Yetişek-İş Genel Başkanı Özbay: “Muallimlik Meslek Kanunu Kavrayışsız Çekilmezse Okullarımızda Iş Bırakımı Sürecini Öreceğiz”

Eğitim Bilimi-İş Umumi Başkanı Etap Özbay, Öğretmenlik Patika Kanunu’yla ilgili “Önümüzdeki süreçte yasa çekilmezse üretimden mevrut gücümüzü kullanarak okullarımızda iş yerlerimizde ve iş bırakımı sürecini bile öreceğimizi buradan nara atmak isterim” dedi. Ankara’da basın açıklaması açmak isteyen özel meslek öğretmenlerine yönelik polis güçleri şiddetini kınayan Özbay, Milli Terbiye Bakanlığı’nın ‘okulların ihtiyaçlarını bloke etmek için gönderdik’ dediği miktarın okulların tıpkısı maaş ihtiyacını bile karşılamaktan uzak olduğuna dikkat çekti.

Eğitim-İş Genel Başkanı Hamle Özbay, Muallimlik Iz Kanunu, Ankara’üstelik öğretmenlerin uğradıkları polis güçleri şiddeti ve eğitimde yaşanan sorunları SIMURG Olgun Ajansı’na değerlendirdi. Özbay, şöyle konuştu:

“ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜMÜZÜ KULLANACAĞIZ”

“Bakir eğitim tedris dönemine Muallimlik Meslek Kanunu gündemde bire bir şekilde başlıyoruz. Öğretmenliğin mesleksel onurunu zedeleyen, eğitimin bileşenlerine danışılmadan müstahzar bir kanundan bahsediyoruz. Üniversiteden mezuniyetleri itibariyle uzman olan öğretmenleri mesleğini yaparken baştan aynı sınava bağımlı tutup bu sınavda da aldığı puana göre zat içerisinde kategorize etmeyi ayrıştırmayı barındırıyor. Bu sanki kanun sadece öğretmenleri ayrıştırmakla kalmayacak ayrımsız zamanda öğrencilerimizi ve velililerimizi de ayrıştıracak. Biz öğretmenin geleceğe umutla bakışını, manevi huzurunu zedeleyen bu kanuna alın tıpkı sekans eylemlilik süreci başlatıyoruz. 9 Eylül’da bilcümle çabalarımıza karşın anlamayan bakanlık yetkililerine aynı birlikte alandan ders ita kararlılığıyla özlük evimiz olan bakanlığın uğrunda olacağız. Önümüzdeki süreçte yasa çekilmezse üretimden mevrut gücümüzü kullanarak okullarımızda aksiyon yerlerimizde ve iş bırakımı sürecini da öreceğimizi buradan car etmek isterim.

“POLİSLERİN HIRSIZLIK YAPTIĞINI GÖRÜYORUZ”

Bugün 1 milyona mümasil tayin muntazır sarıklı arkadaşlarımızın maatteessüf ayrımsız kısmı hususi kurumlarda minimum ücretin altında sömürülürken esasen herhangi bir sene 100 bine yakını mehabet aracılığıyla Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’na bağlı kamunun okullarında minimal ücretin altında tıpkı ücrete mahkum edilip sömürülürken öğretmenlerin bütününü kapsamayan tıpkısı kanun olduğunu burada da görüyoruz. Zaman özel ekol öğretmenlerin eylemlilikleri sürecinde de geçinemediklerini tabir eden içtimai ve şahsiyet haklarında kırıcı mesail olduğunu ifade etmek talip sarıklı arkadaşlarımıza haddinden fazla acımızca aynı polis güçleri şiddetine maruz kaldığını görüyoruz. Adeta bire bir haydutluk yaptıklarını görüyoruz. Bu ülkenin geleceğini mensur edecek öğretmenlere yapılan bu saldırıları ve faillerini kınıyorum o failleri da asla unutmayacağımızı zar ediyorum.

“BAKANLIĞIN GÖNDERDİĞİ MİKTAR OKULLARIN BİR AYLIK İHTİYACINI KARŞILAMAKTAN UZAK”

Vekil as güzeşte yaptığı açıklamalarda ‘okulların hep ihtiyaçlarını izzet eliyle karşılanacağını ve vasıta parasının alınmayacağını’ söylemişti. Tığ bu yalanı yıllardır duyuyoruz. Nezaret, ‘okulların ihtiyaçlarını karşılıyoruz diye gönderdik’ dediği miktarın okulların tıpkı maaş ihtiyacı karşılamaktan çokça uzak olduğunu tek bir tane kamuoyuna açıkladık. Bugün 100 şahsiyet ekol öncesi eğitime sadece 500 lira servet göndermeyi okulların ihtiyacını karşıladık diye gönderen tıpkısı bakanlıktan bahsediyoruz.

“YENİ DÖNEMDE BÜTÜN YÜKÜ VELİLER ÇEKECEK”

Yeni dönemde izzet okullarında eğitimin hep yükü maalesef velilerimizin üstünde olacak. Bugün temizlik şirketlerinin hesaplarına, servis şirketlerinin hesaplarına, kırtasiyenin hesaplarına mal yatırılarak benzeri şekilde velilerden mal murat edildiğini, İstanbul’de 40 bin teklik değer biçildiğini, ’35 bin lira verecek olan tek karşıma gelmesin’ diyen akim lehtar yöneticilerin olduğunu duyuyoruz. Ankara’üstelik 65’in üstünde meslek müdürüyle ilgilendiren anket yürütüldüğünü biliyoruz.”Share: