Yer ve işyeri başvuruları başladı

Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü balaban toplumsal basamak hamlesinin farklı etabı olan önce evim arsa ve evvel işyerim başvuruları başladı. Başvurular 7 Son Teşrin’a kadar yapılabilecek.

Altın Yurt Genel Müdürü Mustafa Özelmacıklı önceki evim yer ve geçmiş işyerim başvurularına ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, “Içtimai Bölük başvuruları kapsamında altyapısı hazır, imarlı konut arsaları amacıyla başvurular Ekincilik Bankası şubelerinden alınmaya zaman başladı. Bu arsalara cemaat olan vatandaşlar kişi evlerini yapabilecekler. Proje kapsamında satışa çıkarılacak mecmu yer sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Başvurular üzere 18 yaşından nazik, T.C. vatandaşı olan ve arsaların bulunduğu uray sınırları içerisinde durma ediyor tevessül etmek gerekiyor. Antrparantez yer tahsis edilecek kimselerin, kendisinin yahut eşinin yahut reşit olmayan çocuğunun gelişigüzel uray sınırı ortamında ev yapmaya müsait arsaya yahut herhangi bir yerde bire bir ocak yahut apartmanın ayrı ayrımsız dairesine kıymet olan yer payına eş olmaması da araç” dedi.

Sosyal konuta başvuran arsaya referans yapabilecek

Özelmacıklı sözlerine şöyle bitmeme etti: “Elan geçmiş arsa evet bile konuttan birine müracaat yapılabileceği açıklansa dahi Bakanımız Murat Alım, sosyal basamak projesine müracaat yapanların arsaya bile başvuru yapabileceğini açıkladı. 2023’ün evvel çeyreğine büyüklüğünde basamak ve arsalar üzere eksiksiz kuraların çekilmesi ve doğruluk sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında bağımsız milletvekili ve hisseli arsalara başvuru alınacak. Bağımsız konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare olup, yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare ortada olacak. Bağımsız Milletvekili arsalar üstüne; yer tahsis tarihinden itibaren evvel yıl içerisinde konut inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması yiyecek. Hisseli parseller için kura çekimi yapıldıktan sonradan parsel bazlı şürekâ (7 ve üzeri şürekâ için), 3 kamer zarfında hane yapı kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki yapım süreci kooperatif kanuna göre yürütülecektir. Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, tek hâkimiyet alınmasına lazım olmaksızın ödemiş olduğu ayrımsız eşit var ise yüzdelik 10’u kesilerek artan tutar iadeli edilerek gabi alınacak.”

Arsalarda ödemeler yıllık taksitle yapılacak

Arsa kuraları üzere referans bedelinin 500 TL olduğunu tabir fail Özelmacıklı, “Arsa tahsis bedelinin 1/10’u evvelden geriye kalanı 9 yılda denk taksit taksit ve faizsiz adına ödenecek. Taksit ödeme tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, kavil imza tarihinden itibaren 1 sene ahir gün olacak. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 sene sonradan çalmak amacıyla, taksitler aylık evet bile yıllık değer taksitler halinde dahi ödenebilecek. Hür arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1604 liradan başlıyor. Paylı arsalar üstelik ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle sunuyor” şeklinde konuştu.

İlk hareket yerim başvuruları başladı

İlk etapta 28 ilde 10 bin aksiyon yeri için üstelik başvuruların başladığını belirten Özelmacıklı, “Müracaat bedeli 2 bin TL olan hareket yeri başvuruları üstelik 7 Kasım tarihine büyüklüğünde E-Çap üzerinden ve İl Merkezlerinde El Bankası, İlçelerde ise Kültür Bankası şubelerinden yapılabilecek. Referans çerçevesinde T.C. vatandaşı başlamak, projenin bulunduğu mülk nüfusuna kayıtlı görünmek yahut o il sınırlarında faaliyette bulunuyor girmek ve 18 yaşını doldurmuş almak gerekiyor. Bunun yanında ustalık belgesi, işyeri açılış belgesi, dide taşıt belgesi veya vergi yükümlüsü atılmak kadar ara sıra koşullar birlikte kontrol edilecek. Kişinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından bayağı çocuklarının mülkiyetinde uran dükkanı olmaması de gerekiyor. Ödemeler amacıyla üstelik münakasa sonrası tahminî dükkan bedeli üzerinden yüzdelik 10 peşinat bedeli alınacak. Küsurat kalıntı amacıyla üstelik namus borcu banka sözleşmesi sonrasında kısaltmak için, 6 maaş dönemlerde Işyar maaşı artış oranında artma uygulanarak 120 ay vadede yapılacak” dedi.

Özelmacıklı, gelişim yeri yapılacak illeri şöyle açıkladı:

” Ankara’dahi 1000, İzmir’dahi 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’nde 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’bile 350, Mersin Ağacı, Denizli ve Balıkesir’da 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Kalaba, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’birlikte 100.” – İSTANBUL

Share: