“Yakalanan önceki darbeci” Yurdakul Akkuş’un yeniden yargılandığı ülkü sürüyor

Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz ağır çarpış girişimi sırasında, Bursa’birlikte sanki örfi idare komutanı olmayı beklerken, “yakalanan ilk darbeci” olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş’un dahi aralarında olduğu 8’i vakfedilmiş 16 sanık üzerine ilk derece mahkemesince sunulan kararın Yargıtay marifetiyle usulen bozulmasının ardından, sanıkların istinaf mahkemesinde yeniden yargılanmasına devam edildi.

Bursa Kesim Adalet Mahkemesi 2. Ceza Dairesinde tanıdık duruşmaya sanıklar ile yakınları, avukatları ve Cumhurbaşkanlığı vekili avukatlar katıldı.

Sanıkların, ana hakkındaki mütalaaya cebin savunmaları istendi.

Tutuklu sanık Ayhan Bayındır, hakkındaki suçlamanın daim değiştirildiğini müstakbel sürdü, aklanma talebinde bulundu.

Tutuklu maznun Eksiksizlik Şendur birlikte 15 Temmuz gecesi Osmangazi İlçe Jandarma Komutanlığına gidilmemesi gerektiğinin kendilerine iletilmediğini savundu.

Osmangazi’bile toplantı yapıldığı ve Akkuş’a moral güdeleme desteği sağladığı iddiasının akla yatkın olmadığı beyanında mevcut Şendur, “Yurdakul Akkuş gözaltına alınırken binada değildim. O süreci görmedim. Bu gerekçe tamamen asılsızdır.” dedi.

Sanık Erkan Demirtemel dahi hakkındaki suçlamaları reddetti, tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti, ayrıksı sanıkların dinlenilmesi amacıyla duruşmayı yarına erteledi.

İlk paye mahkemesi ve istinaf kararları

FETÖ’nün çarpış girişimiyle ilgili ilk gözaltına alınan benibeşer olan, çantasından “örfi idare tayin listeleri” ve “yeni kodifikasyon” dokümanları sâdır Yurdakul Atmaca’un 15 Temmuz 2016 gecesi gözaltına alınmasıyla teşebbüsün seyri değişmiş, çantadaki belgelere bakarak operasyonlar hızlanmıştı.

Akkuş’un çantasındaki dokümanda, güya sıkıyönetim sırasında başa geçecek 81 mülk valisi askerler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kumanda kademesinde görevlendirmeler ile darbecilerin yönetim planı şemaları ve mutluluk genelinde kamu kurum ve kuruluşlarının başına geçecek isimlerin listesinin saha aldığı rapor edilmişti.

Bursa 8. Ağır Sıklet Ceza Mahkemesinde yargılanan Akkuş, 11 Orak Ayı 2018’deki duruşmada ağırlaştırılmış müebbet delik cezasına çarptırılmıştı.

İlk evre mahkemesinin kararını değerlendiren Bursa Bölge Adalet Mahkemesi 16. Ukubet Dairesi, 16 Karı 2020’dahi, yargılamayı ve verilen mapus cezalarını hukuka makul bulmuştu.

Yargıtay 2. Ukubet Dairesi, Akkuş ve özge sanıklara domestik mahkemece verilen ve istinaf mahkemesince hukuka akla yatkın kâin ağırlaştırılmış müebbet dam cezalarını, sanıkların sonuç savunmalarını görüntülü sistemle yapmalarının savunma haklarını kısıtladığı gerekçesi ve usulen bazı ayrıksı gerekçelerle bozmuştu.

Share: