Vekil Kurum’dan kentsel transformasyon desteklerinde artışa ilişkin açıklama Açıklaması

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Çekicilik, kentsel dönüşüm bindi ödemelerinde artışa gidildiğini belirterek, icar yardımlarının 1150 liradan 1500 liraya, 2000 liradan 2600 liraya çıkarıldığını duyurdu.

Bakan Kurum, Esenler Kentsel Inkılap Projesi kapsamında tamamlanan 1’inci kadem teyit törenine katıldı.

17 Ağustos 1999 depremine değinerek konuşmasına başlayan Kurum, yaşanan depremin üzerinden 23 yıl geçtiğini, acıların hala tazeliğini koruduğunu söyledi.

Gelgel, nazik benzeri hüzünle hatırlanan depremde 18 bin 373 kişinin hayatını kaybettiğini, 23 bin 871 kişinin yaralı kurtulduğunu hatırlattı.

Vatandaşların yakınlarını günlerce çöküntü alanında aradığını belirten Çalım, “Tüm Türkiye’yi kanun boğan bu depremin 87 bölüm arkası sıra Düzce’bile bire bir zelzele yaşadık. Burada dahi 710 canımızı yitirdik. Ülkemizin serencam asırda yaşadığı depremlere bakınca 80 bin canımızı yitirdiğimiz, geçmişe dönüp bakınca Hakkari, Varto, Erzincan, Van en son Elazığ ve Malatya’bile ve İzmir’dahi iri depremler yaşadık. Bu depremlerde da hayatını kaybeden vatandaşlarımız oldu. Bu depremlerde hayatını kaybeden tamam vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur diliyorum.” diyerek konuştu.

Bakan Alım, devletin saf afetlerde vatandaşın yanı sıra olduğunu aktararak, Elazığ, Malatya ve İzmir’deki depremlerde bunu gösterdiklerini söyledi.

Elazığ, Malatya ve İzmir’üstelik zelzele sonrası yenilenen binaların vatandaşlara teslim edildiğini anımsatan Gelgel, “İzmir Bayraklı’dahi şehre yakışacak 5 bin 61 konutluk İzmir tarihinin bildirme nazik kentsel transformasyon sürecini başlattık. Konutların yarıdan fazlasını teyit ettik. Kalanları üstelik inşallah sene sonuna büyüklüğünde doğrulama edeceğiz. Bu projelerle gelişigüzel hem vatandaşların acılarına ortak olduk hem de onlara verdiğimiz sözleri tutmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadık.” dedi.

“Türkiye’nin ve dünyanın yer iri kentsel inkılap alanı”

Gelgel, Esenler’birlikte çalışılan alanın Türkiye’nin ve dünyanın sunma büyük kentsel dönüşüm alanı olduğuna aksan yaparak, şu değerlendirmede bulundu:

“60 bin konutluk projemizin önceki etapta 4 bin 941 konutunu başlattık. İnşallah Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle cuma namazı haset 2 bin 30 anahtarımızı Esenlerli vatandaşımıza tasdik edeceğiz. Küsurat konutları da yıl sonuna büyüklüğünde tamamlayıp etaplar halinde toplamda 4 bin 941 konutu Esenler’deki tahavvül sürecinde kullanmaya devam edeceğiz. Ülkemizin sarsıntı haritasına bakınca nüfusumuzun yüzde 71’i, topraklarımızın dahi yüzde 66’sı zelzele riski taşıyor. Bu manada deprem değil, gayrisıhhi binalar vatandaşımızın canını alıyor, malına uymazlık veriyor.”

“Cumhuriyet tarihinin genişlik nazik içtimai hane projesini bile yapacağız”

Dönüşümü aceleci bir şekilde gerçekleştirmeleri gerektiğine dikkati çekici Hava, “Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde 2002’den bugüne büyüklüğünde TOKİ tarafından 1 milyon 170 bin konutun dönüşümünü içtimai bölük projelerimizle, içine yapılan 26 bin içtimai teçhizat ile yürütüyoruz. İnşallah eylülde Cumhurbaşkanımızın paylaşacağı Cumhuriyet Altını tarihinin yer şişman sosyal göz projesini üstelik yapacağız. Bu projede gençlerimize, mütekait vatandaşlarımıza, şehit ve gazi ailelerine, sakat vatandaşlarımıza ayıracağımız kontenjanlarla gelişigüzel vatandaşımızın birlikte olmaya bitmeme edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bugüne büyüklüğünde 81 ilde 3 milyon konutun dönüşümünü sağladıklarını rapor fail Gelgel, şu anda 350 bin kentsel ve deprem inkılap projesinin bitmeme ettiğini söyledi.

Gurur, 2035’e büyüklüğünde sarsıntı ve kentsel dönüşüme girmemiş tek alanın kalmaması amacıyla çalıştıklarını anlatarak, İstanbul ölçeğinde zaman 1,3 milyon dönüşmesi müstelzim bina olduğunun bilgisini verdi.

İstanbul’birlikte sürdürülen kentsel transformasyon projeleri

İstanbul’dahi 412 milyon metrekarelik alanda 188 ayrı projenin devam ettiğini anlatan Alım, “Esenlere gelirsek, burası 8 milyon metrekarelik tıpkısı düz. Esenler’da depreme alın riskli yapı stoğunu gidermek üzere belediyemizle bu arada ortak benzeri mesai yürütüyoruz. Esenler’e 2009’da depreme karşı çelimsiz çatı stoğu yüzdelik 86’ydı. Yapılan çalışmalarla ve ortaya koyulan ferman çerçevesinde bugün bu oran yüzdelik 57’ye sakıt durumda. İnşallah ihtiraz alanda üreteceğimiz konutlarla alay malay Türkiye’nin sunu balaban kentsel dönüşüm projesini azimli tıpkısı şekilde yürütmeye devam edeceğiz. Buradaki konutların yüzdelik 45’ini Esenler’deki vatandaşlarımız dönüşümü sürecinde yüzdelik 55’ini birlikte esasen İstanbul’üstelik ayrımlı riskli bölgelerdeki vatandaşlarımızın dönüşümü amacıyla çekince hane yerine kullanacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Çalım, depremin yöntem üstü görülmesi gerektiğine aksan yaparak, şunları kaydetti:

“60 bin konutluk Türkiye’nin bildirme şişman kentsel dönüşüm alanında sesleniyorum. Artık konseyler, çalıştaylar dönemi bitmiştir. Seçkin husus açıkça bildirme ortadayken bu kadar riskli bina varken bizlere sakıt vatandaşımız amacıyla kentsel dönüşümü tıpkısı seferberlik ruhuyla, politika üstü tatlılıkla 39 ilçede 81 ilde yürütmektir. Türkiye ve İstanbul yer sarsıntısı tehdidi altındadır.”

Hizmet Etmek ve yayımlamak zorunda olduklarını aktaran Gelgel, belediyelere etap atmaları çağrısında bulundu.

Kentsel tahavvül destekleri arttı

Bakan Alım, kentsel dönüşümdeki destekleri artırdıklarını duyurarak, şu bilgileri paylaştı:

“Kentsel dönüşümde icar miktarını zaman itibarıyla 1500 liraya çıkarıyoruz. Proje bazında 2000 liraya kadar sâdır alanlarımız var. Basamak maliyetlerine ilgilendiren destek olabilmek için vatandaşlarımıza bakanlığımız 600 bin liraya kadar güven desteğinde, 600 baz puanda destek sağlamış olacak. 400 bin lira ve 400 baz puandı. Bunu dahi 600 bin liralık ve 600 baz puana çıkarıyoruz. Kira yardımlarını bile eylül itibarıyla lehçe namına tahavvül etmek amacıyla 1500 liraya çıkarıyoruz. 2000 liralık olan yerlerde de kira yardımlarımızı 2600 liraya çıkarmış oluyoruz.”

Share: