Yazar Akbayram’ın 29 Ekim’de Zonguldak’ta Vereceği Dinleti, Zonguldak Valiliği Vasıtasıyla, Amasra’daki Beyaz Zehir Faciası Esbabımucibe Gösterilerek İptal Edildi

Sanatkâr Edip Akbayram’ın 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı’nda Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde vereceği konser, Zonguldak Valiliği aracılığıyla, Bartın’daki eroin faciası gerekçe gösterilerek bozma edildi. Edip Akbayram, “Kaza marifetiyle tahrip edilen Cumhuriyet Altını Konseri ile ilişik adına, bu kederli olayın vakit kaybetmeden Bartın ve mekân illerin yası olmadığını, Edirne’den Kars’a bütün yurttaşlarımızın, birlik resmi alım ve kuruluşların yası olduğunu ve bir üzüntüyü paylaştıklarını; antrparantez bu Cumhuriyet Altını’in hepimizin olduğunu, o yüzden dahi politik kararlar ile gölgelenmemesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, Edip Akbayram’ın 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı’nda ilçede vereceği Cumhuriyet Altını Konseri’nin, Zonguldak Valiliği aracılığıyla, Amasra’daki beyaz zehir faciası gerekçe gösterilerek halel edildiğini duyurdu. Belediyeden zaman yapılan yazılmış açıklamada şunlar kaydedildi:

“Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yılında, 29 Teşrinievvel 2022 Cumartesi günü düzenlenecek olan Edip Akbayram ile Cumhuriyet Altını konseri, Zonguldak Valiliği’nin aldığı değişmeyen konusunda Kdz. Ereğli Kaymakamlığı’nın E-71303818-000-12734 sayılı yazısıyla ‘14.10.2022 tarihinde Bartın ili Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra beyaz zehir ocağında grizu patlaması sonrası 41 madencimizin martir olmasıyla sonuçlanan müessif olay’ nedeniyle halel edilmiştir. Kdz. Ereğli Belediyesi adına, martir madencilerimizi bir kat henüz rahmetle anıyor, madenci ailelerimize ve ülkemize başsağlığı diliyoruz.”

Edip Akbayram’ın kızı Türkü Akbayram, içtimai medya hesabından babasının dinleti iptaline ilgili açıklamasını paylaştı. Yazar Akbayram’ın açıklaması şöyle:

“72 yıla sığdırdığım yaşamım ve 50 yıllık konferans hayatım süresince seçkin ahit türe, hukuk ve adalete inanarak emeğin ve emekçinin birlikte oldum ve ömrüm yettiği sürece birlikte onların sesi olmaya bitmeme edeceğim. 14 Ekim’de meydana gelen koygun olayda hayatını kaybeden 41 maden emekçisinin acısı yüreğimde tıpkı nebze olsun azalmış değil.

“BU ELİM OLAYIN, SADECE BARTIN VE YER İLLERİN YASI OLMADIĞINI, EDİRNE’DEN KARS’A TAM YURTTAŞLARIMIZIN, KAMU RESMİ ÇEKICILIK VE KURULUŞLARIN YASI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Ilçe yoluyla tağyir edilen Cumhuriyet Konseri ile ilgili yerine, bu dram olayın hemen Bartın ve belde illerin yası olmadığını, Edirne’den Kars’a tam yurttaşlarımızın tekmil resmi hava ve kuruluşların yası olduğunu ve tıpkısı üzüntüyü paylaştıklarını; ayrıca bu Cumhuriyet Altını’in hepimizin olduğunu, o yüzden birlikte siyasi kararlar ile gölgelenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

“MEYDANLARDA OLAMASAM DE YÜREĞİM TAMLIK EMEKÇİ, CUMHURİYETÇİ VE KEMALIST KARDEŞLERİMİZİN YANINDA”

Her zaman söylediğim üzere, benim için çalışma, yeryüzü yetişkin değerdir. Istem isterdi ki emekçi kardeşlerimiz ile gelişigüzel yanında, branş kola yıldızlı Cumhuriyet Altını coşkusunu yaşayarak gene onların sesi olabileyim. Fakat meydanlarda olamasam de yüreğim tam emekçi, Cumhuriyetperver ve Kemalist kardeşlerimizin beraberinde.”

Share: