Vilayetler Birliği 2 Mikro Binasını Satışa Çıkardı

OKTAY YILDIRIM

İçişleri Bakanlığı’na sınırlanmış Vilayetler Birliği Başkanlığı, İstanbul ve Ankara’birlikte bulunan ve aynı müddet öncesine büyüklüğünde mektepli yurdu yerine mergup iki binayı satışa çıkardı.

Yeni akademik yıl öncesi, kalan icar fiyatları ve yeterli yetersiz olmaması nedeniyle haddinden fazla sayıda mektepli üniversiteye gidememe durumuyla karşı karşıya kalırken, kamunun elverişsiz binasını satışa çıkarması özen çekti.

Başkanlığını İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’nın yaptığı Vilayetler Birliği, Resmi Gazete’ye verdiği ilanla İstanbul ve Ankara’dahi bulunan iki taşınmazını tenkis ile satışa çıkardı. 22 Eylül 2022 tarihinde, Ankara Gölbaşı Vilayetler Evi Derinti salonunda yapılacak olan tenkis, 2886 az Kanunun 35/a maddesine göre “Sınırlanmış Teklif Usulü Artırma” vasıtasıyla yapılacak. Vilayetler Birliği Başkanlığı, ayrı ayrı satışı yapılacak olan iki mikro binası amacıyla toplam 36 milyon 710 bin TL muhammen bedel belirledi.

Aynı zamanlar, Yüreklilik ve Yurtlar Kurumu’na tutkun Fatih Kız Öğrenci Yurdu namına geçer not İstanbul’daki yapı, bire bir bodrum ve 6 kattan oluşuyor. 273 metrekarelik 1845 cezire 52 parsel üstünde mevcut yurt binası, İstanbul Tıp Fakültesi’nin alt tarafında, Yurt Caddesi üzerindeki Bezmi Alem Tıngır Üniversitesi’nin yakınında meydan alıyor. Bire Bir süredir metruk binanın mamure durumu “tecimevi/konut” adına gösterildi. Vilayetler Birliği bu elverişsiz binası üzere 26 milyon 710 TL muhammen eşit belirledi.

Ankara’daki ensiz binası ise Çankaya Aydoğmuş Sokak üzerinde bulunuyor. Hacettepe ve Ankara Üniversitesi’ne ilişik değişik fakültelerin tahminî 500 metre mesafede ve Halas Parkı’nın bitişiğinde düzlük alıyor. 4 bükülmüş çatı vaktiyle Itimat ve Yurtlar Kurumu’na vabeste ensiz adına kullanıldı. 510 metrekarelik 7001 cezire 9 parselin bayındırlık durumu dahi “ticarethane/hane” yerine gösterildi. İlanda gereksiz olduğu tamlanan yetersiz binası amacıyla Vilayetler Birliği 10 milyon TL muhammen bedel belirledi.

Share: