YILDIZ KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ – KAPALI MARAŞ’A 2 YILDA 750 BİN ZİYARETÇİ

ŞIMAL Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, 2 sene önceki ziyarete açılan Mecbur Maraş’ı bugüne büyüklüğünde 750 bin kişinin müzakere ettiğini söyledi. Sınırlanmış Maraş’ın askeri kesim statüsünden çıkarılan yüzde 3,5’lik kısmındaki yurt amacıyla da Emlak Mal Komisyonu oluşturulduğunu tamlayan Atardamar, Yüzde 3,5’luk bölgede tahminî 500 civarında bina var. Bunlar amacıyla şu ana kadar komisyona 98 kişi müracaat etti dedi.

Plajı, otelleri ve eğlence mekanlarıyla ‘Orta Doğu’nun Las Vegas’ı’ yerine mezkûr ancak 1974’te Kıbrıs Harekatı’nın ardından askeri mıntıka olunca yerleşime kapatılınca ‘hayalet kent’e dönüşen Mecbur Maraş’ın ‘yeşil hat’ kuzeyinde artan periferi şeridi, 2020’nin Ilk Teşrin ayında kullanıma açıldı. Statüsü askeri toprak olan Maraş’ın yüzde 3,5’lik bölümünün açılmasıyla binlerce yaşama dahi bölgeyi musahabe etmeye başladı. Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, 2 yılda Mecbur Maraş’ı 750 bin kişinin mülakat ettiğini söyledi. 2 kumlu ile 1 çay bahçesi açıp, hizmete sunduklarını tamlayan Atardamar, ayrımsız şehirde olması gereken kamu hizmetleri uray yerine verdiklerini dile getirdi.

‘KİMSENİN HUSUSI MÜLKÜNE MÜDAHALEMİZ YOK’

Trafiğe sadık 3 kilometrelik güzergahın gezildiğini kaydeden Başkan Atardamar, Rumların mallarına tek müdahale olmaması için bunlar ayrılmıştır, kesilmiştir, girişler yasaktır. Kimsenin hususi mülküne benzeri müdahalemiz yoktur. Şehrin bu bozuk manasız; savaşta yıkılan, dökülen binaların ötesinde 46 yıldır kullanılmamasından kaynaklanıyor. Fakat açılımından sonradan 2021 yılında alanın yüzdelik 3,5’lik kısmı, askeri idare statüsünden çıkarılıp, sivil idareye devredilmişti. Burası, haddizatında ayrımsız uçucu bölgedir. Burada posta, akarsu, cümbüş, asfaltlama işleriyle ilişik projelerimiz hazırdır. Şehir, sahn bulmaya bu noktadan başlayacak dedi.

‘TAŞINMAZ MAL KOMİSYONU’NA MÜRACAATLAR OLDU’

Sınırlanmış Maraş’ın açılmasına müteveccih atılmış geçmiş adımdan bilahare stabil haddinden fazla reaksiyon olduğunu hatırlatan Başkan Atardamar, Gelişigüzel iki toplumda da Maraş açılımı ile ilişkin ziyaretçilerin memnuniyeti vardır. Hele Rum halkından yaptığımız temaslarda ileriye çevrik binalarına dolaşım ile ilişkin beklentileri vardır. Açılımdan sonraları Taşınmaz Para Komisyonu’na müracaatlar oldu. Yüzdelik 3,5’luk bölgede tahminî 500 civarında bina var. Bunlar amacıyla şu anne kadar komisyona 98 güç başvurma etti. Özge merbut nahiye amacıyla 500’e andıran bir müracaatın olduğunu biliyoruz. Gayrimenkul Mal Komisyonu mevzuatına göre mübadele, reddetme ve tazminat mümkündür ama bizim birlik ettiğimiz güneyden mevrut Rumların gelip birey üstüne istekleri olduğunu tayin ettik. Zımnında ‘Maraş açılımı bire bir problemdir, çözüm görüşmelerine benzeri düğüm atılmıştır’ noktasından tekessür istenirse müspet manada, arsıulusal mevzuata de akıllıca aynı çözüm süreci yaşanabilir, diye niteleyerek düşünüyorum diye konuştu.

Öte yandan Gazimağusa Belediye Reisi Arter, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile Ilişkin Maraş’a mevrut Kıbrıs gazileri ile ayrımsız araya geldi.

Share: