Yeni bileşimli zeka ara bulucu iz açtı: Düşünerek resim beğenmek gibi

Sentetik zekanın musahabe alanında üretimi daha tartışma konusu olsa birlikte araştırmacılar baştan yapay zekayı kullanarak aynı laf eserinin ortaya çıkmasını sağladılar.

Araştırma ekibi bu el eş beyni aracılığıyla kontrol edilip cereyan etmesi sağlanan aynı dil geliştirdi.

Şalter; kareler, daireler, yıldızlar ve üçgenler gibi farklı nitelik ve şekiller içeren uyaranlar sunan tıpkısı elektroensefalografi (EEG) başlığından oluşuyor. Ve kullanıcıların hoppadak düşünce gücünü kullanarak tıpkı resim oluşturmaları cins kuzuluk geliyor. Çevirici, kullanıcıların kanı dalgalarını alıyor ve bunları sayısal ayrımsız tuval üstünde boya darbelerine çeviriyor.

Araştırma ekibinde vadi alan Marvin Andujar’a göre aygıt, “P300” namına tanıdık bire bir hatır dalgasını arayarak çalışıyor.

Aracın benzeri zamanda bazen hastalıkların tedavisinde bile kullanılabileceği üstünde duruluyor. Örneğin, ilgi eksikliği evet da hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olanlar amacıyla şekilleri zihnî olarak akım yol açmak, iri miktarda konsantrasyon ve ağır gerektireceğinden, odaklanmayı artırabilir.

Araştırı ekibi ayrıca, bu nöro-ressamların öz görüşme eserlerini NFT’ler namına satmalarını sağlamanın yolları üzerinde da çalışıyor.

Share: