor” dedi.

“Sizlerden istirhamım Türkiye Ekonomi Modelimizi vazifeli olduğunuz ülkelerdeki ilişkin taraflara aktarmanızdır”

Büyükelçilere seslenen Bitkisel, şunları kaydetti:

“Sizler bulunduğunuz ülkelerde fariza yapan en son dozaj hükümet temsilcilerisiniz. Ülkemizin çıkarlarını ve politikalarını göstermek için yüce roller üstleniyorsunuz. Bu kapsamda sizlerden istirhamım ülkemizin kıpırdak makroekonomik temelini, sunduğu mecmu fırsatları ve Türkiye Tutum Modelimizi vazifeli olduğunuz ülkelerdeki ilişkin taraflara aktarmanızdır.”

“Türkiye zaman benzen ve motorinde KEZ ülkelerinin tamamından daha düşük kazanç düzlük mutluluk konumuna gelmiştir”

Nazır Bitkisel, kamuoyunda devletin akaryakıtta dünya ortalamasının çok üzerinde gök bilimsel rüsum aldığına dayalı oluşan kanının kusurlu ve tek gerçekliği olmadığını belirterek, “Meğer tutum yönetimi adına uyguladığımız kazanç politikaları sonucunda Türkiye bugün benzen ve motorinde DENIZ ülkelerinin tamamından henüz düşük rüşvet düz ülke konumuna gelmiştir. Benzen ve motorinde ülkemizde muteber rüsum SUTAŞ ortalamasından tahminî yüzde 14 henüz bağan seviyededir” diyerek konuştu.

Fransa’nın kurşunsuz benzinde yüzdelik 50’den daha yüksek idrak koyduğunu nâkil Bitkisel, Türkiye’nin toplamda 26,6’lık kazanç tahsilatıyla kurşunsuz benzinde,

yüzde 23,6’lık alacak toplamıyla de motorinde KEZ ülkelerinin tamamından daha düşük vergilere topluluk olduğunu söyledi.

“Enflasyonla mücadeleye müteveccih yaptığımız kazanç indirimleri ve düzenlemelerle birlikte 251 bilyon teklik algı gelirinden feragat etmiş durumdayız”

Nazır Bitkisel, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Enflasyonla mücadeleye yönelik yaptığımız vergi indirimleri ve düzenlemelerle birlikte 2021 yılında 154 milyar liralık kazanç gelirinden vazgeçmişken, bu sene de aldığımız arttırma tedbirlerle 251 bilyon teklik vergi gelirinden feragat etmiş durumdayız. Sair taraftan fiyat istikrarının mehabetli bire bir belirleyicisi olan mali istikrarı yükseltmek amacıyla bir nice adım attık. Türk lirasını elan fosforlu hale ifham etmek ve döviz kurlarındaki oynaklığı tenkis etmek amacıyla Düzey Korumalı Türk Lirası Tevdiat ve Iltihak Hesabı (KKM) uygulamasını başlattık. Bu aplikasyon ile Rusya-Ukrayna savaşının ve FED getiri artışlarının ülkemiz ekonomisi üzerindeki olumsuz etkisini sınırlandırdık.”

Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’nin arz kocaman önceliklerinden birinin cari yalınlık sorununu kalımlı yerine fora etmek ve toptan değer zincirlerinde kayırıcı sıralara çıkmak olduğu dile getirdi.

Program, Bakan Nebati’nin konuşmasının arından basına ilişkin namına gerçekleştirilen soru cevap bölümü ile bitmeme etti. – ANKARAShare: