Yalova haberleri! Yalova’da Osmanlı ve Roma dönemlerine ilişik deniz fenerleri müşterek keşfedildi

Yalova’da Osmanlı ve Roma dönemlerine ilgilendiren deniz fenerleri beraberinde keşfedildi

Dünyada ilk defa birlikte keşfedilen tarihi bahir fenerleri müze olacak

YALOVA – Dünyada antik ve andıran bebek ilgilendiren iki deniz fenerinin aynı arada keşfedildiği biricik saha olan Yalova’nın Altınova İlçesi’nde yapıların müzeye dönüştürülmesi amacıyla icraat devam ediyor.

Altınova İlçesi’nde Osmanlı Dönemine ilişkin Bahir Feneri’nin restorasyonu tamamlandı. Hızlı Hızlı yanı başında bahir suları altında keşfedilen 2 bin yıllık roma deniz feneri ise arkeolojik çalışmalar sonucu devir yüzüne çıkarılmaya başlandı. Altınova’daki antika ve mail süt kuzusu ilişik iki deniz feneri birlikte keşfedilmiş farklı tarihi dönemlere ilişik olması yönünden dünyada aynı bulunmuyor.

Bahir fenerleri müzesi olacak

Restorasyon ve hafriyat çalışmalarını inceleyen Altınova Belediye Reisi Dr. Zorlu Ağızcıl, Roma ve Osmanlı dönemlerine ilgili bahir fenerlerinin müze olacağını belirterek, “Antik çağdan Osmanlı’ya bahir fenerleri ilişik tarihi tıpkısı yolculuk, tarihe dokunduğunuz ve keşfedeceğiniz yetişkin benzeri minval olacak. Antrparantez dünyanın ünlü bahir fenerlerinin replikalarının beraberinde sosyal tesisler saha alacağı ayrımsız vadi olacak” dedi.

Yalova Müze Müdürü Sinan Özbey ise Altınova’da geçmişten günümüze kalan tarihi ve kültürel dokunun korunmasıyla ilgilendiren çalışmalar yapıldığını rapor ederek, “Altınova İlçemizde geçmişten günümüze küsurat arkeolojik ve kültürel dokunun korunmasıyla ilişik, bu dokuların yaşamın içerisine girerek, korunarak kullanılmasını amaçlayan bir proje yürütüyoruz şu anda” diye niteleyerek konuştu.

Bahir fenerlerinin tarihî gelişimi açısından koskocaman

Hersek Deltası Karaca ve Su Altı Kazıları 2022 hafriyat çalışmalarının yağız etabının Helenapolis Antik Kentinin limanında mevcut bahir feneri yapısında gerçekleştirdiklerini belirten Uludağ Üniversitesi Sualtı Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı ve Hersek Deltası Kazı Başkanı Dr. Serkan Ruz, ise “Kazı yaptığımız kayran güre Roma, erken Bizans dönemine tarihlenen tıpkı yapıdır. Birden arkasında bulunan 1863 Osmanlı deniz feneri yapısıyla karambol olarak durmaktadır. Kesim bahir fenerlerinin tarihsel yerine Roma’dan günümüze kadar gelişimini göstermesi açısından oldukça önemlidir” ifadelerini kullandı.

Share: