Yalova Belediyesi’nde 2014 Öncesine Ilgilendiren Yöntemsizlik İddialarıyla İlgili Yargılamada CHP’liler Duruşma Salonunu Tecezzi Etti.

NEDİM GÜLER

Yalova Belediyesi’ndeki yöntemsizlik iddiaları ile ilgili yargılamanın bugünkü duruşmasında, gerginlik yaşandı. Görevinden alınan Vefa Salman’ın seçildiği 2014 yılı öncesine ilişkin iddialara ilgilendiren soruşturma dosyasının kâin dosyaya eklenmesi kararına CHP heyeti tepki gösterdi. CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Muharrem Koca, “İşte adaleti, devleti böyle çürüttüler. İşte türe çürüdüğü, olmadığı için yöntemsizlik, meskenet, aylaklık büyüyor” tepkisini gösterirken, CHP Umumi Komutan Yardımcısı Seyit Torun, “Bu arkamızdaki adliyede aynı türe cinayeti işlenmiştir” dedi. Vefa Salman ise “Burada toplanan herkesin bir tane kavgası var, o de demokratlık” diyerek konuştu.

Mart 2019 seçimlerinde Yalova Belediye Başkanı seçilen, ancak kendisinden eski dalavere dönemindeki tıpkısı zimmet iddiası sonucu 27 Gücük Ay 2020’üstelik görevden uzaklaştırılan CHP’li Vefa Salman’ın birlikte Yalova 2. Kırıcı Ukubet Mahkemesi’nde yargılandığı davanın dokuzuncu duruşması yapıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Aşure Ayı Eş, Seyit Torun, Gamze Akkuş İlgezdi, Veli Ağbaba ve çokça sayıda CHP saylav ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Bolu Şehremini Tanju Özcan da duruşmayı, salonda strateji etti.

Duruşmada; Vefa Salman’ın henüz görevde olmadığı 2014 yılına ilişkin benzeri soruşturmanın de dosyaya eklenmesine karar verildi. Dosyaların birleştirilmesiyle 33 sanık hakkındaki yargılamanın sürdüğü dosyaya, aralarında bozuk Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın bile olduğu 4 sanık henüz eklendi. Koçal, duruşmaya katılmazken diğer 3 yıpranmamış sanık salondaki yerini aldı.

Vefa Salman’ın avukatı Deniz Baykal, duruşmada; müvekkilinin 2,5 senedir görevinden uzaklaştırıldığını ve halkın iradesinin gasp edildiğini ifade etti. Baykal, ehlivukuf raporlarında Salman’ın günahsız olduğunun belirtildiğini hatırlattı. Kullanılmamış sanıkların sorun sürecini uzatacak olması nedeniyle Vefa Salman ile ilgilendiren entelekt kararının verilmesini kâm etti. Murafaa heyeti seçme iki dosyanın birbiriyle birlik taşıdığı, sanıklar karşı verilecek kararın başka sanıkları de etkileyeceği değerlendirmesi ile talebi reddetti.

Salonda bulunan CHP heyeti mahkeme heyetinin bu kararına reaksiyon gösterdi. Mersin Saylav Uca Yordamlı Başarır, gök bilimi başkanına, “Yazılar olsun. Sen tetikçisin” diye niteleyerek bağırdı. Ayrıksı milletvekilleri birlikte murafaa heyetine tepkilerini gösterdi. Yaşanan gerginlik sonrası mahkeme heyeti duruşmaya uzaklık verdi. Heyet, duruşmayı izleyicilere kapattı. Duruşmanın devamında yeni üç sanığın beyanları makbuz.

“YARGILAMA UZAMAYA BITMEME EDECEK”

Murafaa sonrası CHP heyeti adliye önünde matbuat açıklaması düzenlendi. CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Muharrem Ayvaz, 2014’te seçilen Yalova Belediye Reisi Vefa Salman’ın 2010 yılında başlayan benzeri yanlışlık dolayısıyla görevinden uzaklaştırıldığını rapor ederek şunları söyledi:

“Sandıkta yenemiyorlar, İçişleri Bakanlığı kararı ile görevinden uzaklaştırdılar. ve Yalova halkının iradesini gasp ettiler. 2 buçuk sene ve henüz bile bitmeme edecek. Dosyada MASAK raporu var. Vefa Salman’ın bilcümle geçmişini ve ailesini araştırdılar. Tertemiz daha çok. Soruşturmasında ehlihibre raporu var lehine. Mahkeme aşamasında 2 kıta değişik ifade aldırıldı zor Sayıştay denetçilerinden, uzman heyetlerinden. O raporlarda da Vefa Salman ve Belediye Komutan Yardımcısı Halit Güleç’in bu sav edilen zimmet eylemi ile tek bağının olmadığı belirtik yazıyor. Yıldızlı suçsuzdur diyor şehremini. Bu olaylarla bir ilgisi, iltisakı yoktur diyor. Dosyadaki bilcümle raporlar. Henüz neyi bekliyorsunuz göreve mukabele etmek üzere? 2014 öncesi ile ilgilendiren bile sav açıldı. Dosyaları birleştirdiler. Şimdi gene raporlar alınacak ve usa vurma uzamaya devam edecek.”

“İŞTE ADALETİ BÖYLE ÇÜRÜTTÜLER”

Vefa Salman’ın göreve reddetme edilmesi çağrısında mevcut Ayvaz, şöyle devam etti:

“Evvel İçişleri Bakanlığı’nın önünden seslendik. Zaman üstelik Yalova Adliyesi’nin önünden sesleniyoruz. Yalova’nın latif belediye başkanı Vefa Salman’ı derhal görevine iade edin. Yalova 2. Yavaş Ukubet Mahkemesi’nde İçişleri Bakanlığı’na alfabe yazsın. Raporları göndersin, ‘göreve iade edin’ desin. Şırnak’ta SELIM Partili iki şehremini değişik. Biri ihaleye ara bozuculuk karıştırmaktan ceza aldı. Mahkeme hüküm kurdu. Biri rüşvetten ceza aldı. Duruşma buyruk kurdu ve duruşma abece yazdı İçişleri Bakanlığı’na ‘bunları görevden alın’ diye. İçişleri Bakanı hangi yaptı? Çağırdı onları İçişleri Bakanlığı’na makamında onlarla gelişigüzel gurur verdi. İşte adaleti, devleti böyle çürüttüler. İşte türe çürüdüğü, olmadığı üzere usulsüzlük, meskenet, avarelik büyüyor. Doğruluk olmadığı için ziyan etmek, iş, savsaklamak bulunmayan. Biz bunların hepsini düzelteceğiz. Kimsenin endişesi olmasın.”

“İÇİŞLERİ BAKANI BIRLIKTE SUÇ İŞLİYOR”

Imdi tahammüllerinin kalmadığını kaydeden Aşure Ayı Koca, “Hep kabadayı olsun. Herkes ülfet içerisinde debi etsin. Şurası üstelik kimesne unutmasın. Hususiyet seçme şeyi sonuna kadar takip fehamet ve edecektir da. İçişleri Bakanı bile cürüm işliyor. Seçkin dolaşma suç işlemeye bile devam ediyor. Görevini kötüye kullanıyor. Yalova Belediye Reisi Vefa Salman’ın, Yalova’nın seçme uray başkanının göreve iade edilmediği temas dönüş ciddi suçlar işleniyor. Demokrasiyi katlettiler. Yerelde el erki bırakmadılar ama iktidarımızda tek latif belediye reisi seçme önem kararı olmadan görevinden uzaklaştırılamayacak. Bugün bu hukuksuzlukları işleyenler de hukuk önünde hesap verecek. Sizin aracılığınızla bayram veriyoruz. Bu memlekete ya adaleti getireceğiz evet adaleti getireceğiz. Türe, ülfet, hak diyorum” dedi.

“FOTOROMAN ÇEVİRMEYİ, UYUM KURMAYI BIRAK”

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Seyit Torun birlikte adaletin aynı misil henüz katledildiğini kaydederek şunları söyledi:

“Buradaki proses artık türel değil, siyasi olduğu üstelik ortaya artık. Vefa Salman’ın bildirme ufak tıpkı suçunun, eksikliği, hatasının olmadığı ispatlanmış olmasına rağmen hiçbir hukuksuz işlemi ham olmasına karşın bunlar da bilcümle belgelerle tanıtlama edilmiş olmasına rağmen şu anda maatteessüf bu arkamızdaki adliyede ayrımsız adalet cinayeti işlenmiştir. Sayın Vefa Salman Yalovalıların iradesi ile göreve gelmiştir. Her türlü engellemelere, entrikalara rağmen halkın iradesini alarak göreve gelmiştir. Ahali iradesini gasp etmeye çalışanlar adliye yahut vekillik koridorlarında bu yetkiyi almaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Katiyen ve asla yılmayacağız, geri bir adım atmayacağız. Onlar bizi bire bir şekilde korkutmaya, sindirmeye çalışıyorlar amma başaramayacaklar ve inanıyoruz ki halkın iktidarı kurulduğunda bunların kategorik ama banko karar karşısında birlikte hesabı sorulacak. Vefa Salman bugüne kadar Yalovalıların sorunlarını fora etmek için uğraş etti. Yalova’nın yaşanabilir bire bir kent olması amacıyla savaş etti ama bu başarısı maatteessüf cezalandırılmaya çalışılıyor. Bunu kabul etmemiz benzer değil. Adalet geç da olsa mutlaka yerini bulacaktır. İnanıyoruz kim zaman bu suçları işleyenler pekâlâ adisyon verecektir. Biz inanıyoruz kim halkın vicdanında üstelik şiddet uğrunda birlikte Vefa Salman suçsuzdur. Bu ispatlanmıştır ve tıpkısı dakika ilk da görevine iadeli edilmesi gerekir.  O Suçişleri Bakanına gene Yalova’dan sesleniyoruz. Fotoroman çevirmeyi, harmoni kurmayı bırak.  Biliyoruz bakanlıkta hangi işlemler çevirdiğini. Ana suçluların peşinden git. Maden tacirlerinin, esmer paranın bu ülkede damarı bozuk işlerin peşi sıra git amma işin zorla bizimle görmek ama uğraştığına da nadim olacaksın. Güzeşte da dedim. O kantarda birgün sende tartılacaksın. İnanıyoruz ki hak, ahbaplık, hak bu ülkeye inşallah iktidarımızda gelecektir.”

“YEGÂNE KAVGAMIZ DEMOKRASİ”

Yalova Belediye Reisi Vefa Salman üstelik, “Hak, ünsiyet, türe diyen umumi başkanımızın hangi kadar dürüst olduğu tıpkı sefer daha ortaya çıkmıştır. Burada toplanan herkesin yegâne kavgası var o dahi demokrasidir. Bizi tek devir yalnız bırakmayan CHP Genel Başkanımız Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’na, umumi komutan yardımcılarımıza, milletvekillerimize, il başkanlarımıza ve Yalova halkımıza teşekkürname ediyorum. Halkımız sevgisini eskiye oranla bana çok henüz fazla gösteriyor. Yalovalılara bana eş çıktıkları üzere minnettarlık borçluyum” diyerek konuştu.

Share: