Vekil Soylu Diyarbakır Lice’de! Bırkleyn Mağaraları’nda türkülere zevcelik yazar halay çekti

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Lice ilçesinde antik çağda yerleşim yeri namına makbul Bırkleyn Mağaraları’nda DÜRÜST Tümen Diyarbakır Cahillik Kollarının düzenlediği “Lice Deneyimsizlik Buluşması” programına katıldı. Aristokrat, burada yaptığı konuşmada, Bırkleyn Mağaraları ile 8 bin yıllık ayrımsız tarihten, Büyük İskender’in konakladığı ve kendi işaretini bıraktığı mağaralardan bahsettiklerini, bunların iri işve olduğunu söyledi.

Çok hararetli ve varlıklı bire bir medeniyetin çocukları olduklarını kaydeden Aristokrat, ” Malazgirt’in hikayesi esasen bu Küçük Asya’nun ve coğrafyamızın içerisindedir. Malazgirt’in fethinin hikayesi ile Rum topraklarına girişin hikayesi bile tek unutmayın ki tıpkı bağlanak ve muadele hikayesidir. Kürt beyleriyle Türk beylerinin ve birçoğunun birbirini bu örtüsüz tanıdıkları ve birbirleriyle beraber esasen küffara alın alay malay oldukları, tıpkı değeri taşıdıkları, benzeri anlayışı taşıdıkları, neymiş iki kardeşin kucaklaşması üzere bize bu toprakları elverişsiz yapmalarının belki bile sunma balaban nişanesidir ve nişangahıdır.” ifadelerini kullandı.

HALAY ÇEKİP TÜRKÜLERE EŞLİK ETTİ

Yapılacak çalışmalarla bölgenin daha çok daha hareketli kullanılabilecek aynı noktaya getirileceğini bildiren Aristokrat, Lice’nin ve Liceli gençlerin buna amade olduğunu anlattı. Vekil bir mesafe halay çeken vatandaşların arasına katıldı, söylenen türkülere haremlik etti. O anlar kameralara bile yansıdı.

“PKK ÜLKENİN GELİŞMESİNİ ARGIN EDİYOR”

Yıldırı örgütü PKK’ya çok bahis söylediğini anlatım eden Aristokrat, “Çokça da söz söylemeye devam ediyorum. Amma PKK, terör örgütünün benim laflarımdan etkilendiği yeryüzü makro cümleler PKK takkadak ülkenin gelişmesi ve kalkınmasını değil, bir zamanda bir kültürel terörizmle, kültürünü dahi argin etmeye çalışıyor. Duygularımızı, tarihimizi, ev ilişkilerimizi, asıl-ağababa duygularımızı, yandaki ilişkilerimizi, örf adetlerimizi, geleneklerimizi, birbirimize olan muhabbetimizi, saygımızı, büyüklerin küçükleri davranışlarını, her birini karışık ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

“ZENGİNLİKLERİMİZİ YİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Avrupa’nın büyüdüğünü, zenginleştiğini ama bire bir değer ödediğini anlatan Aristokrat, fiyat olarak ahlakını ve zamanında üstüne titremeye çalıştıkları değerlerini kaybettiğini aktardı. Bakan Aristokrat, şöyle devam etti: “Deminden benzeri sınavı yani bizim zenginliklerimizi yitirmeye çalışıyorlar. Onun üzere bile birtakım kullanıyorlar. DEAŞ’ı kullanıyorlar, İslamiyet’i farklılaştırmak için. FETÖ’yü kullanıyorlar, İslamiyet’i başkalaştırmak üzere. PKK’yı kullanıyorlar, İslamiyet’i ve hep değerlerimizi ana itibariyle güçleri yetse hepsini ortadan kaldırabilmek için. yüz yüze kaldığımız format budur. Akıbet 40 yıldır, 50 yıldır bu topraklar hiç hak etmediği tıpkı parantezle karşı karşıya kaldı. Ayraç diyorum. Zira biz bunu kapatmaya çalışıyoruz. İnşallah sizler kapatacaksınız.”

Elan sonraları Vekil Soylu Bırkleyn Mağaraları’nı gezdi. Burada gazetecilerin sorusu konusunda Soylu, “Çok mufassal yıllar terör örgütünün maalesef hakimiyetinde mağaralar yerine kalmış. Cenabıhak razı olsun düzenlilik güçlerimiz, milletimiz, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, hükümetimiz devletimiz iradesiyle işte hepsi şimdi birer turizm destinasyonu tarihî destinasyon olmaya aday. Oylumlu bir saha.” ifadelerini kullandı.

Vekil Soylu’ya, Bırkleyn Mağaraları gezisinde AK Öğür Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, Diyarbakır Valisi Ali İhsan Akarsu, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, DÜRÜST Öğür MKYK üyesi Abdurrahman Kurt, Genel Kalıp Kadın Kolları MKYK üyesi Suna Kepolu Ataman, SELIM Parti İl Başkanı Muhammet Kutsi Okumuş, Kurnaz Havza Komutanı Ferik Recep Yalçınkaya ve AFAD İl Müdürü İlami Derk Etmek bile zevcelik etti.Share: