VEKIL VARANK: KOSGEB’İN GAILESIZ İSTİHDAMINA YÖNELİK DESTEĞİ 125 BİN LİRAYA ÇIKTI

SANAYİ ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “Şu anne büyüklüğünde 47 bin işletmeye 4 milyar liraya mümasil bindi verdik. 63 bin zihayat kardeşimizin istihdam edilmesini sağladık. Aldığımız çokça fena hâlde idraksiz dönüşler var. İstihdam edilen kişi başına sağladığımız destek miktarını 100 bin liradan 125 bin liraya çıkardık. Genç ve kadın istihdamının önceliklendirildiği programa başvurular 10 Ekim’e kadar devam edecek. Başvurusu onaylanan işletmelerimiz 28 Teşrinisani tarihine kadar KOSGEB’ten istihdam başına 125 bin lira ödemelerini talep edecekler.” dedi.

İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen İstanbul Fashion Connection (IFCO) Amade Çul ve Moda Fuarı Küşat Törenine Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı. Törende Bakan Varank enformasyon yaptı. Konuşmanın ardından fuar alanındaki stantları gezdi.

“KİMSE ÇIKIP 2002 ÖNCESİ İYİ DURUMDAYDIK DEMESİN”

Bakan Varank, Türkiye’nin üstelik dünya ülkelerini etkileyen enflasyondan etkilendiğini belirterek, “Pandemi ve devamında mevrut uğraş şartları cihetiyle dünya ekonomileri yumruk sınavlardan geçti. Erke fiyatlarında yaşanan büyük artışlar bugün enflasyonu tam dünya ülkelerini etkileyen toptan aynı sav haline getirdi. Türkiye’nin bile global dalgadan etkilendiği, bu sorunun giderilmesi noktasında hükümetimiz bütün kurumlarımızla nazik tıpkısı ceht içerisinde. Fırsatçılara ayn açtırmayacak tedbirlerle bu sorunun üstesinden bilcümle gelişigüzel karışmak için gayret gösteriyoruz. Kimileri tek korkmadan balaban süprüntüler söylüyor. 2002 öncesinde bu ülkede çalışanların ve emeklilerin durumunun elan mebzul olduğunu söylüyorlar. Çok nazik benzeri hile. Ego bu şehrin çocuğuyum, Mahmutpaşa’dahi büyüdüm. 2002 yılı öncesinde etkin rastgele 100 kişiden 53’ü taşıt dışı çalışıyordu. Biz 20 senede ilave 10 milyon istihdam oluşturduk. Taşıt dışını yüzde 50 azalttık. 6,5 milyon emekli şu an 13, 5 milyon kişi zahmetli maaşı alıyor. Kimesne çıkıp ‘2002 öncesinde dolgunca durumdaydık’ demesin” dedi.

“VİZYON FARKINI ORTAYA KOYMAMIZ LAZIM”Varank, ÇARE Partisi Genel Başkanı Ulu Babacan’ın geçmişteki sözlerine ilgili “Bakıyoruz tekrar siyaset yapanlar ve ekonomi bakanlığı yapanlar var. Zamanında Ali Babacan sizleri toplayıp hangi diyordu? ‘Bırakın kardeşim tekstil sektöründen çıkmanız geçişsiz, bu amal artık bitecek’ diyerek sizlerle derinti yapmıyor muydu? Ama tığ bunlara kulak vermedik. Geçtiğimiz aylarda ne oldu? Bizim buraya nida ettiğimiz misafirlerin huzurunda Bakırköy Belediyesi zabıtalarıyla fuarı bastı. Bu zihniyetle tecim yapılabilir mi? Kim ekonominin önünü açıyor? Sağgörü farkını bizim ortaya koymamız lazım” diye konuştu.

“EVVEL HAVALİMANI YAPACAKSIN BILAHARE UÇAK İNECEK”CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun mukaddema Sabiha Gökçen Havalimanına ilgili sözlerini eleştiren Bakan Varank, “Ben bu toplantıya geç kaldım, özür diliyorum. Ankara’dan uçağa bindim, Sabiha Gökçen Hava Meydanı’na indim, bizden önce 7 tayyare fasıla bekliyordu. Sabiha Gökçen Havalimanı yapılırken Sayın Kılıçdaroğlu ne diyordu biliyor musunuz? ‘Tayyare inmeyen yere havalimanı yapıyorlar’ diyordu. Filhakika önce havalimanını yapacaksın sonradan tayyare inecek. Tayyare inmeden hava meydanı yapılmaz. Kavrayış farkını anlamanız için söylüyorum. Zaman Sabiha Gökçen Hava Meydanı 40 milyon palyatif ağırlamaya başladı. Bize hangi diyorlar? ‘Siz yatırımları taşa toprağa betona yaptınız’ diyorlar. Müfit. Biz yatırımları yıllardır ihmal edilen altyapılar için yaptık. Biz Marmarayı, Avrasya Tünelini, Çetin Padişah Yakın Köprüsü’nü düz yazı ettik. Haydi Düşünelim bu üç yatırım kapansa İstanbul’bile yaşayabilir misiniz? Yaşayamazsınız. Ticaret yapabilir misiniz? Yapamazsınız” dedi.

“100 BİN LİRADAN 125 BİN LİRAYA ÇIKARDIK”

Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Tutma İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile gençlerin istihdama motivasyon edilmesi gerektiğini tamlayan Vekil Varank, “Şu esas kadar 47 bin işletmeye 4 milyar liraya yakın destek verdik. 63 bin zinde kardeşimizin istihdam edilmesini sağladık. Aldığımız haddinden fazla adamakıllı gabi dönüşler var. İstihdam edilen adam başına sağladığımız destek miktarını 100 bin liradan 125 bin liraya çıkardık. Dinç ve eş istihdamının önceliklendirildiği programa başvurular 10 Ekim’e kadar bitmeme edecek. Başvurusu onaylanan işletmelerimiz 28 Kasım tarihine kadar KOSGEB’ten istihdam başına 125 bin liralık ödemelerini kâm edecekler. Burada özellikle adi mikro işletmeler bu destekten yararlanabilirler. 3 yıldır işi olmayan, üniversite mezunu, meslek lisesi gençlerimizi istihdam ettiğinizde biz size 125 bin lira faizsiz emniyet veriyoruz. Yani biz size bedava para vermiş oluyoruz istihdam oluşsun diye niteleyerek” şeklinde konuştu.Share: