Vekil Karaismailoğlu, Bandırma Ayrımlı Seviyeli Kavşağı Açılış Töreni’nde konuştu Açıklaması

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Inhina otomobilinden devrin otomobiline ülkemizin 60 yıllık hayali olan, herhangi bir antlaşma engellenmeye çalışılan domestik aracımızın sıra üretimine başladık. İşte ‘Türkiye’nin Yüzyılı’nı üretimin, verimliliğin, başarının, ancak yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri de Togg olmuştur.” dedi.

Karaismailoğlu, Bandırma ilçesinde Farklı Seviyeli Kavşağı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, iblağ ve enfrastrüktür yaptırımlarına dur durak körlemeden bitmeme ettiklerini söyledi.

Gerçekleştirdikleri yatırımlarla Türkiye’yi dünya tecim yollarının hakimi konumuna yükselttiklerine bel fail Karaismailoğlu, “Bahis Konusu çalışmalarımız, ‘Türkiye Yüzyılı’nın bile sunu önemli kilometre taşlarından olacak. Ülkemizin doğusu-batısı demeden, köyü-kasabası, büyükşehri fark etmeden yaptıklarımızla yetinmiyoruz, bakir yatırımlarımızı birlikte ayrımsız dakika önce milletimize sunmak için layenkati çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Adil Karaismailoğlu, 11 Ekim’bile Ayvacık- Küçükkuyu Yolu ve Troya-Assos tünellerini hizmete açtıklarını hatırlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Tünellerimizle Çanakkale-Balıkesir- İzmir Yolu’nda bölünmüş öğün bütünlüğü sağlandı. Yıldız Marmara ile Güney Marmara ve Veli Bölgesi arasındaki muvasala kolaylaştı. Geçen hafta 104,3 kilometre uzunluğunda, zarfında 14 köprü ve 8 tünel mevcut, Malatya’yı Sivas’a bağlayan, gezi süresini 35 dakika kısaltan Hekimhan Yolu’nu açtık. Arkası Sıra Diyarbakır’ı bölgenin yer eke muvasala akslarına bağlayan, gezi süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Güneybatı Çevre Yolu’nu milletimizin hizmetine sunduk. Yüzde 100 yerli ve milli, kendi sınıfında dünyada önceki, tıpkı mühendislik harikası Bitlis Çayı Viyadüğü’nün sonuç kaynağını yaptık. Ardı Sıra bile 9 kilometrelik Bitlis Çevre yolunu hizmete açtık. Deminden dahi Bandırma ve Balıkesir’da yatırımlarımız üzere tıpkısı aradayız.”

“Inhina, bugün Togg ile gerçekleşti”

Türkiye’bile haddinden fazla düşündürücü ve oylumlu adımların atıldığı, tarihe şehadet edilen günlerin yaşandığını vurgulayan Karaismailoğlu, “Ilk Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizin 100 yıllık hedeflerini meni fail ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonunu car etti. Oran aklıyla planlayarak ve hayata geçirdiğimiz dev eserler, ‘Türkiye Yüzyılı’nın altyapısıdır. daha çok üstelik çalışmalarımızla gücümüze çetin katacak. Kalkınmanın, iletişimin, dijitalin, sürdürülebilirliğin yüzyılını, Türkiye yüzyılını gençlerimize ödül edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, 29 Ekim’bile Cumhuriyet’in 99’uncu yıl dönümü coşkusuna evcil ve milli elektrikli vesile Togg’un dahi katıldığını aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TCDD’nin değerli mühendislerinin emeğiyle 60 sene geçmiş başlayan ve takanak oyunlarıyla rafa kaldırılan Bükülme, bugün Togg ile gerçekleşti. Kıvrılma otomobilinden devrin otomobiline ülkemizin 60 yıllık hayali olan, değme devir engellenmeye çalışılan domestik aracımızın kol üretimine başladık. İşte ‘Türkiye’nin Yüzyılı’nı üretimin, verimliliğin, başarının, gücün yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri bile Togg olmuştur. Vatanımıza, milletimize tatlıca ve hayırlı olsun.”

Türkiye’nin imarı ve kalkınması amacıyla 100 yılda yapılacak işleri 20 yıla sığdırdıklarını belirten Karaismailoğlu, “DÜRÜST Tümen öncesi iktidarların döneminde boşlama edilen, natamam bırakılan, yapılmayan hangi varsa, vakit kaybetmeden eriştirme ve enformasyon alanında değil, adaletten sağlığa, ekonomiye, değme makule ihtiyacı karşıladık, eksiklerimizi giderdik.” dedi.

“Balıkesir’in mukassem yol uzunluğunu 690 kilometreye ulaştırdık”

Karaismailoğlu, talih genelindeki altyapı ve imar yatırımlarından Balıkesir’in birlikte adalet ettiği payı aldığını dile getirdi.

Balıkesir’in erişim ve iletişim yatırımları üzere 24 bilyon 190 milyon liranın üzerinde envestisman yaptıklarına dikkati çekici Karaismailoğlu, “Hükümetlerimiz döneminde, Balıkesir’in bölünmüş misil uzunluğunu 70 kilometreden alıp kısaca 10 intaç artırdık, 690 kilometreye ulaştırdık. Balıkesir’i mukassem yollarla, Bursa, İzmir ve Manisa’ya bağladık. İl genelindeki yağız yollarımızın yüzdelik 52’si mukassem el kalitesinde. Bu heybet Türkiye ortalamasının üzerindedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin en mefret projelerinden birisinin ülkenin çıpa ağlarla örülmesi misyonu olduğunu hatırlatan Karaismailoğlu, “Ne efsus kim yarıda artmış. Ayrıntılı yıllar taş üzerine taş konmamıştı. Bu misyona, bu vizyona eş sâdır DÜRÜST Tümen hükümetleri olmuştur.” sözlerini sarfiyat etti.

Balıkesir-Bursa-Yenişehir- Osmaneli Çabuk Tren Hattı’ndaki çalışmaların sürdüğünü anlatan Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“22 Kasım 2021’da serencam ihalemizin saha teslimini yaptık. Bursa-Yenişehir arası 56 kilometre demir yolu üstyapısıyla Yenişehir-Osmaneli arası 50 kilometre hem enfrastrüktür hem üstyapısını içeren projemizin kapsamını genişlettik. 2020 yılındaki ikinci ihaleyle 95 kilometre uzunluğundaki Bandırma-Bursa arasındaki enfrastrüktür ve üstyapısı inşasını ve 7 YHT Garı’nın yapımını da karışma ettik. Böylece ilkin 106 kilometre olan proje uzunluğu 201 kilometreye daha çok. 201 kilometre uzunluğunda olan hattın, Ankara- İstanbul aceleci şimendifer hattının Bilecik-Osmaneli kısmından güneybatı yönünde ayrılarak Yenişehir (Bursa) üzerinden Bandırma (Balıkesir) istikametine, Karacabey’den (Bursa) cenup yönüne ayrıldıktan bilahare kısaca 87 kilometre kez kat ederek 288 kilometre uzunluğa ulaşmasını planlıyoruz. Projemiz bittiğinde yılda tahminî 30 milyon vatandaşımız ve 60 milyon ton de dara taşınacak.”

Açılışı yapılan köprülü kavşakla yılda 150 milyon teklik tasarruf sağlanacak

Karaismailoğlu, Bandırma’nın yoğunluğunun ve öneminin arttığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Şehrimize yerinde Bandırma girişi köprülü kavşağı ve angajman yollarını bugün hizmete açmanın mutluluğunu hep gelişigüzel yaşıyoruz. Ayrımlı düzeyli uç ve angajman yollarımızla, hemzemin kavşaktaki gidiş geliş yoğunluğu yüce oranda rahatladı. Muvasala güvenliği, ilçe riski azaldı. Böylecene Bandırma’nın transit ve site içi açar gidiş geliş konforunu sağlıyoruz. Erişim süresi 10 dakikadan 2 dakikanın altına inecektir. Projemizin hayata geçmesiyle bir yılda, zamandan 137 milyon teklik, akaryakıttan 13 milyon teklik doğmak amacıyla hep 150 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Ayrıca 2 bin 550 ton karbon salınımı azalacak, çevremizi korumaya devam edeceğiz.”

Konuşmaların peşi sıra Bakan Karaismailoğlu ve beraberindekiler, köprülü kavşağın açım kurdelesini kesti. Ardından Karaismailoğlu, köprülü kavşak peyzaj alanına dikilen zeytin fidanlarını suladı.

Açım törenine, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmaz, YANLIŞSIZ Parti Balıkesir milletvekilleri Çetince Subaşı, Adaletli Polat, Mustafa Canbey, YANLIŞSIZ Fırka İl Başkanı Ekrem Başaran, ait gurur müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: