“Yakalanan evvel darbeci” Yurdakul Akkuş’un baştan yargılandığı davanın görülmesine devam edildi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Orak Ayı pespaye çarpış girişimi sırasında, Bursa’de sanki sıkıyönetim komutanı olmayı beklerken, “yakalanan önceki darbeci” olan dönemin İl Kurnaz Komutanı Yurdakul Atmaca’un bile aralarında olduğu 8’i tutuklu 16 sanık hakkında evvel etap mahkemesince verilen kararın Yargıtay vasıtasıyla usulen bozulmasının ardından, sanıkların istinaf mahkemesinde yeniden yargılanmasına devam edildi.

Bursa Kesim Adliye Mahkemesi 2. Ukubet Dairesinde görülen duruşmada, sanıklar, yakınları ve avukatları ile Cumhurbaşkanlığı vekili avukatlar hazır bulundu. Tutuklanmadan sanık Şanlı G. ise Bitlis Adliyesi’nden Gürültülü ve Görüntülü Enformatik Sistemi (SEGBİS) yoluyla duruşmaya katıldı.

Mahkeme heyeti, argüman makamından asıl hakkındaki mütalaasını istedi.

Sanıklara elan önceki deklerasyon edilen mütalaasını yineleyen iddia makamı, Yurdakul Akkuş’un “zor ve sürat kullanarak anayasal düzeni ortadan kaldırmaya test etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını, sanıklar Ulu Çiğci, Erkan Demirtemel, Ertuğrul Yüksel, Hakan Kutkan, İbrahim Alçak, Eksiksizlik Şendur, Ayhan Abat, Maksat Sebep, Mustafa Ekici, Yılmaz Zaman ve Bilal Dişbudak’ın birlikte “cebir ve gayret kullanarak anayasal düzeni ortadan kaldırmaya adım etmeye yardım etmek” suçundan 20 yıla kadar mapus cezasına çarptırılmalarını istedi.

Cumhuriyet Altını savcısı, sanıklar Hacı Hüseyin Çelenk ve Duran Demir’in, “silahlı yıldırı örgütüne organ kalkmak” suçundan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, Mualla Bülbül ve Şanlı Yasal’ın ise berattine karar verilmesini rica etti.

Mütalaaya cebin Yurdakul Akkuş, yargılama süresince, işlemediği aynı suçu kuşkusuz işlemediğini anlatmaya çalıştığını rapor ederek defans yaptı.

15 Temmuz gecesi Bursa’bile temas fenomen yaşanmadığını belirten Akkuş, raporlar, polis güçleri tutanakları ve alınan ifadelerin bunu ortaya koyduğunu söyledi.

Osmangazi İlçe Cingöz Komutanlığı’nda darbe toplantısı yaptığı iddiasına değinen Atmaca, “Ben o müddet ortamında, o telefon trafiğinde elbette derinti yapabilirim? O tam inanın emri bile okumamıştım, serencam satırlarına bakmıştım.” diye niteleyerek konuştu. Hakkındaki suçlamaları reddeden Akkuş, beraattini istedi.

Cumhurbaşkanlığı vekili avukatlar Rıfat Nazır ve Hasan Mürtefi Yılmayan birlikte 15 Orak Ayı darbe girişiminde Bursa iline yansıyan ve davanın konusunu oluşturan eylemlerle, esasa ilişik sav, itiraz ve kanaatlerini istida şeklinde mahkemeye sundu.

Mahkeme heyeti, farklı sanıkların dinlenmesi üzere duruşmayı yarına erteledi.

İlk adım mahkemesi ve istinaf kararları

FETÖ’nün darbe girişimiyle ait evvel gözaltına alınan insanoğlu olan, çantasından “sıkıyönetim nasıp listeleri” ve “eskimemiş yapılanma” dokümanları çıkan Yurdakul Atmaca’un 15 Orak Ayı 2016 gecesi gözaltına alınmasıyla teşebbüsün seyri değişmiş, çantadaki belgelere bakarak operasyonlar hızlanmıştı.

Atmaca’un çantasındaki dokümanda, güya örfi idare sırasında başa geçecek 81 memleket valisi askerler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) komuta kademesinde görevlendirmeler ile darbecilerin yönetim planı şemaları ve devlet genelinde kamu çekicilik ve kuruluşlarının başına geçecek isimlerin listesinin düzlük aldığı ifade edilmişti.

Bursa 8. Okkalı Ceza Mahkemesinde yargılanan Atmaca, 11 Temmuz 2018’deki duruşmada ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezasına çarptırılmıştı.

İlk rütbe mahkemesinin kararını değerlendiren Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 16. Ceza Dairesi, 16 Ocak 2020’de, yargılamayı ve sunulan dam cezalarını hukuka akla yatkın bulmuştu.

Yargıtay 2. Ukubet Dairesi, Atmaca ve başka sanıklara yerli mahkemece verilen ve istinaf mahkemesince hukuka akıllıca bulunan ağırlaştırılmış müebbet delik cezalarını, sanıkların sonuç savunmalarını görüntülü sistemle yapmalarının defans haklarını kısıtladığı gerekçesi ve usulen bazı değişik gerekçelerle bozmuştu.

Share: