“Yakalanan önceki darbeci” Yurdakul Akkuş’un yeniden yargılandığı davada değişmeyen aşamasına gelindi

Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki çarpış girişimi sırasında Bursa’da sözde sıkıyönetim komutanı olmayı beklerken, “yakalanan önce darbeci”, dönemin İl Kurnaz Komutanı Yurdakul Atmaca’un üstelik aralarında olduğu 8’i tutuklu 16 maznun üzerine geçmiş mertebe mahkemesince sunulan kararın Yargıtay aracılığıyla usulen bozulmasının ardından sanıkların, istinaf mahkemesinde baştan yargılandığı davada, asıl hakkındaki mütalaaya cebin savunmalarının alınması tamamlandı.

Bursa Nahiye Adliye Mahkemesi 2. Ukubet Dairesinde görülen duruşmaya sanıklar ile yakınları, avukatları ve Cumhurbaşkanlığı vekili avukatlar katıldı.

Suçsuz olduklarını öne süren sanıklar, aklanma talebinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı vekili avukat Rıfat Vekil ise sanıkların gerçekleri gizlediğini ve makul beyanlarda bulunmadığı görüşünü savundu.

Sanıkların bigünah olmadıklarına dair beyyine ve şahit beyanlarına belen eden Vekil, bunlara bakıldığında olayın tekmil çıplaklığıyla ortaya çıktığını dile getirerek, sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti, 8 sanığın tutukluluğunun devamına hükmederek, karar duruşması için 31 Ekim’e ahit verdi.

İlk adım mahkemesi ve istinaf kararları

FETÖ’nün 15 Orak Ayı 2016’daki darbe girişimi sırasında Yurdakul Akkuş’un yakalanması ve çantasından “sıkıyönetim tayin listeleri” ve “kullanılmamış kombinezon” dokümanları çıkması teşebbüsün seyri değişmiş, belgelere göre operasyonlar hızlanmıştı.

Atmaca’un çantasındaki dokümanda, neymiş sıkıyönetim sırasında başa geçecek 81 yer valisi askerler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) komuta kademesinde görevlendirmeler ile darbecilerin hile planı şemaları ve mevki genelinde amme gurur ve kuruluşlarının başına geçecek isimlerin listesinin saha aldığı tabir edilmişti.

Bursa 8. Vahim Ceza Mahkemesinde yargılanan Akkuş, 11 Temmuz 2018’deki duruşmada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

İlk rütbe mahkemesinin kararını değerlendiren Bursa Nahiye Adalet Mahkemesi 16. Ukubet Dairesi, 16 Karı 2020’de, yargılamayı ve verilen hapis cezalarını hukuka akla yatkın bulmuştu.

Yargıtay 2. Ceza Dairesi, Atmaca ve gayrı sanıklara domestik mahkemece sunulan ve istinaf mahkemesince hukuka uygun bulunan ağırlaştırılmış müebbet dam cezalarını, sanıkların sonuç savunmalarını görüntülü sistemle yapmalarının savunma haklarını kısıtladığı gerekçesi ve usulen gâh farklı gerekçelerle bozmuştu.

Share: