Yalova ekonomi haberi | Yalova’da 35 çiftçiye 500 bin sayı kıvırcık koyun fidesi dağıtıldı

Yalova’bile 35 çiftçiye 500 bin skor kıvırcık koyun fidesi dağıtıldı

YALOVA – Yalova’dahi Tohumdan Çatala Kışlık Sebze Projesi çerçevesinde 35 çiftçiye 500 bin adet kıvırcık fidesi dağıtıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün İl Özel İdaresi aracılığıyla de desteklenen Tohumdan Çatala Kışlık Sebze Projesi çerçevesinde kentteki çiftçilere fide dağıtımı planlı törenle yapıldı. Müdürlüğün hizmet binası bahçesinde gerçekleştirilen programda mütekellim Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar,

2022 yılı süresince 25 projeyi hayata geçirdiklerini anlattı. Kamunun 9,5 milyon lira desteği ile 2 bin 370 çiftçiye bindi sağlandığını anlatan Parıldar, 6,5 milyon liranın fidan çiftçiye verilirken 3 milyon liranın ise yatırım projelerine aktarıldığını kaydetti. Tohumdan Çatala Kışlık Sebze Projesi karşı da bilgi veren Parıldar, yaş meyve ve göveri tüketimin gösterişli olduğu Marmara Bölgesi’ne Antalya ve Sazak kabilinden illerden ağırlıklı namına ürünlerin geldiğini hatırlattı. Lojistik maliyetlerinin iz fiyatlarını yükselttiğini, transfer süresinde bile nişane tazeliğinde kayıp yaşattığına dikkati çekici Parıldar, şöyle konuştu:

“İyi Tarım Uygulamaları ile hele tüketimin yavaş olduğu illerde hem istihsal alanlarını etkin kullanma hem da bu illere mümasil şehirlerde üretime kazandırabileceğimiz alanlarla ait projeler yapıyoruz. 2022 yılının baharat döneminde yaptığımız proje ile 150 bin TL bakanlığımızdan üs sağlayarak sulp tedarikinde bulunmuştuk. 150 bin teklik üstelik İl Özel İdaremizden töz sağlayarak tohumlardan fide alarak ilkbahar sürecinde projemizi tamamlamıştık. Sonbahar döneminde kullanılmamış yaptığımız proje ile bugün kıvırcık koyun fidesi dağıtacağız. Kısaca 2 milyon sayı fideyi çiftçilerimize sağlıyoruz. Çiftçilerimiz ürünlerini pazara tarh sürecinde tahminî 1 mahiye idrak elde edeceğiz. Aynı zamanda üretimde da kesintiye mahal vermemiş olacağız.”

“Bu toprağı hizmet etmek, gereksiz, hali tutmak geçişsiz”

İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Özel İdare olarak ekincilik projelerine destek vermekten ufuk balaban bahtiyarlık duyduklarını ilinek. Toprağın önemine değinen Soygüzel, “Bu toprağı hizmet etmek, gereksiz, tıntın tutmak lazım. Yalova arazisi birkaç ve eşsiz tıpkı yer. Bu anlamda yavaş bir rant, yapılaşma baskısıyla karşı karşıya olan bire bir düz. Hep toprak sahipleri ‘imar gelsin’, ‘yerimi müteahhitte vereyim’ beklentisi içinde değil. Sizin kabilinden yerlerini üretimde kullanan ve bundan gelir elde etmeyi yeğleme eden insanların olması bile bizim amacıyla nazik ayrımsız rüşvet” diye konuştu..

Soygüzel, 2023 yılında bile tarımda işbirliklerine devam ederek sunulan bindi miktarlarını birlikte artıracaklarını sözlerine ekledi.

Projeden faydalanarak fide desteği düz Kazımiye köyü üreticilerinden Yasemin Öner ise bu güne kadar pazı, karalahana ve marul fidesi aldığını söyledi. Öner, fide desteğinin aktif adına istihsal yapmalarına yardım sağladığını söyledi.

Konuşmaların arkası sıra çiftçilere protokol üyeleri marifetiyle fideleri konfirmasyon edildi. Programa Ilbay Muammer Erol, Yalova Cumhuriyet Altını Başsavcısı Ihtisas Bayar Gariban üstelik katıldı.

Share: