Video: Türk Öğretim Üyesi: Çin’in Büyümesi Global Güney Ekonomilerine Yardım Etti

Ankara merkezli Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi (APAC) Direktörü Selçuk Çolakoğlu, Çin’in dışa teferrüç politikasının kudretli olduğunu ve Küresel Güney ekonomilerinin büyümesine birlikte arkalama ettiğini söyledi.

SELÇUK ÇOLAKOĞLU, Türkiye Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi (APAC) Direktörü:

“Çin dünyanın ticaret ve istihsal merkezi haline geldi ve Çin, serencam yıllarda kaliteli kalkınmaya henüz aşkın erişmek ile özge ülkelerle nitelikli ticaret boşaltmak yönünde henüz fazla ceht gösteriyor. Bu sebepten Çin’in uluslararası pazara açılması, iktisadi yapısını reforme etmesi ve Çin’i şekil düz ayrımsız tedarik zinciri kurması tıpkı muvaffakiyet hikayesidir. Bu nedenle Çin hükümeti şu anda daha çok erdemli kaliteli teknolojilerin geliştirilmesi sürecine odaklanıyor. Tıpkısı zamanda birlikte Çin’in ekonomik küreselleşmenin zinde tıpkı destekçisi olması cihetiyle dünya ekonomisine ve daha bütünleşmiş aynı küresel ekonomiye delinmek bile Çin üzere haddinden fazla heybetli. Bu proses şimdiye kadar bitmeme etti ve gelecek yıllarda de sürecek.

Ekonomik kalkınma sürecine ve Çin’in dev tıpkı tutum ile devasa tıpkı nüfusa erbap olduğu düşünülürse bu aynı olağanüstü ya birlikte benzeri sükse öyküsü. Bu nedenle, belirgin bu dışa teferrüç politikasını tıpkısı muvaffakiyet hikayesi, büyümede benzeri balans yerine nitelendirebiliriz ve elan da önemlisi Çin’in büyümesi Global Cenup ekonomilerine, dünya genelindeki yoksul ülkeler ile ekonomilerin kalkınmasına apotr oldu ve farklı ülkelerin daha fazla konuşu arkalama almasına dayalı bazen menafi ve destekler sağladı.”

Xinhua Selen Ajansı muhabirleri İstanbul’dan bildiriyor.

Share: