Yıldırı örgütü PKK’ya başkaldıran ailelerin bala nöbeti dördüncü yılında

Kandırılarak dağa kaçırılan çocukları için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde 3 Eylül 2019’birlikte habitat eylemi başlatan ailelerin destani direnişi 4’üncü yılında. 304 ailenin katıldığı döl nöbetinde 4 yılda değme çevrim yapılan çağrılar sonucu 37 teşekkül mensubu ailesine kavuştu.

Diyarbakır’üstelik, oğlunun HDP’liler aracılığıyla dağa kaçırıldığını argüman fail esas Hacire Akaret, HDP İl Başkanlığı binası uğrunda 22 Ağustos 2019’da yerleşme eylemi başlattı. Akaret, oğlunu teröre kurban katetmek için başlattığı kararlı savaş sebebiyle 24 Ağustos 2019’dahi evladına kavuştu. Akar’ın kararlı eylemi ve yaktığı meşale, Türkiye’da birçok aileye cesaret ve rüya oldu. Bu yürekli duruşu gören aileler, 3 Ilkgüz 2019’de HDP İl Başkanlığı önünde başlattığı enik nöbeti 4’üncü yılına girdi.

Evlatlarını terörün batağından yetirmek isteyen ve Türkiye’nin dört bir yanından mevrut başka ailelerin de katılımıyla benzer rastgele güzeşte gün artarak 304’e ulaştı. İlk günden itibaren evlatlarına birleşmek üzere sürdürdükleri azimli duruşlarıyla HDP diyar binası önünden ayrılmayan temel ve babalar, edebiyat sıcağında, kışın soğuğunda eylemlerine küşayiş vermeden bitmeme etti. Aileler, yol yerlerini abes tutmak üzere aileleriyle dönüşümlü eylemi sürdürdü. Aileler, tam dünyayı etkisi altına düz Covid-19 salgını döneminde üstelik lüzumlu tedbirleri alıp eylemlerinden vazgeçmedi. Geride mütezayit 3 yılda annelerinin kucağındaki ayrıntılar, ağabeyleri ve ablaları için eskimemiş yaşlarına gösteri çadırında girdi.

Kararlı vakfe 37 evladı ailesine kavuşturdu

Eylemle 37 familya, terörün pençesinden kurtardıkları evlatlarına kavuşmanın sevincini yaşadı. Anne ve babalarının “dümbelek dön” çağrısına aldırmaz kalmayıp örgütten kaçarak asayiş güçlerine konfirmasyon olan çocukları gören değişik aileler, eylemlerinde elan azimli hale geldi. Annelerin kararlı duruşu, HDP’ye kepenk kapattırdı. Ailelerin haykırışlarını yaşamak istemeyen HDP’liler, çareyi benzeri müddet kepenklerini kapatmakta buldu. Ailelerin kararlı duruşundan bilahare HDP, ülke binasında yaptığı faaliyetlerini kaza binalarına taşıdı. İddialara bakarak, bu süreçte yıldırı örgütü PKK yandaşları, ailelere tehditlerde bulundu, onları yıldırmaya çalıştı. Teslim olan gençler, ifadelerinde yaşadıkları temas şeyin zorla yaptırıldığını öne sürdü.

Ailelerin duruşu, Türkiye sınırlarını aşarak Almanya’ya kadar ulaştı

Ailelerin duruşu, Türkiye’ye ile merbut kalmadı. Almanya’ya büyüklüğünde ulaştı. Berlin’üstelik dallı güllü ve yıldırı örgütü PKK yandaşlarınca kaçırılan Nilüfer T’nin annesi Maide T, 12 Teşrinisani 2019’dan beri bilgelik alamadığı kızını tedarik etmek amacıyla 29 Gücük Ay 2020’da yıldırı örgütüne müzahir benzeri derneğin önünde yerleşme eylemi başlattı. Maide T., daha sonraları eylemini Başbakanlık binası uğrunda sürdürdü. Ailelerin bol sesi, İzmir, Van, Hakkari, Şırnak ve Muş’ta kıymet bularak buralarda eylem başlatıldı. Bu haykırışlara Sivil Sosyete Kuruluşları, dernekler ve insanlar duyarsız kalmayarak ailelere destek ziyaretlerinde bulundu. Bindi ziyaretleri, bunlarla bağlı kalmadı. Domestik ve ecnebi diplomat ve bürokratlardan sanatkâr, spor camiasına kadar buldu.

Türkiye’da ve Diyarbakır’de temaslarda mevcut Avrupa Parlamentosu üyesi Tomas Zdechovsky 7 Teşrinisani 2019’birlikte, Avrupa Konseyi Evcil ve Lehçe Yönetimler Kongresi Teftiş Komisyonu Türkiye adam raportörleri Jakob Wienen ve Yoomi Renström 3 Ekim 2019’da, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick John Chilcott ve Hindistan’ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya’nın dahi meydan aldığı 9 ülkenin büyükelçisinin bulunduğu gök bilimi 8 Açıklık 2019’da konuşma etti. Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Avusturya’dan mevrut gurbetçiler dahi annelerle görüştü.

“40 senede geçse eyleme devam edeceğiz”

Oğlu Açık Deniz üzere habitat eylemini sürdüren esas Kamile Küçükdağ, üçüncü yılın bittiğini, 3 Ilkgüz’birlikte dördüncü yıla gireceklerini söyledi. Çocuklarını almayana büyüklüğünde, ayakta olana kadar, 40 senede geçse eyleme bitmeme edeceklerini vurgulayan Küçükdağ, “Çocuklarımızı almadan buradan gitmeyeceğiz. Güneş Tacı virüs demedik, kar, kış demedik, yaz demedik, daim buradayız. Hiçbir molekül istemiyoruz. Boydak çocuklarımızı istiyoruz. Orası Cenabıhak yolu değildir; Tanrı yolu olsaydı derdim Cenabıhak yoludur kalsın. Onları kandırıyorlar. 37 güç doğrulama oldu. Ukubet var diyorlar. Ukubet yok” dedi.

“Gösteri, Diyarbakır ile bağlı kalmadı”

Süleyman Çetinkaya’nın ablası Zekiye Bozdağ, Hacire Akar’dan sonraları HDP önüne gelen ikinci karı olduklarını hatırlattı. Kardeşi Süleyman’ın 30 Ağustos 2019 yılında HDP Gençlik Kolları eliyle kandırılarak dağa gönderildiğini öne süren Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“3 Ilkgüz 2019’dan beri burada nöbetteyiz. Üçüncü yılımız bitiyor, dördüncü yıla giriyoruz. Hep Türkiye’yi desteğe bekliyoruz. Eylem Diyarbakır ile kalmayıp Türkiye’nin bir nice durumunda eylem yapan aileler oldu. Buradan da çocuklara sesleniyorum. Anne ve babalar sizleri almayana kadar banko vazgeçmiyoruz.”

Galebe Okumuş’ın annesi Sabire Kültürlü ise Samsun’dan geldiğini, oğlunun 2017 yılında HDP’liler eliyle kandırılarak dağa gönderildiğini gelecek sürdü.

Mücadelelerinin üçüncü sene bittiğini, dördüncü yıla gireceklerini aktaran Münevver, “Burada dört yıl değil, kırk yılda geçse mücadelemiz devam edecek, burada evlatlarımızı bekliyoruz anne ve babalar namına. Buradan evladıma birlikte çağrıda yatmak istiyorum. Oğlum Galebe, ne peki dön gel. Beş yıldır özleminle, hasretinle ölüyoruz” diye konuştu.

“Medya olmasaydı kimesne sesimizi duymazdı”

Yusuf Begdaş’ın babası Ulu Begdaş de 5 Mayıs 2019’dan beri HDP’nin kapısında olduğunu kaydetti. 3 sene 3 ay geçmiş oğlunun HDP’nin binasından gittiğini argüman eden Begdaş, “Burada habitat eylemine başlarken bu kadar evladımızı beklemiyorduk. 37 evladımızı getirdik. Hepsi anne ve babasına kavuştu. Medyanın da gücü vardı. Iletişim Araçları olmasaydı kimse sesimizi duymazdı. Hep medyaya teşekkürname ederiz. Bu binayı cesamet kapatamadı, anne ve babalar kapattı. Çünkü bu HDP, hırsızdır. Bu torunlar bu binadan gitti” şeklinde konuştu.

“Bu büyüklük sokakta müesses tıpkı talih değildir”

Gülcan Biçer’in babası Necmettin Biçer, kızının 2015 yılında yıldırı örgütü PKK’nın siyasi kolu HDP vasıtasıyla Adana’üstelik kaçırılıp bir şekilde terör örgütüne teslim edildiğini argüman etti.

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde ana ve babalar kendisine üç yılı tamamlayacaklarını dile getiren Biçer, şu ifadelerde bulundu:

“Türkiye’nin beher yanından gelen aileler adına eylemimizi sürdürmekte kararlıyız. en üst çocuğumuz dağdan ininceye büyüklüğünde kesinlikle buradan ayrılmayacağız. Sistem hakeza bilsin. HDP’lil bilsinler ki, bu devlet hepimizin. Kusurlu yolda olduklarını daha fark etmemişler. Bu mutluluk sokakta kurulmuş tıpkısı devlet değildir. Onların ensesinden ayrılmayacağız. Buraya geldik ayrımsız yıl dolmadan kilit vurup kapattılar. Başı Yerde oldukları üzere bizden kaçtılar.” – DİYARBAKIRShare: