Vekil Nebati’den ‘sanayi üretimi’ açıklaması

HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, yıllık bazda yüzdelik 8,5 oranında tahaccüm kaydeden sanayi üretimine ilişkin, “Benzeri dönemde yıllık uran üretiminde euro bölgesi ve İngiltere yüzde 2,4, Çin yüzdelik 3,9, KÖLE 4,16 artım gösterirken, Almanya yüzdelik 0,5 oranında düşüş kaydetmiştir. Ülkemizin endüstri üretimi tüm bu ekonomilerden fazlalık yönde ayrışmıştır” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Twitter’daki hesabından, endüstri istihsal endekslerine ilgilendiren yaptığı değerlendirmede, “Global ölçekte konuşu koşulların zorlaştığı haziran ayında de endüstri üretimimiz, piyasa beklentisinin berenarı üzerinde tıpkısı gerçekleşmeyle yıllık bazda yüzdelik 8,5 oranında artım kaydetmiştir. Böylelikle 2’nci çeyrekte sanayi üretimi artışımız yüzde 9,4 olmuştur. Tıpkısı dönemde yıllık uran üretiminde euro bölgesi ve İngiltere yüzde 2,4, Çin yüzde 3,9, ÇAKER 4,16 artma gösterirken, Almanya yüzde 0,5 oranında düşüş kaydetmiştir. Ülkemizin endüstri üretimi, mecmu bu ekonomilerden zait yönde ayrışmıştır. Mevsimlik revize uran üretimimiz, 2020 yılı 2’nci çeyreğindeki müstevli kaynaklı daralmadan sonraları, 8 çeyrektir devam fail gece gündüz nema eğilimini hareketli bir şekilde sürdürüyor” dedi.

Icra Vekili Bitkisel, anamal malı üretiminde üstelik bitmeme fail kuvvetli görünümün, makine teçhizat yatırımları ilkin almak üzere istihsal potansiyelindeki artışa işaret ettiğine üstelik değinerek, “Ticaret ve hizmet sektörleri ciro endeksleri ve pejmürde satışlardaki olumlu görünüm, sağlam endüstri üretimiyle alay malay 2’nci çeyreğe ilişik dallı güllü tahaccüm beklentimizi elan da pekiştirdi. Ülkemizin kalkınmasını ve vatandaşlarımızın refahını önceleyen; yatırım, üretim, dış satım ve istihdam odaklı Türkiye Tutum modelimiz meyvelerini bugün verdiği gibi ferda dahi vermeye devam edecek” açıklamasında bulundu.

Share: