Yayıncılar Birliği Başkanı Kocatürk: “Görüntülük bağımlılığına cebin acun büyük mücadele veriyor”

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, ekran bağımlılığına cebin dünyanın büyük savaş verdiğini söyledi.

TÜYAP Kamu Fuarcılık Yapım YEMEK’nin tevhit ettiği Samsun’daki “Karadeniz 7. Pusula Fuarı” açıldı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, TÜYAP Samsun Fuar ve Kurultay Merkezi’ndeki fuarın açılışında, kentin tıpkısı aydır birçok organizasyonu gerçekleştirdiğini söyledi.

TEKNOFEST KARADENİZ ile etkinliklerin başladığını tamlayan Dağlı, “Peşi Sıra tarım fuarını yaptık. Sonrasında pusula fuarını yapıyoruz. Kovid-19 salgını dolayısıyla 2,5 yıldır yapılamayan fuarımızı bu yıl baştan açtık. O dönemde 200 bin civarında ziyaretçi betik fuarına gelmişti. İnşallah bu rakamı geçeriz diye niteleyerek düşünüyorum. İnsanlara pusula alışkanlığı değil, pusula okuma sevgisi ve zevki vermek zorundayız. Bu doğrusu ahit içinde betik alışkanlığına dönüşüyor.” ifadelerini kullandı.

“Görüntülük bağımlısı haline mevrut çocuklarımız var”

Kenan Kocatürk ise salgın döneminde ailelerin kitapların ve edebiyatın iyileştirici gücünü keşfettiğine bel etti.

Evlerden çıkılmadığı dönemde kitap okumanın arttığını vurgulayan Kocatürk, şöyle konuştu:

“Bu sadece Türkiye’bile değil, cümle dünyada tıpkısı şekilde oldu. Ülkemizin ilerideki en oylumlu meselelerinden, çocuklarımızla ilişik asıl meselelerimizden biri, görüntülük bağımlısı haline mevrut çocuklarımız var. Aileler kemirmek yerken çocuklarının eline telefon verip video izlettiği dönemleri yaşıyoruz. Görüntülük bağımlılığına alın acun iri benzeri savaş veriyor. OECD ülkeleri ortada 15 yaşındaki torunlar beyninde yapılan PİSA (Arsıulusal Mektepli Istimara Programı) sınavında ülkemizin çocukları okuduğunu anlamada 40’ncı tam kayran alıyor. Bu sınavda geride kalan özge ülkeler seferberlik ilan ediyor.”

Kocatürk, kıraat kültürü ile ait derslik kitaplığı, meslek kütüphaneleri ve evlerde kütüphane kurulmasının haddinden fazla şanlı olduğuna dikkati çekerek, şöyle bitmeme etti:

“Antrparantez okuma kültürünü geliştirmenin az daha gebelik dönemine kadar düştüğünü görüyoruz. 0-4 yaş arasında çocuklara ailelerin musavver betik okumalarının, çocukların zihnî gelişiminin çokça ilerlettiğini ve kendilerini çokça domuzuna ifade ettiklerini gözlemliyoruz. Okuma kültüründen gelen çocukların averaj benzeri cümleyi, paragrafı 12 saniyede yorumladıkları söyleniyor. Bu ölçülen ayrımsız değer. Okuma kültüründen gelmemiş en anlaklı çocuğun ise 45 saniyede ayrımsız paragrafı anladığı tayin ediliyor. Dolayısıyla ülkemiz büyük benzeri büyüklük olduğu amacıyla kompetitif nesiller yetiştirilmesi evet bile görüntülük bağımlılığından kurtulmanın yegane yolu de kıraat kültüründen geçiyor.”

Kıraat kültürü ile ilgili Milli Terbiye Bakanlığının “Temas Okula Benzeri Katalog” kampanyası başlattığını hatırlatan Kocatürk, “Bu çalışmayı haddinden fazla taktir ettik. Kütüphanelerin bağışlarla, evlerdeki bozuk ansiklopedilerin götürülmesiyle kıraat kültürünü geliştiremeyeceğimiz haddinden fazla kemiksiz. Bütçe ayrılmadan içine güncel ve çocukların faydalanabilecekleri kitapları koymazsanız o kütüphane, kütüphane olmaktan kazanç ve raflarla bezenmiş benzeri boşluk peki. Her birimizin bu meseleyi çabucak devlete bırakmadan kıraat kültürü ve kitapların gelişmesiyle ilişik, kitapların oralarda çocuklarla buluşmasının öneminin altını benzeri posta daha yemek isterim.” diye niteleyerek konuştu.

TÜYAP Anadolu Fuarları EKMEK Umumi Müdürü İlhan Ersözlü dahi fuara 200 yayınevinin katıldığını, 200 bin ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini anlattı.

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Anlaklı Murzioğlu dahi fuarcılık kavramının sektörlerin gelişimine, hisse senedi birliklerinin oluşumuna, kullanılmamış teknolojilerin tanınmasına bakım valör ayla geldiğini aktardı.

Panel, musahabe, işlik çalışmaları ve yavru etkinliklerinden oluşan 55 firez etkinliği gerçekleştirilecek fuarda âşık ve edipler birlikte okurlarıyla buluşacak.

Türkiye Yayıncılar Birliği hisse senedi birliğinde Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Samsun Tecim ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Üniversitesi ve İl Milli Terbiye Müdürlüğünün desteğiyle düzenlenen fuar, 9 Ekim’e büyüklüğünde açık kalacak.

Share: