Vekil Varank, İsrailli mevkidaşı Barbivai ile görüştü

Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’ye resmi ziyarette kâin İsrail Ekonomi ve Endüstri Bakanı Orna Barbivai ile görüştü.

Edinilen bilgiye bakarak, Türkiye ile İsrail arasındaki aykırı angajman trafiği kapsamında iki talih liderleri ve dışişleri bakanlarının aynı araya gelmelerinin peşi sıra en üst düzey ziyaret niteliğindeki toplantı, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı’nda basına vabeste yerine gerçekleştirildi.

Icra Vekili Varank’ın İsrailli mevkidaşı Barbivai düet görüşmesinin ardından, heyetler arası derinti düzenlendi. Görüşmede, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Irit Lillian ile İsrail Tecim Temsilcisi Ohad Cohen de meydan alırken Türk heyetinde Sanayi ve Uygulayım Bilimi Vekil Yardımcısı Kırıcı Yüce Dönmez ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal hazır bulundu.

Uran ve uygulayım bilimi başta başlamak için kazançlı alanda ilişkileri güçlendirecek konuların ele alındığı toplantıda, teknoparklar, AR-GE ve Avrupa Birliği programlarına başvurularda teşrikimesai konuları görüşüldü.

Bölgesel refah amacıyla teşrikimesai vurgusu

Varank, görüşmede bakanlığın faaliyetlerine ilişkin vukuf verirken Türkiye’nin üretim ve envestisman ortamına ilişkin detayları anlattı.

Türkiye ile İsrail arasındaki hisse senedi birliğinin sadece iki devlet için değil, bölgenin refahı üzere birlikte iri ehemmiyet taşıdığına dikkati çekici Varank, görüşmenin iki devlet arasındaki hisse senedi birliğini çeşitlendirmek, envestisman ve ticareti tezyit etmek için kopça ikbal ve samimiyeti gösterdiğini vurguladı.

İlişkilerin ivme kazanması tutum diplomasisine bile yansıdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrailli mevkidaşı Isaac Herzog beyninde akıbet dönemde gelişen diyalog, düet ilişkilerin baştan canlanmasına hastalık oldu.

Türkiye ve İsrail’in ilişkilerin normalleştirilmesi çerçevesinde paçarız büyükelçiler atanırken iki büyüklük arasındaki temaslar bile yordam kazandı.

İsrailli Nazır Barbivai, İstanbul’üstelik 10 yıl aradan sonraları baştan açılan tecim ataşeliğinin, İsrail’in Türkiye ile ekonomik ilişkilerinin derinleşmesindeki kararlılığını yansıttığını tabir ederek, iki büyüklük ortada eş tıpkısı soylu erki konferans düzenlemeyi amaçladıklarını söylemişti.

Ohad Cohen ise Türkiye’nin İsrail’in aut ticareti üzere yetişkin tıpkısı tutum olduğunu vurgulayarak, iki mevki arasındaki ticarette tevessü potansiyeli olduğunu, bu potansiyelin dahi gelişigüzel iki ülkenin yararına olacağını kaydetmişti.

Share: